Na co zwracać uwagę, aby w domu z instalacją gazową czuć się bezpiecznie? Co robić, jeśli w domu wyczujemy gaz?
Na tragiczne w skutkach wybuchy gazu w Zielonej Górze pod koniec listopada zwykli ludzie nie mieli wpływu. Przyczyną był defekt technologiczny – zawiodły prawdopodobnie urządzenia redukcyjne i zabezpieczające. Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko. Najczęściej to nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni użytkowników gazu prowadzi do tragedii. Często też nie wiemy jak się zachować i co robić w momencie jego wyczucia.
Aby nie dopuścić do ulatniania się gazu
Gaz ziemny w połączeniu z powietrzem może utworzyć mieszaninę wybuchową. Aby nastąpiło takie zagrożenie udział gazu w mieszaninie musi wynosić 7-20%. Przy właściwej eksploatacji urządzeń taka sytuacja jest niemożliwa. Aby uchronić się przed ryzykiem ulatniania gazu, należy przestrzegać następujących zasad.
- Montować tylko urządzenia atestowane i bezpieczne (z certyfikatem zgodności europejskiej CE).
- Wszystkie urządzenia gazowe, takie jak kuchenki czy płyty, kotły, podgrzewacze wody powinien montować fachowiec z uprawnieniami.
- Urządzenia gazowe powinny być kontrolowane i ewentualnie naprawiane tylko przez uprawnionych, najlepiej autoryzowanych instalatorów.
- Przestrzegać instrukcji obsługi urządzeń gazowych.
- W przypadku starych urządzeń gazowych, jak i instalacji, warto wymienić je na te bezpieczniejsze, nowego typu.
- Warto wiedzieć, gdzie w mieszkaniu lub domu znajduje się zawór odcinający dopływ gazu. W razie niekontrolowanego wypływu gazu trzeba umieć go uruchomić.
- Nie wolno samemu dokonywać żadnych przeróbek instalacji gazowej oraz nie podłączać dodatkowych urządzeń bez porozumienia z zakładem gazowniczym.
- Mieszkając w domu jednorodzinnym, warto okresowo zlecać kontrolę urządzeń i instalacji gazowej osobie uprawnionej. Osoba taka powinna legitymować się świadectwem kwalifikacyjnym potwierdzającym uprawnienia G3. Mogą to być uprawnienia D G3 - w zakresie dozoru urządzeń, instalacji i sieci gazowych lub E G3 - w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych. Do przeprowadzenia kontroli urządzeń i instalacji w domu wystarczające jest uprawnienie E G3.
- Zapewnić sprawną wentylację – w żadnym wypadku nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych.
- Trzeba pamiętać o corocznej kontroli przewodów spalinowych (przez osobę uprawnioną - tzn. posiadającą kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim) oraz stanu przewodów i kratek wentylacyjnych.
W domach wielorodzinnych obowiązek ten spoczywa na zarządcy lub właścicielu (mieszkańcy nie powinni lekceważyć wizyt kominiarza). Właściciele domów jednorodzinnych powinni zlecać okresowe kontrole mistrzowi kominiarskiemu (zazwyczaj kominiarze sami pojawiają się z wizytą).
Gaz łatwo wyczuć. Ma on charakterystyczny, ostry zapach, ponieważ dodawany jest do niego środek zapachowy THT. Dzięki temu jest wyczuwalny już przy małym stężeniu. Nie zaszkodzi jednak wyposażyć się w czujnik gazu, który wykryje i zasygnalizuje jego obecność w powietrzu.
Gdy wyczujemy gaz – co robić?
- Natychmiast otworzyć okna i drzwi, aby wywołać przeciąg
i zmniejszyć stężenie gazu w pomieszczeniu. - Pod żadnym pozorem nie wolno włączać czy wyłączać światła, ani innych urządzeń elektrycznych – mogą wywołać iskrę, co grozi wybuchem.
- Nie wolno też zapalać zapałek, włączać zapalniczki i palić papierosa.
- Opuścić budynek i wezwać pogotowie gazowe, dzwoniąc na numer 992 (pamiętajmy, żeby nie używać telefonów, w tym także telefonów komórkowych w pomieszczeniu, w którym czuć gaz).
- W przypadku budynku wielorodzinnego o zagrożeniu powinno się zawiadomić sąsiadów.
kartezjusz
Przede wszystkim jak ze wszystkim należy z głową do gazu podchodzić. Ja raczej zdecyduję sie na ogrzewanie gazem płynnym i dzierżawę przydomowego zbiornika i muszę wiedzieć jakie zasady bezpieczeństwa mnie obowiązują, to jest podstawa.
Bolas
Zapomniałeś dodać że chodzi o firmę AG oj jak zobaczą to zabiorą pieniążek za niereklamę.
Greengaz
Bolas wybacz mu.
kartezjusz dopiero raczkuje w spamowaniu.