Instalacja gazowa - jak zadbać o bezpieczeństwo?

3
Instalacja gazowa - jak zadbać o bezpieczeństwo?

Na co zwracać uwagę, aby w domu z instalacją gazową czuć się bezpiecznie? Co robić, jeśli w domu wyczujemy gaz?

Na tragiczne w skutkach wybuchy gazu w Zielonej Górze pod koniec listopada zwykli ludzie nie mieli wpływu. Przyczyną był defekt technologiczny – zawiodły prawdopodobnie urządzenia redukcyjne i zabezpieczające. Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko. Najczęściej to nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni użytkowników gazu prowadzi do tragedii. Często też nie wiemy jak się zachować i co robić w momencie jego wyczucia.

Aby nie dopuścić do ulatniania się gazu
Gaz ziemny w połączeniu z powietrzem może utworzyć mieszaninę wybuchową. Aby nastąpiło takie zagrożenie udział gazu w mieszaninie musi wynosić 7-20%. Przy właściwej eksploatacji urządzeń taka sytuacja jest niemożliwa. Aby uchronić się przed ryzykiem ulatniania gazu, należy przestrzegać następujących zasad.

 • Montować tylko urządzenia atestowane i bezpieczne (z certyfikatem zgodności europejskiej CE).
 • Wszystkie urządzenia gazowe, takie jak kuchenki czy płyty, kotły, podgrzewacze wody powinien montować fachowiec z uprawnieniami.
 • Urządzenia gazowe powinny być kontrolowane i ewentualnie naprawiane tylko przez uprawnionych, najlepiej autoryzowanych instalatorów.
 • Przestrzegać instrukcji obsługi urządzeń gazowych.
 • W przypadku starych urządzeń gazowych, jak i instalacji, warto wymienić je na te bezpieczniejsze, nowego typu.
 • Warto wiedzieć, gdzie w mieszkaniu lub domu znajduje się zawór odcinający dopływ gazu. W razie niekontrolowanego wypływu gazu trzeba umieć go uruchomić.
 • Nie wolno samemu dokonywać żadnych przeróbek instalacji gazowej oraz nie podłączać dodatkowych urządzeń bez porozumienia z zakładem gazowniczym.
 • Mieszkając w domu jednorodzinnym, warto okresowo zlecać kontrolę urządzeń i instalacji gazowej osobie uprawnionej. Osoba taka powinna legitymować się świadectwem kwalifikacyjnym potwierdzającym uprawnienia G3. Mogą to być uprawnienia D G3 - w zakresie dozoru urządzeń, instalacji i sieci gazowych lub E G3 - w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych. Do przeprowadzenia kontroli urządzeń i instalacji w domu wystarczające jest uprawnienie E G3.
 • Zapewnić sprawną wentylację – w żadnym wypadku nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych.
 • Trzeba pamiętać o corocznej kontroli przewodów spalinowych (przez osobę uprawnioną - tzn. posiadającą kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim) oraz stanu przewodów i kratek wentylacyjnych.

W domach wielorodzinnych obowiązek ten spoczywa na zarządcy lub właścicielu (mieszkańcy nie powinni lekceważyć wizyt kominiarza). Właściciele domów jednorodzinnych powinni zlecać okresowe kontrole mistrzowi kominiarskiemu (zazwyczaj kominiarze sami pojawiają się z wizytą).
Gaz łatwo wyczuć. Ma on charakterystyczny, ostry zapach, ponieważ dodawany jest do niego środek zapachowy THT. Dzięki temu jest wyczuwalny już przy małym stężeniu. Nie zaszkodzi jednak wyposażyć się w czujnik gazu, który wykryje i zasygnalizuje jego obecność w powietrzu.

Gdy wyczujemy gaz – co robić?

 • Natychmiast otworzyć okna i drzwi, aby wywołać przeciąg
  i zmniejszyć stężenie gazu w pomieszczeniu.
 • Pod żadnym pozorem nie wolno włączać czy wyłączać światła, ani innych urządzeń elektrycznych – mogą wywołać iskrę, co grozi wybuchem.
 • Nie wolno też zapalać zapałek, włączać zapalniczki i palić papierosa.
 • Opuścić budynek i wezwać pogotowie gazowe, dzwoniąc na numer 992 (pamiętajmy, żeby nie używać telefonów, w tym także telefonów komórkowych w pomieszczeniu, w którym czuć gaz).
 • W przypadku budynku wielorodzinnego o zagrożeniu powinno się zawiadomić sąsiadów.
Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcerowska

Polecamy Ci również

Zobacz także