Ile kosztuje ogrzewanie domu

Ile kosztuje ogrzewanie domu

Koszty ogrzewania domu lub mieszkania uzależnione są od wybranego nośnika energii oraz sprawności źródła ciepła. Sprawność pracy źródła ciepła wpływa bezpośrednio na zużycie paliwa, a także emisję zanieczyszczeń.

Koszty są jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym kryterium wyboru systemu ogrzewania. Bezpośrednie koszty ogrzewania należy porównywać także mając na względzie komfort i bezpieczeństwo obsługi systemu ogrzewania. Istotne są także wahania cen, które dotyczą paliw „niesieciowych”, a więc tych dostarczanych do domu transportem, jak np. węgiel, olej opałowy, gaz płynny, drewno. W ich przypadku różnice w zakupie mogą być znaczące w zależności np. od pory roku zakupu (przed czy po sezonie grzewczym), a ten z kolei wiąże się ze zwiększonym jednorazowym wydatkiem.

Porównanie kosztów ogrzewania możliwe jest w sposób jednoznaczny stosując wskaźnik kosztów odniesiony do jednostki ciepła – zł/kWh. Jedna kWh to ilość ciepła, jaka powstaje ze spalenia ok. 0,10 m² gazu ziemnego, 0,08 litra oleju opałowego, czy też 0,15 kg miału węglowego. Uwzględniając przy tym sprawność z jaką np. kocioł grzewczy oddaje wytworzone ciepło do systemu grzewczego, można dokonać porównania jednostkowych kosztów wytworzenia ciepła (brutto zł/kWh).

koszty ogrzewania
Porównywane źródła ciepła to:

  • Drewno: kocioł na zgazowanie drewna i kocioł na pelety (granulat drzewny).
  • Energia elektryczna: pompa ciepła BW, czyli solanka/woda (gruntowa) oraz pompa ciepła AW, a więc powietrze/woda. Efektywność roczną (tzw. współczynnik JAZ) określono na bazie doświadczeń z pracujących urządzeń tego typu. Przyjęto, że pobór energii następuje w taryfie dziennej/nocnej w proporcji 50/50%. Dla grzejników elektrycznych sprawność wynosi 100%, z uwagi na bezpośrednie oddawanie ciepła do pomieszczeń, w których się znajdują.
  • Węgiel kamienny: kocioł na miał oraz kocioł retortowy na granulat węgla.
  • Gaz płynny: kocioł wiszący kondensacyjny (w skrócie KO).
  • Olej opałowy: kocioł olejowy kondensacyjny (KO), gdzie maksymalne sprawności mogą sięgać 104%, a przyjęto średniorocznie 100% oraz olejowy kocioł niskotemperaturowy (NT).
  • Gaz ziemny: kocioł starego typu (np. żeliwny, atmosferyczny), kocioł niskotemperaturowy (NT, np. kocioł wiszący dwufunkcyjny) oraz kocioł kondensacyjny (KO), dla którego przyjęto średniorocznie 104% sprawności.

Należy zaznaczyć, że przyjęto do porównania sprawności eksploatacyjne na bazie doświadczeń z pracujących systemów grzewczych. A więc dla gazowych kotłów kondensacyjnych, nie 108-109%, ale 104%. Kotły na paliwa stałe z uwagi na niskie sprawności pracy szczególnie w okresach przejściowych czy letnich (w trybie podgrzewania wody użytkowej, znaczne straty rozruchowe i postojowe) tracą najwięcej na sprawności określanej całorocznie.

Zdecydowanie najwyższy komfort użytkowania uzyskuje się dla kotłów gazowych, gdzie wysoka sprawność, czyste spalanie i brak konieczności magazynowania paliwa sprzyjają osiąganiu niskich kosztów eksploatacji i maksymalnej wygody użytkowania. Jeżeli jeszcze doda się do kotła kondensacyjnego, instalację solarną, to koszty całorocznej eksploatacji będą porównywalne, jak w przypadku kotłów węglowych.
Trzeba też wziąć pod uwagę stabilne ceny gazu ziemnego, co pokazuje porównanie wzrostu cen gazu ziemnego i granulatu węglowego. Nie dość, że ekogroszek nie ma nic wspólnego z ekologią, powodując kilkakrotnie wyższe emisje zanieczyszczeń niż przy spalaniu gazu ziemnego (pył 100-krotnie, tlenki azotu NO2 6-krotnie, tlenków siarki SO2 ok. 7000-krotnie, tlenki węgla CO 160-krotnie), to wcale nie należy do tanich paliw. Wzrost ceny jego zakupu w ciągu 4-ech ostatnich lat był ponad 6-krotnie większy niż gazu ziemnego.

Ile kosztuje ogrzewanie domu - zdjęcie 2

Oceń artykuł
3,42 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także