Hydrofory

Hydrofory

Jednym z głównych kryteriów wpływających na zwiększenie atrakcyjności działki jest jej uzbrojenie w media – m.in. w wodę. Duża odległość do nitki wodociągu lub całkowity jego brak w najbliższej okolicy nie powinny nas przerażać. Dzięki pompie i hydroforowi z kranów popłynie woda.

hydrofor

Jeśli wodociąg znajduje się daleko od naszej działki, koszt przyłącza może być dosyć znaczący. Jeśli zamierzamy zbudować dom na zacisznym odludziu podłączenie do wodociągu najprawdopodobniej nie będzie w ogóle możliwe. Jedyne rozsądne rozwiązanie takiego problemu to własna studnia. Po jej wykopaniu trzeba jeszcze zainstalować zestaw hydroforowy, czyli pompę i zbiornik ciśnieniowy. Teoretycznie sama pompa wystarczy, jednak wówczas włączałaby się ona wraz z każdym odkręceniem kranu. Oznaczałoby to bardzo szybkie jej zużycie. Pełen komfort użytkowania oraz bezawaryjne działanie urządzenia  osiągniemy dopiero po dodatkowym zainstalowaniu hydrofora. Wszystko co musimy w tym celu zrobić to wykopać studnię (wyspecjalizowane firmy) i znaleźć w obrębie domu miejsce na hydrofor.

Czym jest hydrofor
Hydrofor to nic innego jak metalowy pojemnik kształtem przypominający walec o wyoblonych krawędziach. Połączona z nim pompa zasysa ze studni wodę i wypełnia nią hydrofor. W zbiorniku znajduje się także powietrze, którego ciśnienie rośnie wraz ze wzrostem ilości wtłoczonej przez pompę wody. Gdy ciśnienie w hydroforze osiągnie określoną  wartość pompa wyłącza się. Gdy odkręcimy kran powietrze wypycha wodę ze zbiornika. Gdy spłynie jej znaczna ilość i ciśnienie w instalacji spadnie poniżej założonego parametru pompa ponownie włącza się, automatycznie wypełniając zbiornik wodą. Nowoczesne zbiorniki hydroforowe są różnej pojemności – od zaledwie kilku do ponad 100 l. Wielkość zbiornika należy dobierać z uwzględnieniem zapotrzebowania na wodę. Najmniejsze zbiorniki hydroforowe można zainstalować już pod kuchennym zlewem. Im większy jednak zbiornik, tym rzadziej włączać będzie się pompa, a to znacznie przedłuży jej żywotność. Na większy zbiornik należy przeznaczyć niestety więcej miejsca. W zależności od rodzaju pompy, uważa się, że nie powinna się ona włączać częściej niż kilkanaście razy na godzinę. Pozwala to stosować bardzo małe zbiorniki 20 l, jednak przy dużym poborze wody często włączająca się pompa będzie dokuczliwie hałasować.

jednopompowy zestaw hydroforowyPompa samozasysająca czy głębinowa
Pompy samozasysające od głębinowych różnią się m.in. wydajnością i warunkami pracy. Znacznie tańszą pompę samozasysającą montuje się obok zbiornika hydroforowego, lub na jego powierzchni. W tym ostatnim przypadku zwykle jest to zestaw produkowany w całości przez jedną firmę. Pompę i hydrofor umieszcza się w gospodarczym pomieszczeniu wewnątrz domu. Zaletą tego typu rozwiązania jest niewielka cena zestawu (od kilkuset do tysiąca kilkuset złotych). Wadą przy dużym rozbiorze wody i małym zbiorniku hydroforowym będzie uciążliwy hałas włączającego się często silnika pompy. Bezgłośną pracę systemu hydroforowego zapewni natomiast pompa głębinowa, która znajduje się poza budynkiem – jest ona zanurzona na stałe w studni, min. 1 m pod powierzchnią wody. Pompy głębinowe są z reguły także znacznie bardziej wydajne od samozasysających, jednak znacznie od nich droższe. Na wybór rodzaju pompy jaka ma zaopatrywać nasz dom w wodę być może nie będziemy mieli większego wpływu. Jeśli zwierciadło wody na naszej działce znajdować się będzie na głębokości większej niż ok. 7 m, zastosowanie pompy głębinowej będzie po prostu koniecznością.

Oceń artykuł
3,61 / 23 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Hydro-Vacuum

Polecamy Ci również

Zobacz także