Grzejniki z podłączeniem środkowym

Firma Rettig Heating, producent grzejników płytowych Purmo, wprowadziła grzejniki
z podłączeniem środkowym. Uzupełniają one dotychczasową gamę grzejników
z podłączeniem umieszczonym z prawej lub lewej strony.

grzejnik z podłączeniem środkowym

Grzejniki bazują na dobrze znanym modelu Purmo Ventil Compact. Nowy rodzaj podłączenia zastosowano także w rodzinie grzejników z gładką płytą czołową Purmo Plan Ventil Compact M (wyróżnikiem gładkiej płyty w nazwie grzejników jest w zależności od rodziny określenie Plan lub Planora).
Wprowadzenie na rynek grzejników z dolnym podłączeniem środkowym wynika przede wszystkim z oczekiwań instalatorów poszukujących możliwości skrócenia czasu pracy związanego z montażem tego typu urządzeń. Rozwiązanie to pozwala także na  prostsze i bardziej uniwersalne podłączenie grzejnika do instalacji. Główną zaletą oddolnego podłączenia środkowego jest możliwość ustalenia położenia przyłączy do instalacji już w chwili, gdy budynek jest w stanie surowym  (niezależnie od długości i głębokości grzejnika). Lokalizacja przyłączy nie ulegnie już bowiem zmianie przy wyborze wielkości i typu grzejnika.

Ponieważ grzejniki najczęściej są wieszane pod oknami, wystarczy wykonać podejście bazujące
na pionowej osi okna (o ile zależy nam na zachowaniu symetrii grzejnika względem okna, ale ze względów estetycznych jest to zwykle najlepsze rozwiązanie). Grzejniki z podejściem środkowym rozwiązują problem przerabiania podejść pod grzejniki. Wynika on z konieczności doboru innych wielkości grzejnika dla pomieszczeń o nowych wymiarach, co często zdarza się w przypadku obiektów biurowych lub usługowych, gdzie wnętrza często są aranżowane na nowo w związku ze zmianą sposobu ich użytkowania.

grzejnik z podejściem środkowym nowoczesny grzejnik

Zgodnie z nowym nazewnictwem wyróżnikiem podłączenia środkowego w nazwie grzejnika płytowego Purmo jest litera M.

Producent oferuje 4 różne typy grzejników Purmo Ventil Compact M tj. CVM 11, CVM 21s, CVM 22, CVM 33, w wysokościach 300, 500, 600 i 900 mm o długościach od 400 mm do 3000 mm.
Z kolei w ofercie Purmo Plan Ventil Compact M są dostępne typy FCVM 11, FCVM 21s, FCVM 22, FCVM 33, o wysokości 300, 500, 600 i 900 mm i o długości od 400 mm do 3000 mm.
Na wszystkie grzejniki udzielana jest 10-letnia gwarancja.

Dane techniczne:
Rozstaw płyt grzejnych 33 1/3 mm
Nominalna grubość blachy 1,25 mm.
Nominalna grubość konwektorów 0,50 mm
Ciśnienie robocze 10 bar
Temperatura maksymalna 1100C
Ciśnienie próbne 13 bar
Kolor RAL 9016, inne kolory z palety RAL na zamówienie.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Rettig Heating

Polecamy Ci również

Zobacz także