Grzejniki kanałowe Aquilo

To seria grzejników kanałowych – nowość marki Purmo. Przeznaczone są do zabudowy w podłogach pomieszczeń, przede wszystkim przy ścianach z dużymi przeszkleniami sięgającymi poziomu podłogi. Mogą być montowane zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w domach jednorodzinnych.

Serię tworzą trzy rodzaje grzejników o różnej wydajności cieplnej: Aquilo FMK – bez wentylatora, Aquilo FMT – z wentylatorem i Aquilo FPT – ze wzmocnionym wentylatorem. Wszystkie dostępne
są w różnych rozmiarach, z możliwością podłączenia zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Standardowo grzejniki oferowane są w długościach od 1000 do 3500 mm (do 3000 mm dla modelu FPT), wysokościach 90, 110 i 140 mm oraz szerokościach od 180 do 420 mm. Ponadto istnieje możliwość wykonania na zamówienie nietypowych wymiarów i niestandardowych kształtów grzejnika, np. wersje narożnikowe wykonane na podstawie dostarczonej przez klienta dokumentacji.

grzejnik kanałowygrzejnik kanałowy - instalacjaGrzejniki kanałowe Aquilo najczęściej stosowane są w biurowcach i obiektach użyteczności publicznej, jednak świetnie sprawdzą się też w mieszkaniach i domach, gdzie rozwiązują problem ogrzewania przy oknach tarasowych czy w ogrodach zimowych. Miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła jest umieszczony w stalowej wannie montowanej w podłodze. Zarówno wymiennik ciepła, jak i wanna są standardowo pomalowane na kolor czarny. Dzięki temu, że grzejnik wyposażony jest w element maskujący, podłączenie do instalacji pozostaje niewidoczne. To ogromna zaleta – w innych grzejnikach kanałowych pod kratką ozdobną widać nie tylko elementy grzejne, ale także wszystkie przyłącza.
Zgodnie z zaleceniami grzejniki Aquilo powinny być montowane w odległości od 8 do 20 cm od okna. Prawidłowy montaż pomaga zminimalizować straty ciepła spowodowane dużą powierzchnią szyby oraz zapobiega parowaniu okien. Taka odległość sprzyja także swobodnemu przepływowi powietrza przy konwekcji. Zaleca się montaż grzejników w taki sposób, aby ciepłe powietrze było nadmuchiwane na szybę, a chłodniejsze zasysane od strony pomieszczenia. Dzięki temu efekt kurtyny ciepłego powietrza jest najlepszy.

grzejnik kanałowy w domu

grzejnik kanałowy - miejsce montażu

Od góry grzejniki zabezpieczone są poprzeczną lub podłużną kratką maskującą wykonaną z drewna, duraluminium i stali nierdzewnej. Kratki drewniane z buku lub dębu są dostępne w różnych rodzajach wykończenia – drewno surowe, olejowane albo lakierowane. Kratka z drewna surowego umożliwia jej dopasowanie do parkietu pod względem koloru. Z kolei czarny kolor elementów grzejnych sprawia, że są one praktycznie niewidoczne pod kratką maskującą. Podłączenia przykryte są dodatkowo czarną blachą maskującą. Czyszczenie grzejnika także nie jest skomplikowane. Giętkie przewody przyłączeniowe umożliwiają łatwe uniesienie wymiennika z jednej strony i wyczyszczenie dna wanny. Modele z wentylatorem również nie sprawiają kłopotu. Dzięki systemowi „suchy rzep”, który mocuje wentylator do dna wanny, montaż i demontaż jest bardzo łatwy. Ponadto wymienniki w modelach bez wentylatora są wyposażone w osłony lameli, które ułatwiają czyszczenie grzejnika.
W zależności od wybranego modelu i specyfiki układu regulacji temperatury dla danego pomieszczenia, grzejniki kanałowe Aquilo mogą być sterowane przy pomocy zaworów z głowicami termostatycznych z kapilarą z czujnikiem wyniesionym na ścianę lub głowicami termoelektrycznymi sterowanymi termostatami pokojowymi. Do wersji z wentylatorem mamy ponadto możliwość zastosowania termostatów z ręczną lub automatyczną regulacją obrotów.
Seria Aquilo jest dostępna na zamówienie.

Dane techniczne:
Materiał wymiennika: rurki miedziane z aluminiowymi lamelami
Materiał wanny: obustronnie ocynkowana blacha stalowa, od wewnątrz lakierowana proszkowo na kolor czarny
Materiał kratki: buk i dąb surowy, olejowany lub lakierowany; duraluminium kolorach do wyboru: naturalny, złoty, jasny brąz, ciemny brąz lub czarny; stal nierdzewna
Przyłącza wodne: 2xG 1/2 - gwint wewnętrzny
Ciśnienie robocze: 10 bar
Temperatura maksymalna: 110ºC
Gwarancja: 10 lat
Gwarancja na elementy elektryczne: 2 lata

Wyposażenie: w komplecie z wymiennikiem dostarczana jest wanna ze śrubami poziomującymi
i kotwami, giętkie przyłącza, odpowietrznik, korek spustowy, deska usztywniająca kanał podczas montażu i transportu, klucz imbusowy do regulacji wysokości, a w przypadku modeli Aquilo FMT
i Aquilo FPT zestaw wentylatorów. W ofercie Purmo znajdują się wszystkie dodatkowe elementy: kratki, transformatory, zawory termostatyczne, izolacje cieplne, listwy dekoracyjne typu „L” oraz listwy typu „Z” umożliwiające eliminacje błędów montażowych. Ponadto istnieje możliwość zamawiania wszystkich elementów niezależnie np. samych kratek.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Rettig Heating

Polecamy Ci również

Zobacz także