Grzejniki kanałowe

Grzejniki kanałowe

Są idealnym rozwiązaniem we wnętrzach przeszklonych, z dużymi oknami aż do samej ziemi. Pozwalają na dowolną aranżację pomieszczeń. Mowa o grzejnikach kanałowych, przeznaczonych do montażu w podłodze.

grzejnik kanałowygrzejnik w podłodze

Zastosowanie
Grzejniki kanałowe przeznaczone są do pracy z każdym rodzajem instalacji grzewczej. Mogą stanowić jedyne źródło ciepła lub też uzupełniać inny rodzaj ogrzewania np. ogrzewanie podłogowe. Stosowane są do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, zarówno w budownictwie jedno, jak i wielorodzinnym, ale także użyteczności publicznej. Ponieważ są całkowicie niewidoczne, często wykorzystuje się je w obiektach zabytkowych. Dobrze sprawdzają się również w ogrodach zimowych czy oranżeriach.

Gdzie montować

Grzejniki kanałowe instaluje się najczęściej wzdłuż przeszklonych przegród, takich jak np. drzwi tarasowe typu patio door oraz porte-fenetre (okno sięgające do podłogi). Taki grzejnik, umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie okien lub drzwi tarasowych, tworzy skuteczną barierę dla przenikającego przez nie chłodu. Najlepiej, gdy długość konwektora kanałowego jest równa lub nieco dłuższa od długości powierzchni przeszklonej. Tego typu grzejniki nadają się do montażu także przy ścianach wewnętrznych bez przeszkleń czy w narożnikach.

grzejnik kanałowy - budowagrzejnik kanałowy pod oknem

Zasada działania

Grzejniki przekazują ciepło do pomieszczenia na drodze konwekcji, czyli unoszenia ciepłego powietrza. Wywołuje ono podciśnienie, w wyniku którego do grzejnika zasysane jest powietrze chłodniejsze. Na rynku dostępne są grzejniki działające na zasadzie konwekcji naturalnej lub też wymuszonej – grzejniki tego typu wyposażone są wówczas w specjalne wentylatory. Zapewniają one wyższą wydajność i szybszą dostawę ciepła do pomieszczenia.
Konwekcja zapewnia równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu i naturalną cyrkulację powietrza. Grzejniki kanałowe charakteryzuje mała pojemność wodna, a co za tym idzie mała bezwładność cieplna. Ma to znaczący wpływ na dynamikę pracy instalacji, która szybko reaguje na wszelkie zmiany parametrów, a to oznacza, że jest energooszczędna.

 

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także