Grzejnik jako element aranżacji wnętrz

Grzejnik jako element aranżacji wnętrz

Przestrzeń domu czy mieszkania powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Musimy się w niej czuć komfortowo. We współczesnej architekturze jej planowanie nie odbywa się już w ramach uproszczonych form geometrycznych.

W nowoczesnych mieszkaniach zwykle dąży się do uzyskania efektu nieograniczonej przestrzeni,
w wyniku czego pojawiają się niespotykane dotąd funkcje pomieszczeń. Łazienka może otwierać się na sypialnię, a kuchnia stać się fragmentem pokoju gościnnego. W takich przypadkach grzejnik otrzymuje dodatkowe zastosowania i role.

grzejnik jako ścianka działowaGrzejnik jako ścianka działowa

Grzejniki od dawna już nie ograniczają się tylko do ogrzewania pomieszczeń czy suszenia rzeczy. Nowoczesne doskonale sprawdzają się w roli ścianek działowych, oddzielających strefy użytkowe
w pomieszczeniach.

– W takiej wersji zainstalowane urządzenia grzewcze nie tylko służą do ogrzewania, ale stanowią również funkcjonalny, a przy tym estetyczny element wnętrza. Ażurowa konstrukcja grzejnika przepuszcza światło, rozdzielając pomieszczenia w naturalny sposób, bez kreowania przegród sztywno dzielących przestrzeń. Montuje się je prostopadle do ściany. W ten sposób zapewniony jest też lepszy obieg ciepła
w pomieszczeniu, a tym samym uzyskujemy większą efektywność grzewczą i mniejsze straty energii. W naszej ofercie posiadamy kilka modeli, które mogą pełnić rolę ścianki działowej, np. Zehnder Yucca Asymetryczna. Dzięki nieszablonowemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu – kolektory mogą być umiejscowione z prawej lub lewej strony, co pozwala na łatwe zawieszanie ręczników z boku grzejnika – mówi Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska, producenta i wynalazcy pierwszego grzejnika łazienkowego.

Dopasowane do pomieszczenia

Zdarza się, że urządzenia grzewcze musimy dopasować do zastanych kształtów pomieszczeń. Kiedy nie możemy tradycyjnie umiejscowić grzejnika pod oknem, wówczas warto zastanowić się nad niekonwencjonalnym rozwiązaniem. Taką możliwość dają grzejniki w formie łuku, które mogą stać się wyjątkowym elementem dekoracyjnym wnętrza.

- Na specjalnie zamówienie klienta, wykonujemy formy łukowe oraz załamania pod dowolnym kątem, dopasowane do niestandardowych wnętrz. Możemy je dostosować do każdego pomieszczenia, a na specjalne życzenie tworzymy modele nawet o wysokości 30 – 600 cm – mówi Jerzy Stosiek.

Grzejniki z lustrem, półką lub siedziskiem

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są grzejniki, które oprócz emitowania ciepła mogą pełnić funkcje innych elementów aranżacji wnętrza. W holu czy wąskim przedsionku sprawdzą się grzejniki dekoracyjne z lustrem i wieszakami, na których można powiesić i wysuszyć wierzchnie okrycie. Lustro może być umieszczone w punkcie centralnym bądź z boku grzejnika.

– Dostępny jest także wariant z półką na drobiazgi. W przedpokoju warto zainstalować grzejnik
z siedziskiem, który ogrzewa jego wnętrza, a dzięki wygodnej ławce ułatwia zakładanie
i zdejmowanie obuwia. Jest to szczególne przydatne, jeśli mieszkańcami domu są dzieci lub osoby starsze. Bogata gama kolorów, dostępnych w naszym asortymencie, daje nieograniczone możliwości wkomponowania dowolnego modelu kaloryfera w aranżację każdego pomieszczenia – tłumaczy Jerzy Stosiek.

Dobierając grzejniki warto kierować się nie tylko funkcjonalnością, ale także ich wyglądem. Jeśli będą dobrze korespondowały z wnętrzem z pewnością staną się ozdobą przestrzeni mieszkalnej.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Zehnder Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także