Grzejnik – jak dobrze wybrać?

Grzejnik – jak dobrze wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego grzejnika musimy zastanowić się nad funkcjami, jakie powinien on pełnić w naszym domu. Przed zakupem urządzeń warto skorzystać z bardzo konkretnych wskazówek.

grzejnik - funkcjonalny i dekoracyjny

Jeśli chcemy, aby w pomieszczeniu było przede wszystkim ciepło, powinniśmy pamiętać o odpowiednim dobraniu mocy grzejnika do wielkości pomieszczenia, jego prawidłowym usytuowaniu na ścianie, a także o tym, że moc grzejnika może ulec chwilowemu zmniejszeniu podczas suszenia wilgotnych tkanin.

Aby dobrać właściwą moc grzejnika, trzeba wziąć pod uwagę wielkość łazienki, ilość ścian i okien zewnętrznych - im jest ich więcej, tym pomieszczenie jest chłodniejsze, ocieplenie ścian zewnętrznych, a także sprawdzić czy łazienka ma inne ogrzewanie np. podłogowe. Ogrzewanie jest najbardziej wydajne, gdy grzejnik znajduje się blisko podłogi – gdyż ogrzane powietrze zawsze wędruje w górę a chłodne opada w dół oraz gdy grzejnik wisi pod oknem lub blisko niego i nie znajduje się bezpośrednio pod kratką wentylacyjną, która może zasysać ciepłe powietrze, obniżając automatycznie temperaturę pomieszczenia. Warto również pamiętać, iż niekorzystne jest montowanie grzejników bezpośrednio nad wanną, a także w pobliżu umywalki, prysznica i muszli toaletowej, ponieważ wywiera to negatywny wpływ na powłokę urządzenia. Jeśli grzejnik ma spełniać dodatkowo rolę suszarki trzeba wziąć pod uwagę, że wiszące na nim tkaniny ograniczają jego moc. Warto wówczas wybrać grzejnik o większej powierzchni oraz zaopatrzyć się w grzałkę elektryczną, która umożliwi suszenie poza sezonem grzewczym.

Grzejnik, który ma pełnić przede wszystkim funkcję suszarki, powinien mieć odpowiednią wielkość, moc i kształt. Najlepiej będzie, jeśli zaopatrzymy urządzenie w dodatkowe akcesoria, takie jak: grzałki i wieszaki. Należy również pamiętać o odpowiednim usytuowaniu grzejnika. Jak już wspomniano wiszące na urządzeniu tkaniny ograniczają jego moc, dlatego dobrze jest zakupić grzejnik o dużej powierzchni grzewczej. Właściwie dobrany kształt grzejnika może znacznie ułatwić zawieszanie wilgotnych tkanin. Należy zwrócić uwagę, aby moc grzałki elektrycznej nie była większa niż moc grzejnika, do którego zostanie zastosowana. Odpowiednia grzałka elektryczna umożliwi używanie grzejnika przez cały rok a nie tylko w sezonie grzewczym, pozwalając na regulację czasu jego działania i temperatury. Wieszaki natomiast mogą dodatkowo zwiększyć powierzchnię suszenia. „Grzejnik suszarka” powinien być montowany zgodnie z wymienionymi wcześniej zasadami montowania grzejników, które umożliwią mu skuteczne działanie, ochraniając jego powłokę.

nowoczesny grzejnik

Jeśli zaś głównym zadaniem grzejnika jest funkcja estetyczna, należy dopasować go kształtem do pozostałych elementów wyposażenia. Niezwykle istotny będzie również dobór odpowiedniego koloru i powłoki urządzenia. Warto pamiętać o dopasowaniu niezbędnych dodatków, czyli tzw. galanterii hydraulicznej, a także, o jakości i estetyce wykończenia drobnych elementów. Najważniejsze abyśmy określili styl, w jakim będzie zaaranżowana nasza łazienka. Jeśli posiadamy już umywalkę, wannę czy kabinę prysznicową powinniśmy dobrać model grzejnika o zbliżonej linii, a także zwrócić uwagę na kolor i strukturę jego powierzchni, porównując ją, np. z kolorem i strukturą płytek czy terrakoty. Powłoka grzejnika, lakierowana bądź chromowana, powinna harmonizować z powłoką poszczególnych elementów armatury. Niebagatelną rolę w podkreśleniu estetyki grzejnika spełniają także odpowiednie dodatki takie jak zawory, głowica, rozetki wykończeniowe czy osłonki do rur. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić także uwagę na wykończenie drobnych fragmentów urządzenia. Należy, więc przyjrzeć się spawom na łączeniach rurek z kolektorami i wykończeniom narożników.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Enix

Polecamy Ci również

Zobacz także