Grzejnik do pokoju

Grzejnik do pokoju

W polskim klimacie grzejniki pracują nawet przez siedem miesięcy w roku, dlatego warto zadbać o ich odpowiedni dobór, tak, żeby zapewniały odpowiedni komfort cieplny a także podnosiły estetykę pomieszczenia.

Jaki grzejnik do pokoju

Wybór grzejników jest obecnie bardzo duży, producenci oferują między innymi grzejniki przeznaczone specjalnie do pokojów dziennych i salonów. W tej grupie mieszczą się zarówno grzejniki radiacyjne – często o ciekawym wzornictwie oraz grzejniki konwekcyjne. Ich wysokość jest dostosowana do przestrzeni podokiennej, gdzie najczęściej umieszcza się grzejniki. Grzejniki te, w zależności od modelu, są wyposażone w przyłącza dolne (typu V), przeznaczone do nowych instalacji lub przyłącza boczne (B500), dostosowane rozstawem do przyłączy grzejników żeliwnych, dzięki czemu łatwo nimi zastąpić stare, tradycyjne kaloryfery.
Osobną grupę, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając grzejnik do pokoju, są grzejniki dekoracyjne. Charakteryzują się one ciekawym wzornictwem i są nie tylko źródłem ciepła, ale także uzupełniają wystrój pomieszczenia. Wśród grzejników dekoracyjnych, największą grupę stanowią grzejniki pionowe, zdobywające coraz większą popularność i doceniane przez architektów i stylistów. Możemy wybierać grzejniki o różnych wzorach, kolorach, a nawet z nadrukiem. Doskonale wyglądają na ścianach pokoju, a nie tylko umieszczone pod oknem.

dekoracyjny grzejnik z nadrukiemgrzejnik z nadrukiem

Umiejscowienie grzejnika

Wybierając grzejnik, również do pokoju, czy salonu w pierwszej kolejności musimy uwzględnić wartość zapotrzebowania na ciepło, którą powinna pokryć odpowiednia wydajność grzejnika. Trzeba przy tym pamiętać, że moc poszczególnych modeli zależy od parametrów instalacji.
Duże znaczenie ma umiejscowienie grzejnika. Powinny one być umieszczone w najzimniejszej strefie pomieszczenia. Jeśli grzejnik instalujemy pod oknem, zarówno dolna jak i górna krawędź powinny być oddalone odpowiednio od podłogi i parapetu o co najmniej 10 cm. Na rozkład temperatury w pomieszczeniu korzystnie wpływa zainstalowanie dwóch-trzech mniejszych grzejników, zamiast jednego dużego. Powinny one być one od siebie odpowiednio oddalone, wtedy łatwiej uzyskamy równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu.
Równie ważne, szczególnie w przypadku grzejników konwekcyjnych, jest zapewnienie swobodnej cyrkulacji powietrza. Grzejniki powinny być tak umieszczone, żeby nie zasłaniały ich grube kotary, czy meble.

grzejnik do pokojukolorowy grzejnik

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Instal-Projekt

Polecamy Ci również

Zobacz także