Grzałka do grzejnika - montaż

Grzałka do grzejnika - montaż

Ciepły grzejnik w łazience przydaje się nawet poza sezonem grzewczym - czasami trzeba dogrzać pomieszczenie lub wysuszyć ręczniki. Dlatego też grzejnik łazienkowy warto wyposażyć w grzałkę elektryczną.

Dobierając grzałkę do grzejnika należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • zaleca się, aby moc grzałki stanowiła ok. 70-80% mocygrzałka do grzejnikagrzejnika przy parametrach 90/70/20 [ºC] (temperatura wody zasilającej grzejnik/temperatura wody wypływającej z grzejnika/temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu).
  • grzałkę elektryczną możemy zastosować we wszystkich drabinkach łazienkowych, których króćce przyłączeniowe są wyposażone w gwint wewnętrzny 0,5", co jest obecnie standardem na polskim rynku.

Większość oferowanych na rynku grzałek posiada regulację temperatury czynnika grzewczego. Nastawy możemy dokonać za pomocą potencjometra lub przycisków w zależności od producenta. Wartym uwagi jest fakt, iż nastawiona temperatura czynnika grzewczego jest inna niż temperatura powierzchni grzejnika szczególnie w jego górnych partiach. Jest to spowodowane umiejscowieniem czujnika temperatury w dolnej partii grzałki. Różnice temperatury mogą wynosić od 5 nawet do 15ºC  w zależności od rodzaju grzejnika (jego wysokości oraz budowy) jak i czynnika grzewczego wypełniającego grzejnik.

Podstawowymi elementami każdej grzałki są:

  • rurkowy element grzejny;
  • czujnik temperatury czynnika grzewczego;
  • głowica z podebraniem pod klucz lub innym systemem wkręcania grzałki do grzejnika;
  • obudowa z układem sterowania temperatury, wraz z bezpiecznikiem termicznym odcinającym dopływ prądu w przypadku przegrzania;
  • kabel zasilający.

Producenci grzejników oferują określone grzałki do danego modelu grzejnika. Decydując się na zakup grzejnika nie musimy jednak od razu kupować grzałki wystarczy mieć to na uwadze i dobrze zaplanować podłączenie grzejnika do instalacji a planowany otwór na grzałkę zaślepić korkiem 0,5". Grzałki do grzejników możemy podłączać na wiele sposobów. Trzeba tylko pamiętać o tym, że element grzejny grzałki musi być ustawiony prostopadle do rurek grzejnika, a obudowa grzałki powinna się znajdować na dole lub z boku grzejnika.

Jak nie wolno montować grzałki?
Niedopuszczalne są podłączenia równoległe, szczególnie w układzie poziomym (rys. 1). W takim przypadku uszkodzeniu ulec może powłoka grzejnika, co jest powodem braku wystarczającej cyrkulacji czynnika grzewczego. Warunkowo dopuszcza się montaż w układzie równoległym w przypadku pionowego ustawienia grzałki i rurek grzejnika, ale tyczy się to wyłącznie grzejników
o małych gabarytach (rys. 2). Niedozwolone jest także podłączanie grzałki obudową do góry (do górnego króćca grzejnika) (rys. 3).

nieprawidłowy montaż grzałki - połączenie równoległe błędny montaż grzałki błąd w montażu grzałki - podłączenie obudową do góry
rys. 1                                      rys. 2                                   rys.3

Oceń artykuł
2,64 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także