Gruntowy wymiennik ciepła - użytkowanie

Wentylacja z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje coraz więcej zwolenników. Doskonałym uzupełnieniem systemu wentylacyjnego domu będzie wykonanie tzw. gruntowego wymiennika ciepła. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, dotyczących użytkowania GWC.

Większość użytkowników systemów wentylacyjnych z odzyskiem ciepła decyduje się na zainstalowanie gruntowego wymiennika ciepła, ufając, że będzie to urządzenie działające "wiecznie", czerpiąc energię z otaczającego go gruntu. Rzeczywiście, wymiennik gruntowy może działać wiecznie. Jednak aby jego skuteczność była największa należy pamiętać o pewnych regułach znaczenie przedłużających żywotność GWC bez konieczności jego regeneracji, a co za tym idzie wykorzystując maksymalnie jego właściwości chłodzenia powietrza latem oraz dogrzewania zimą.

gruntowy wymiennik ciepła w okresie przejściowymSystem wentylacyjny wyposażony w GWC musi mieć dodatkową czerpnię ścienną. Jest ona elementem umożliwiającym przede wszystkim skuteczną regenerację gruntowego wymiennika ciepła zimą i latem oraz umożliwiający korzystanie z systemu wentylacyjnego z pominięciem GWC. Kiedy należy pomijać GWC przy korzystaniu z wentylacji?
Otóż w okresach przejściowych, kiedy temperatura waha się od 5 do 15-20ºC korzystanie z GWC spowoduje dodatkowe schłodzenie budynku. Powietrze o temperaturze około 16ºC przechodząc przez wymiennik gruntowy schładzający je o dodatkowe kilka stopni przy wejściu do budynku będzie wymagało włożenia większej ilości energii w ogrzanie go do poziomu akceptowalnego przez mieszkańców budynku niż w przypadku, jeśli powietrze to kierowane byłoby z zewnątrz bezpośrednio do rekuperatora.

Kiedy włączyć GWC?
Przede wszystkim w okresach, gdy temperatura powietrza zewnętrznego spada poniżej zera lub wzrasta powyżej 23-25ºC. Włączenie GWC następuje ręcznie dzięki odpowiednie przepustnicy lub automatycznie, dzięki przepustnicy sterowanej odpowiednim mechanizmem. W tym typie przepustnicy siłownik odpowiadający za przełączenie pobierania powietrza z czerpni ściennej na GWC i odwrotnie zazwyczaj sterowany jest zegarem programowanym przez użytkownika. W praktyce po zaprogramowaniu zegara praca całego systemu odbywa się w pełni automatycznie. Dlatego skupmy się na sterowaniu ręcznym przepustnicy.

GWC latem

gruntowy wymiennik ciepła latemAby uniknąć maksymalnego ogrzewania się wymiennika latem, a co za tym idzie zwiększyć jego skuteczność warto stosować się do pewnych zasad, szczególnie podczas uciążliwych upałów:
Należy pamiętać, aby wymiennik pracował intensywnie w okresie, gdy temperatura na zewnątrz nie osiągnęła jeszcze wartości maksymalnych: we wczesnych godzinach rannych oraz popołudniowych. W praktyce oznacza to, że aby uzyskać maksymalną skuteczność oraz maksymalnie przedłużyć skuteczną pracę wymiennika latem, GWC powinien być wykorzystywany pomiędzy 5.00 a 11.00 oraz po południu, już po przejściu najgorszego upału, czyli od 18.00 do około północy. W pozostałym okresie GWC powinien być poddawany regeneracji lub pracować na minimalnym przepływie powietrza. Oznacza to niestety konieczność wyłączenia rekuperatora w godzinach od 11.00 do 18.00. Działanie takie nie jest jednak zgodne z przepisami dotyczącymi wentylacji mechanicznej, więc w praktyce stosuje się zazwyczaj następujący cykl pracy wymiennika: powietrze zasysane przez rekuperator na pierwszym biegu przechodzi przez GWC od 7.00 rano do około 19.00, w pozostałym okresie GWC regeneruje się, a użytkownicy budynku korzystają z czerpni ściennej. Zbyt intensywne wykorzystywanie GWC w godzinach największego skwaru spowoduje niestety szybkie ogrzanie go wewnątrz i wywoła konieczność poddania go dłuższej regeneracji, najczęściej w nocy. Należy przy tym pamiętać, że temperatura gruntu na głębokości 1,5 m nie jest stała i waha się w zależności od pory roku w granicach od 4ºC do nawet 10ºC. Dlatego tak istotne jest mądre wykorzystywanie możliwości wymiennika gruntowego, bez przegrzewania go w okresach upałów. Dotyczy to szczególnie okresów, gdy upał utrzymuje się przez ponad tydzień czy dwa.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także