GHP – rozwiązanie przyszłości

Tradycyjne urządzenia klimatyzacyjne zasilane są energią elektryczną. Korzystanie z nich wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji, a przede wszystkim zwiększoną emisją szkodliwych gazów. Dlatego w wielu krajach coraz częściej stosuje dziś urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne napędzane gazem płynnym oraz ziemnym (Gas Heating Pumps).

Zastosowanie urządzeń GHP jest bardzo szerokie. Szczególnie korzystne jest ono dla dużych powierzchni biurowych i użytkowych. Rozwiązanie to oprócz korzyści ekologicznych niesie ze sobą też walory ekonomiczne – jest bardziej oszczędne m.in. dzięki wykorzystaniu tańszego niż elektryczność gazu płynnego oraz niższym kosztom eksploatacji.

Nasz kraj ma ogromny potencjał w zakresie wykorzystania urządzeń klimatyzacyjno-wentylacyjnych napędzanych gazem płynnym. Szacuje się, że obecne zapotrzebowanie w na tego typu systemy wynosi minimum 100 instalacji rocznie. Każda taka instalacja na przestrzeni lat przyczynia się nie tylko do redukcji emisji gazów do atmosfery, ale przynosi znaczące oszczędności samemu użytkownikowi. Mniej pieniędzy wydanych na system klimatyzacyjny, to niższe koszty eksploatacji, a tym samym więcej  środków na inne inwestycje.

GHP to system klimatyzacyjno-wentylacyjny napędzany gazem płynnym, który może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać – oba procesy zachowują maksimum swoich parametrów nawet przy -20°C. Urządzenie wykorzystuje nie tylko ekologiczny gaz płynny, ale i ciepło odpadowe z silnika spalinowego, którym jest napędzane. W ten sposób wyeliminowane są straty energii, a praca systemu staje się bardziej efektywna. Urządzenie może stanowić podstawowy system grzewczy w zimie w polskich warunkach oraz spełniać rolę tradycyjnej klimatyzacji latem. Zdolność urządzenia do uzyskania i utrzymania temperatury nawet rzędu -12°C, umożliwia zastosowanie go również w chłodnictwie.

System GHP ma najniższą emisję tlenków azotu na rynku – 66% mniej niż standardowe urządzenia. Przyczynia się też do redukcji emisji CO2 do atmosfery i jest bardziej oszczędny w porównaniu do konwencjonalnych układów dzięki odzyskiwaniu ciepła z powietrza, z wody chłodzącej silnik, ze spalin oraz z sąsiednich pomieszczeń poprzez wykorzystanie różnicy temperatur.

Urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne z powodzeniem już od kilku lat stosowane są w Japonii – gdzie stanowią przeszło 53% rynku – oraz krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Włoszech, Anglii, Rumunii, Francji i Holandii. Jednym z powodów, dla których instalacje te w krótkim czasie stały się tak popularne, jest systematycznie rosnące zapotrzebowanie krajów na energię elektryczną oraz zobowiązania państw do redukcji emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

W dobie dynamicznie rozwijającej się światowej gospodarki i postępu technologicznego systematycznie rośnie liczba urządzeń elektrycznych, co powoduje częste przeciążenia sieci energetycznej oraz negatywnie wpływa na środowisko, przyczyniając się m.in. do ocieplenia klimatu. Ekolodzy alarmują, że w ciągu najbliższych lat emisja CO2 do atmosfery musi zostać znacznie ograniczona. Potrzebę tę dostrzega także wiele państw, które zdecydowały się zmniejszyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery – zobowiązuje je do tego protokół z Kioto, którego sygnatariuszem jest również Polska.

Oceń artykuł
3,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Gaspol

Polecamy Ci również

Zobacz także