Geowłóknina to specjalnie wykonany materiał z włókien (syntetycznych lub naturalnych). Ma więc dobre własności filtracyjne, jest wytrzymała na rozciąganie. Dzięki tym cechom geowłókniny służą jako zabezpieczenia systemów drenarskich w ziemi.
Systemy drenarskie umożliwiają stosunkowo równomierny przepływ wody w gruncie na pewnej powierzchni. Rura drenarska ma na powierzchni otworki o odpowiedniej średnicy. Pozwalają one na ruch wody (przesączanie). Ruch ten może następować w dwóch kierunkach. W drenażu rozsączającym – woda z przydomowej oczyszczalni ścieków przesącza się z rur do gruntu; zaś w drenażu opaskowym – woda z gruntu sączy się do rur.
W obu przypadkach pojawia się niebezpieczeństwo, że otworki (perforacja) zostaną zatkane cząstkami gruntu. Prowadzi to do obniżenia wydajności, a nawet do zupełnego zatrzymania pracy drenażu. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie otworów przed zatykaniem. Do tego właśnie celu służą geowłókniny.
Geowłóknina występuje jako gotowa warstwa, składająca się z włókien różnego rodzaju (cienkie nitki, włókna taśmowe - paski folii, włókna cięte, przędza o przekroju okrągłym - sploty włókien, wiązki przeplatane włóknami innego polimeru). Aby nadać geowłókninom odpowiednie cechy, trzeba dobrać materiał o odpowiednich właściwościach. Włókna materiału muszą mieć odpowiedni ciężar cząsteczkowy, sprężystość, obojętność chemiczną. Muszą być odpowiednio połączone (klejenie lub łączenie mechaniczne - przeszywanie, igłowanie). Dzięki temu materiał zyskuje odpowiednią gęstość powierzchniową i własności hydrauliczne. Połączenie tych dwóch czynników pozwala na wytworzenie materiału, który będzie lekki, sprężysty i wytrzymały na rozciąganie. Geowłóknina jest dobrym materiałem zabezpieczającym rurę - nie obciąża jej, pracuje wraz z nią oraz jest odporna na obciążenia statyczne (parcie gruntu) i dynamiczne, szczególnie na obciążenia czasowe.
Geowłóknina musi cechować się odpowiednią strukturą - tak, aby umożliwiać przepływ wody, a jednocześnie uniemożliwiać przenikanie cząstek gruntu. Dzięki tej strukturze geowłóknina odznacza się specyficznymi własnościami hydraulicznymi. Najważniejsze są dobre własności filtracyjne, np. duża wodoprzepuszczalność (rzędu 0,1 m³/(m²·s)). Jednocześnie materiał nie pochłania wody,więc praca drenażu nie jest zakłócana.
Geowłókniny wykonuje się z włókien polimerowych. Najczęściej stosowanymi polimerami sztucznymi są polipropylen i polistyren. Stosowane są też:
- polietylen - kiedy konieczna jest praca w niższym temperaturach (polietylen ma większą elastyczność);
- poliester - kiedy występuje stałe obciążenie pełzanie (poliester ma mniejsze pełzanie, czyli wydłużenie względne spowodowane stałym obciążeniem).;
- polichlorowinyl, poliakrylonitryl, poliamidy, politereftalan etylenu, politereftalan butylenu.
Geowłókniny mogą też występować jako mieszane, aby wykorzystać najlepsze cechy danych materiałów (np. ok. 80% polipropylenu i ok. 20% polietylenu).
Do produkcji geowłóknin można również stosować włókna naturalne: jutę, len, bawełnę, słomę oraz włókna orzecha kokosowego.
Niektóre firmy produkujące systemy drenarskie dostarczają rury drenarskie w nakładanych otulinach z geowłóknin.
Geowłókniny mają zastosowanie w systemach drenarskich. Ich zadaniem jest ochrona rur systemu przed zatykaniem ich porami gruntu. Geowłóknina powinna być układana starannie i ostrożnie, na podsypce z otoczaków - żwiru o zaokrąglonych krawędziach - aby nie uległa zniszczeniu. Geowłóknina powinna więc zabezpieczać
- rury drenażu opaskowego, które zbierają wodę z gruntu,
- rury drenażu rozsączającego, które rozprowadzają podczyszczone ścieki w gruncie (dodatkowo geowłóknina wspomaga oczyszczanie ścieku);
- skrzynki rozsączające, których zadaniem jest magazynować i rozprowadzać w gruncie wody opadowe.
Rodzaj zastosowanej geowłókniny zależy w dużej mierze od gruntu, w którym położony jest system Jest to związane z wielkością ziaren gruntu, przed którymi ma zabezpieczać geowłóknina. Ogólna zasada mówi, że W gruntach piaszczystych stosuje się otulinę z włókien syntetycznych, a w gruntach gliniastych - z włókien naturalnych.
Onni
czy geowloknina geowlokninie równa? na ile spokojnie możemy wydać pieniążki na te droższe? a jak do tego a się oferta geotextil.net ? pytania moze banalne ale często takie banały decydują o powodzeniu lu nie całego przedsięwzięcia...
Bolas
Oczywiście że nie. To tak jak założyć skarpetki z bawełny 100% a z domieszką polidodatków. Gramatura tez ma znaczenie w procesie filtracji i wytrzymałości na rozerwanie.
Franz de
W zasadzie do drenażu 100-ka w zupełności wystarczy , jest jeszcze jakieś włókno kokosowe które jest niby dużo lepsze do tego ale droższe. Ja wybrałem geowłókninę ale jak ktoś ma większy budżet może pomyśleć o włóknie.
Bolas
Rura otulona włóknem kokosowym nie zwalnia od stosowania geowłókniny. Było już pisane o tym na forum.
Franz de
To szkoda że w żadnym sklepie o tym nie mówią , u nas nawet nie mieli rury w geowłókninie , musiałem śmigać 30km do innego składu.
Bolas
Żaden sklep tzn market?? Tam kucharz jest fachowcem od hydrauliki a mechanik od ogrodów. Tu kłania się wiedza na temat drenażu. Geowłókniny nie kładzie się na rurę ale ma za zadanie zapobiegać zamuleniu się warstwy drenażowej czyli żwiru. Rurę dodatkowo można też otulić geowłókniną ale to nie ma większego znaczenia gdy drenaż jest prawidłowo wykonany tzn grunt rodzimy - geowłóknina - warstwa drenująca (żwir) - rura drenażowa.
Franz de
Właśnie tak zrobiłem, kupiłem rurę w geowłókninie i dodatkowo samą geowłókninę dałem na kamień/żwir żeby piasek nie zamulił. A co do sprzedawców tak już zauważyłem mówią dobrze i znają się tylko na tym co mają albo i z tym nie najlepiej.
geosyntetyki
Błąd na błędzie, masło maślane. Totalna nieznajomość tematu.
Geowłókniny to zawsze materiały z polimerów. W praktyce w grę wchodzą jedynie polipropylen i poliester. Istotne parametry przy drenażu (czyli włóknina spełnia funkcję filtracyjną), to wodoprzepuszczalność i wielkość porów.
Więcej informacji na www.geosyntetyki.net
waldemar72
Ja skorzystałem z gotowej geowłókniny z poliestru na rury, naciągało się to jak skarpetę. Polecam! Albo samemu poczytać www.edrenaz.eu
Bolas
Chciałbym cię widzieć jak to sobie naciągasz na 100m rurę drenażową - pot z jajec litrami leci.
tom1969
U mnie firma zakładająca drenaż stosowała tą geowłókninę skarpetkową i z tego co pamiętam też korzystali z aplikatorów kartonowych, 60mb w kilka minut.
bambi84
Ja zapoznałem się z tym produktem kilka lat temu jak ojciec z USA wysłał. Trzeba było samemu naciągać. 30 metrów mieliśmy do wykonania, trwało dłużej niż pewnie jakimś aplikatorem, ale za to kosztowało mnie to dużo mniej czasu i kasy, bo te kokosy czy PP i gotowe wyroby producentów to kosztują majątek! Pytanie tylko, ile to kosztuje w tej polskiej firmie?! A co do mojego drenażu to jak na razie bez zarzutów.
waldemar72
Ja również zakupiłem to w kartonowym aplikatorze i 50mb poszło jak po maśle, no i cena niska kolego bambi84.
kuban2
Najlepsze doradztwo w sprawie zakupu geosyntetyków znajdzie w Hydro-Centrum
Kacper29
Bardzo dobry artykuł. Właśnie w taki sposób powinna być wykonana każda przydomowa instalacja oczyszczania ścieków. Przy wyborze geowłókniny sugerowałem się informacjami zawartymi na tej stronie i jestem bardzo zadowolony. Kupiłem geowłókninę Geograu z poliestru, zabezpieczyłem nią rury instalacyjne, zbiornik i wykorzystałem przy drenażu. Cenowo również wyszło bardzo atrakcyjnie.
geosyntetyki
Gramatura zasadniczo nie ma żadnego znaczenia, jednak gdy brak jest innych parametrów (co się w marketach zdarza) Można przyjąć zasadę, że im cieńsza włóknina tym lepiej dla filtracji (większa wodoprzepuszczalność i mniejsza podatność na zatkania porów) czyli do owinięcia drenażu stosujemy włókniny cienkie max 150 g/m2 a jak jest cieńsza to jeszcze lepiej. Większe gramatury (choć nie zawsze) oznaczają większe wytrzymałości i odporności na przebicie ale mniejsze wodoprzepuszczalności. Takie odmiany stosujemy jako warstwy separacyjne.
W razie potrzeby chętnie pomogę przy doborze. Więcej informacji oraz kontakt na stronie www.geosyntetyki.info
daniel29
Z jakiego materiału najlepiej kupić geowłókninę do drenażu ? poliestrową czy polipropylenową ? Czy ma to w ogóle jakieś znaczenie ? Bo co do gramatury znalazłem już odpowiednią tzn. nie za grubą nie za cienką taką 120g o nazwie GeoGRAU, mam tylko jeszcze dylemat dotyczący materiału. Czy poliestrowa będzie odpowiednie.
Jakub_ek
Dobrze rozumiem, że nie warto przepłacać, ze względu na większą gramaturę? Szukam czegoś pod kostkę brukową i nie wiem czy choćby nawet taka geowłóknina geograu 120g o której wspomniano będzie ok ?
Sima26x
Polecam firmę BudGeo Sp. z o.o. http://www.budgeo.pl, Mają w swojej ofercie geowłókniny o różnych gramaturach. Bardzo mi pomogli przy doborze odpowiedniej.
geosyntetyki
Dobrze rozumiem, że nie warto przepłacać, ze względu na większą gramaturę? Szukam czegoś pod kostkę brukową i nie wiem czy choćby nawet taka geowłóknina geograu 120g o której wspomniano będzie ok ?
I znowu odpowiedź brzmi: Gramatura mówi za mało! Jeżeli droga jest na bardzo słabym gruncie, warstwa podbudowy jest cienka, ruch będzie ciężki lub intensywny albo jeszcze kilka z tych cech wystąpi jednocześnie, geowłóknina powinna być mocna! min 18 kN/m (ale często znacznie więcej). Jeżeli warstwa podbudowy to min 25 cm + 8cm kostka i jest to droga dojazdowa do domku (auta osobowe + raz na tydzień śmieciarka), możemy redukować wytrzymałości w niektórych przypadkach nawet do 10 kN/m.
Najlepsze geowłókniny o masie 120 g/m2 osiągają taka wytrzymałość ale już te przeciętne zdecydowanie nie (nie mówiąc o tych sprzedawanych na wagę). Niestety bez wglądu w certyfikat nie da się jednoznacznie stwierdzić czy ta konkretna włóknina spełnia ten wymóg. Należy pytać o wytrzymałość. Może okazać się że w danej linii produktów taką wytrzymałość osiągnie dopiero włóknina o masie 400 g/m2 i wtedy zapłacimy znacznie więcej za właściwą włókninę.
Polecam swoją pomoc przy doborze geowłóknin.
tel.: 502-0396-644
http://www.: http://www.geosyntetyki.info
damyoo
Tak jak poprzednicy pisali moim zdaniem również geowłóknina wystarczy. Zamawiałem akurat ze strony http://www.ars1.pl/geowlokniny.html ale sam wiesz, że w dzisiejszych czasach można wiele takich sklepów znaleźć. Doskonale przepuszcza wodę, a dodatkowo zatrzymuje nawet najmniejsze cząsteczki gruntu także wszystko jest jak powinno
geosyntetyki
Tak jak poprzednicy pisali moim zdaniem również geowłóknina wystarczy. Zamawiałem akurat ze strony http://www.ars1.pl/geowlokniny.html ale sam wiesz, że w dzisiejszych czasach można wiele takich sklepów znaleźć. Doskonale przepuszcza wodę, a dodatkowo zatrzymuje nawet najmniejsze cząsteczki gruntu także wszystko jest jak powinno
Nie zupełnie! Zatrzymanie wszystkich cząstek prawie gwarantuje Ci zatkanie włókniny. Przepuszczalność wody jest bardzo ważna (min 80 l/m2s) ale dobrze jest też dopasować wymiar porów. I tu zasada jest taka, że warto przepuścić te najdrobniejsze frakcje po to, by nie utknęły w strukturze włókniny zatykając ją. Polecam lekturę:
http://geosyntetyki.net.pl/geowlokniny.html