Gdzie można postawić farmę wiatrową?

0
Gdzie można postawić farmę wiatrową?

Farmy wiatrowe są coraz popularniejsze. Jednocześnie rosną obawy, jaki mają wpływ na zdrowie ludzi mieszkających w ich pobliżu. Czy farmę wiatrową można postawić wszędzie?W Polsce (i wielu innych krajach) nie ma przepisów, które określałyby w metrach odległość farm wiatrowych od siedzib ludzkich. Jednak to nie znaczy, że farmę wiatrową można postawić wszędzie. Na ich lokalizację wpływa przede wszystkim to, że instalacje muszą spełniać określone parametry w zakresie ich nieszkodliwości dla człowieka – chodzi tutaj głównie o spełnienie norm akustycznych. Farma wiatrowa nie może stanąć w miejscu, w którym emitowany przez nią dźwięk, przekraczałby określone parametry. Jest to określane w raporcie o oddziaływaniu na środowisko.

Dowiedz się też: Czym jest Program Prosument i jak działa

Oddziaływanie poszczególnych wiatraków ze względu na rzeźbę terenu lub inne elementy jest różne. O tym, gdzie stawiać farmy wiatrowe, nie może więc decydować tylko odległość od zabudowań. Na tę kwestię wpływają też inne czynniki – mówi serwisowi infoWire.pl Robert Kuraszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej.
Poza tym rozmieszczenie farm wiatrowych musi być uwzględnione w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a także przy każdej tego typu inwestycji muszą odbyć się konsultacje społeczne.

Co decyduje o postawieniu turbiny wiatrowej mówi Robert Kuraszkiewicz – prezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: infowire.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także