Gazowe kotły kondensacyjne Ariston – EVOlucja w ogrzewaniu

Gazowe kotły kondensacyjne Ariston – EVOlucja w ogrzewaniu

Współczesne systemy grzewcze w pełni zaspokajają oczekiwania odnośnie komfortu cieplnego w ogrzewaniu i dostarczaniu ciepłej wody użytkowej. Równocześnie gwarantują bezpieczeństwo, energooszczędność i poszanowanie zasobów naturalnych.

Tak szeroki zakres funkcji mają gazowe kotły kondensacyjne firmy Ariston. Ponad 80 lat tradycji w produkcji urządzeń grzewczych pozwala Ariston na ciągłe wychodzenie naprzeciw kolejnym wyzwaniom zapewnienia komfortu cieplnego w milionach domów na świecie.

gazowy kocioł kondensacyjny GENUS PremiumEVO

Czym jest kondensacja?

Ciepło uzyskane w wyniku reakcji spalania gazu ziemnego nazywamy „ciepłem jawnym”. Istnieje też „ciepło utajone”, które w tradycyjnych kotłach jest „tracone” i w postaci pary wodnej razem ze spalinami odprowadzane do atmosfery. W kotłach kondensacyjnych „ciepło utajone” jest odzyskiwane w procesie schładzania spalin. Technologia kondensacyjna w takiej postaci znana jest już od połowy XX wieku. Jej praktyczne wykorzystanie w kotłach grzewczych domowego użytku stało się możliwe wraz z rozwojem technicznym i przeniesieniem skuteczności wykorzystania mechanizmu kondensacji w mikroskalę. Początkowo kondensacyjne kotły grzewcze były jednak bardzo kosztowne, a nowa technologia budziła wiele nieufności ze strony inwestorów. Praktyczne sprawdzenie opłacalności stosowania kotłów kondensacyjnych w instalacjach grzewczych oraz wzrastające doświadczenie instalatorów pozwoliły z czasem na upowszechnienie zalet tych nowoczesnych rozwiązań.

kocioł GENUS PremiumEVO w kuchni

Dlaczego warto wybrać kocioł kondensacyjny?

Wybór sposobu ogrzewania domu nie jest rzeczą łatwą. Decyzje podjęte na etapie inwestycyjnym będą przecież miały wpływ na komfort mieszkańców przed długie lata, a ekonomiczność rozważanych rozwiązań jest niejednokrotnie czynnikiem decydującym o podjętym wyborze. Jednym z analizowanych parametrów kotła grzewczego jest jego sprawność. Sprawność kotła jest to stosunek energii uzyskanej do energii dostarczonej. W podejściu tradycyjnym niemożliwym jest uzyskanie sprawności >100%, skoro energia uzyskana nie może być wyższa od energii dostarczonej. Tymczasem w przypadku kotłów kondensacyjnych sprawność obliczana jest tak, jak w przypadku kotłów konwencjonalnych bez uwzględnienia „ciepła utajonego” i dlatego jest możliwe uzyskanie teoretycznej sprawności >100%. Dzieje się tak dlatego, że kocioł kondensacyjny pozwala nam, oprócz „ciepła jawnego”, na odzyskanie „ciepła utajonego” pary wodnej pochodzącej ze spalin. W ten sposób powstaje „nadzwyczajna” sprawność kotła kondensacyjnego, przekraczająca 100%. Gdyby w obliczeniach sprawności kotłów uwzględniać „ciepło utajone” (czyli razem dla ciepła jawnego i utajonego sprawność rzeczywiście równałaby się 100%), obliczona sprawność kotła kondensacyjnego wynosiłaby ok. 97-98 %, natomiast kotła tradycyjnego ok. 80%. Przekładając powyższe rozważania na zastosowanie praktyczne, można stwierdzić, że z kotła kondensacyjnego uzyskujemy po prostu więcej użytecznego ciepła, dzięki eliminacji jego strat.

Kotły kondensacyjne przystosowane są do pracy w tzw. układach niskotemperaturowych. Niska temperatura wody wracającej z instalacji pozwala uzyskać niższą temperaturę spalin, a co za tym idzie, obniżać straty energii dzięki kondensacji. Im wyższa temperatura spalin, tym mniejsza intensywność procesu kondensacji, a powyżej „punktu rosy” kondensacja ustaje zupełnie (para ze spalin nie skrapla się). Mimo to, sprawność kotła kondensacyjnego nadal jest wyższa niż kotłów tradycyjnych, między innymi dzięki bezpośredniemu odzyskowi ciepła ze spalin. Dodatkowo, kotły tradycyjne w okresach przejściowych są mniej sprawne, z powodu wysokich strat postojowych powodowanych studzeniem się wymiennika przy mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło, na przykład latem. Kotły kondensacyjne mają szerszy zakres modulacji mocy, a co za tym idzie, podczas pracy z mocą minimalną uzyskują większą sprawność dzięki intensywniejszej wymianie ciepła i skuteczniejszej kondensacji. To ważna zaleta, bo w warunkach polskich przez większość roku kocioł kondensacyjny pracuje właśnie z minimalną mocą. Dla użytkownika oznacza to wymierne oszczędności w postaci minimalizacji zużycia gazu potrzebnego do pracy kotła. Istotną zaletą kotłów kondensacyjnych jest także obniżenie w porównaniu z kotłami tradycyjnymi emisji tlenków azotu i dwutlenku węgla do atmosfery, a to oznacza zdrowsze środowisko. Z tego powodu regulacje prawne na poziomie europejskim zmierzają do stopniowej eliminacji starszych technologii grzewczych na rzecz upowszechnienia wykorzystania kotłów kondensacyjnych.

kocioł kondensacyjny

Wybierz swój kocioł z szerokiej oferty kotłów kondensacyjnych Ariston!

Wygoda obsługi, rozbudowana automatyka, cicha praca, czyste środowisko, realne oszczędności – wszystkie te zalety posiadają nowoczesne kotły kondensacyjne Ariston. W zależności od potrzeb użytkownika, wybrane modele mogą być wiszące lub stojące (np. Genus Premium EVO FS (ang. floor standing)), jednofunkcyjne (tylko do ogrzewania, np. Genus Premium EVO System, Clas Premium EVO System) lub dwufunkcyjne (do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, np. Genus Premium EVO, Clas Premium EVO), z wbudowanym zasobnikiem (np. Clas B Premium) lub podłączonym zasobnikiem zewnętrznym (pakiety kotłów kondensacyjnych z zasobnikami, np. ECO GREEN). W ofercie kotłów kondensacyjnych Ariston znajdują się modele spełniające oczekiwania zarówno inwestorów indywidualnych, do użytku domowego, jak również modele średniej mocy (seria Genus Premium EVO HP (ang. high power)), przeznaczone do zapewniania komfortu w rozbudowanych układach kaskadowych, dla inwestycji o dużym zapotrzebowaniu na moc grzewczą.
 

instalatorzy polecają Ariston

Warto wspomnieć, że dzięki promocji Ariston możemy wypróbować urządzenia grzewcze, w tym kotły kondensacyjne, już dziś, zupełnie za darmo. Konkurs jest wynikiem potwierdzenia przez reprezentatywną grupę instalatorów wysokiej jakości urządzeń Ariston. Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI) w grudniu 2014 na zlecenie Ariston przez firmę badawczą Sonda sp. z o.o. na reprezentatywnej próbie 150 instalatorów. W wyniku badania uzyskaliśmy pewność, że „93% instalatorów poleca urządzenia Ariston”, co potwierdziło wysoką jakość urządzeń. Dlatego Ariston zaprasza Państwa do wzięcia udziału w konkursie, którego nagrodą jest możliwość testowania wybranego urządzenia, na przykład kotła kondensacyjnego, u siebie w domu, przez 10 miesięcy. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej Ariston i opisanie, dlaczego to właśnie uczestnik powinien otrzymać urządzenie do testowania. Drugim warunkiem jest późniejsze regularne opisywanie działania urządzenia i dzielenie się opiniami. Naturalnie, w danej lokalizacji powinna istnieć techniczna możliwość podłączenia i uruchomienia wybranego urządzenia. Dziesięć osób, które najlepiej umotywują, dlaczego powinny otrzymać urządzenie, będzie miało możliwość jego testowania przez 10 miesięcy, a po tym czasie przejdzie ono na własność laureata.          

Podsumowując, technologia kondensacyjna Ariston pozwala na obniżenie wpływu ogrzewania na środowisko (-75% emisji NOx i CO2), a także oszczędność energii. Zastosowanie kotła kondensacyjnego może obniżyć zużycie gazu od 17% do 35% w porównaniu do ko­tłów tradycyjnych (odpowiednio nowszych i starszych), co przekłada się na znaczne oszczędności finansowe w wydatkach na ogrzewanie. Kotły kondensacyjne Ariston przełamują obecny model konstruowania nowoczesnych systemów grzewczych. Inteligentne, energooszczędne rozwiązania wyprzedzają pod względem technologicznym urządzenia oferowane obecnie na rynku. Odzwierciedlają nowatorski sposób myślenia o wytwarzaniu energii i wykorzystywaniu jej zasobów. Wprowadzone ulepszenia dotyczą tak istotnych obszarów, jak: efektywność i oszczędność energii, komfort użytkowania, integracja systemowa, design i jakość. Rygorystyczne normy, jakie już dziś spełniają kotły EVO, pozwalają cieszyć się pełnym komfortem cieplnym przez lata. 

Ariston Thermo Polska sp. z o.o.
ul. Pocieszka 3
31-408 Kraków
www.ariston.com   

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
3,63 / 38 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Arston

Polecamy Ci również

Zobacz także