Gaz płynny LPG: charakterystyka i zalety

10
Gaz płynny LPG - czym jest i jakie są zalety jego wykorzystywania
LPG jest relatywnie czystym gazem o niskiej emisyjności gazów cieplarnianych.

Czym jest gaz płynny i dlaczego warto go wybrać do ogrzewania domu? Na co należy zwrócić uwagę decydując się na LPG? Wyjaśniamy

W sytuacji, gdy nie mamy dostępu do gazu z sieci i stajemy przed wyborem sposobu ogrzewania naszego domu, warto rozważyć wybór gazu płynnego LPG. Jest to bowiem dobra alternatywa dla gazu ziemnego, stanowiąca kompleksowe rozwiązanie dla ogrzewania, gotowania oraz podgrzewania wody. Ponadto gaz płynny ma naturalne pochodzenie i wyróżnia się wieloma unikalnymi cechami.

 

Co to jest gaz płynny (LPG) i jak powstaje?

 LPG (ang. Liquefied Petroleum Gas) powstaje w wyniku naturalnych przemian szczątków żywych w węglowodory. Gaz płynny jest mieszaniną propanu i butanu, przechowuje się go w zbiornikach pod ciśnieniem pod postacią cieczy. Paliwo to zapewnia bezobsługowe użytkowanie, a przy tym jest bezpieczne – spala się relatywnie czysto, bez szkody dla środowiska. LPG wykorzystywany jest głównie w domach do ogrzewania i oświetlenia, a także szeroko stosowany w przemyśle.

Gaz płynny otrzymywany jest z dwóch źródeł:

  • jako wynik naturalnych procesów zachodzących w złożach gazu ziemnego i ropy naftowej,
  • jako produkt uboczny rafinacji.

W naszym kraju dominuje gaz płynny sztucznego pochodzenia, powstający w zakładach rafineryjnych w procesie przeróbki ropy naftowej. Gazy składające się na LPG naturalnie występują również w złożach gazu ziemnego – LPG można zatem pozyskiwać podczas wydobycia gazu ziemnego.

Zobacz też: Instalacja na gaz płynny

LPG w Polsce: wydobycie i warunki użytkowania

Gaz płynny pochodzenia naturalnego wydobywany jest w Polsce przez Polskie Górnictwo naftowe i gazownictwo. Pozyskuje się go zarówno ze złóż gazu ziemnego, jak i ropy naftowej, ale jak już wspomniano, polski gaz to głównie ten produkowany. Paliwo naturalne w przeważającej większości importowane jest z Rosji.

Polskie prawo nakłada na potencjalnego użytkownika LPG szereg wymogów, które muszą być spełnione, aby instalacja została dopuszczona do użytku. Wybór gazu płynnego wiąże się m.in. z koniecznością dostosowania lokalizacji zbiornika na gaz i odpowiedniej konstrukcji kotłowni. Zbiornik LPG musi znajdować się poza domem, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo podczas użytkowania gazu. Dodatkowo należy go umiejscowić na właściwym podłożu, w miejscu o łatwym dostępie – zbiornik można napełniać gazem dowożonym autocysterną. Trzeba też pamiętać o okresowym sprawdzaniu instalacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając gaz płynny?

Przy wyborze gazu LPG należy zwrócić uwagę na zawartość siarki w mieszance. Zawartość siarki i wody w gazie to czynnik zwiększający korozję, a powstający w procesie spalania dwutlenek siarki wpływa destrukcyjnie na środowisko oraz na układy katalitycznego spalania (zmniejsza zdolność redukcji zanieczyszczeń). LPG pochodzenia naturalnego ma najniższą zawartość siarki – z reguły poniżej 30mg/kg, podczas gdy norma PN-EN 589 dopuszcza zawartość siarki na maksymalnym poziomie 50 mg/kg (po wprowadzeniu substancji nawaniającej).

Polecany artykuł: Ogrzewanie domu gazem ziemnym. Koszty, wady, zalety

Zalety gazu płynnego

Gaz płynny dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu wyróżnia się wieloma unikalnymi parametrami. Po pierwsze zaliczane jest do czystych gazów, co wpływa na jego użytkowanie. Względnie niska emisyjność gazów cieplarnianych sprawia, że nie zagraża on w dużym stopniu środowisku naturalnemu. Na podstawie badań uwzględniających cały cykl wytwarzania i spalania LPG wnioskuje się, że wartości związane z emisyjnością są o połowę niższe dla gazu otrzymywanego drogą naturalną. Za stosowaniem LPG przemawia również wygoda użytkowania – nowoczesne kotły umożliwiają praktycznie bezproblemowe i bezobsługowe ogrzewanie. Również warto zwrócić uwagę na oszczędność miejsca, jaką zapewniają kotły gazowe, są one bowiem mniejsze od kotłów na olej opałowy i węgiel. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które gwarantują wygodę, oszczędność oraz optymalne efekty.

Gaz płynny to bardzo łatwy i niezbyt drogi sposób na ogrzewanie własnego domu. To również ekologiczne podejście do ogrzewania przy zapewnieniu maksymalnych efektów. Oczywiście względy bezpieczeństwa wymuszają na nas pewne rozwiązania, ale gdy już przygotujemy odpowiednie zaplecze, zapewnimy sobie wygodne źródło ciepła.

To może Cię zainteresować: Jaki rodzaj kominka wybrać? Krótki przewodnik

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Stobiecka

Źródło: cdc24.pl

Zdjęcia: sxc.hu, cdc24.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także