Gaz płynny - dom pełen płynnych korzyści

Gaz płynny - dom pełen płynnych korzyści

Zaoszczędzone pieniądze, uniwersalne zastosowanie, wygoda, troska o środowisko – to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie za sobą gaz płynny. Nie wszyscy wiedzą, że to ekologiczne, bezpieczne i ekonomiczne paliwo – kojarzone najczęściej z zasilaniem samochodów – może doskonale sprawdzić się w naszym domu.*

Uniwersalnie, wygodnie, poza domem  

Gaz płynny stanowi alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii i bardzo dobrze sprawdza się jako paliwo wykorzystywane w domu. Siła gazu płynnego, jako źródła energii w gospodarstwie domowym, tkwi w jego uniwersalnym charakterze. To paliwo, które można wykorzystywać do gotowania, ogrzewania budynku i podgrzewania wody. LPG może być stosowany nie tylko w nowym budownictwie, ale też w starszych domach, poddawanych remontom. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które spodziewają się w przyszłości doprowadzenia do ich domów gazu ziemnego - urządzenia grzewcze na gaz płynny można bez trudu przystosować do gazu ziemnego (w kotle i gazowym podgrzewaczu wody trzeba będzie jedynie wymienić dysze).

ogrzewanie, gotowanie, podgrzewanie wody – gaz płynny znajduje w domu wiele zastosowań

 Warto pamiętać, że instalacja gazu płynnego działa w sposób samoobsługowy. A to, co samoobsługowe, to wygodne. W przypadku LPG kontrola ilości zużytego paliwa i jego dostawy leżą w rękach firmy, która sprzedaje nam gaz. Takie rozwiązanie jest charakterystyczne dla telemetrii, a więc takiego systemu rozliczania, w którym klient płaci co miesiąc za faktyczne zużycie gazu, zgodnie ze wskazaniem gazomierza. Regularne wydatki na LPG pozwalają uniknąć sytuacji, w której na zakup paliwa, np. do ogrzewania domu, musimy wydać jednorazowo dużą kwotę.

Dom bez kotłowni? W przypadku gazu płynnego – tak, gdyż zbiornik, w którym magazynowane jest LPG, umieszczany jest poza budynkiem. W przypadku domów jednorodzinnych zbiornik ten instalowany jest w wersji naziemnej lub podziemnej. Montaż zbiornika podziemnego sprawdza się w domach postawionych na niewielkich działkach, to też dobre rozwiązanie dla ciasnej zabudowy. Gdy nie sprzyjają warunki hydrologiczne (wysoki poziom wód gruntowych) montuje się zbiorniki zakopcowane. Standardowa pojemność zbiornika w którym magazynowany jest gaz płynny dla domów jednorodzinnych to 2700 litrów. 

instalacja LPG znajduje się poza domem, nie ma konieczności przystosowywania pomieszczenia pod kotłownię

Kupujesz płynny gaz? Oszczędzasz pieniądze i środowisko

Decyzja o zamontowaniu w domu instalacji gazu płynnego może przynieść ulgę dla portfela. LPG ma bowiem wyższą niż inne paliwa wartość opałową i daje szansę precyzyjnej regulacji zasilanych nim urządzeń. Tym samym zyskujemy możliwość ścisłego dostosowywania ilości zużywanego paliwa do faktycznych, aktualnych potrzeb. Przy okazji nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego, bo przy spalaniu LPG nie wydzielają się związki siarki, dużo mniejsza jest też emisja tlenków azotu.

Wybór w twoich rękach

W przeciwieństwie do gazu ziemnego, którego dostawca jest nam narzucany, instalacja LPG daje możliwość swobodnego zadecydowania, która firma będzie dostarczała paliwo do naszego domu. Warto zachować jednak czujność i nie dopuścić, aby możliwość wolnego wyboru przysłoniła zdrowy rozsądek. Dlatego podpisując umowę z dostawcą gazu najlepiej wybrać takiego, który zapewnia kompleksowy montaż instalacji LPG – od kwestii formalno-prawnych przez wykonanie instalacji po dostawę zbiornika. Trafioną firmą będzie ta, która oferuje terminowe dostawy wysokiej jakości paliwa i całodobowy serwis zbiornika na gaz przez cały okres trwania umowy (łącznie z regularnymi przeglądami instalacji). Decydując się na dostawcę LPG warto celować w tego, który ma w swojej ofercie telemetryczny system rozliczania (faktyczne zużycie wg gazomierza).

Często firmy doradzają też w doborze energooszczędnych urządzeń zasilanych gazem płynnym, dając możliwość bezpośredniego zakupu m.in.  kotłów, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Wybierając taką firmę, wybieramy dostawcę-partnera, kompleksowo obsługującego nasz dom w zakresie ogrzewania. Taki wybór nie oznacza wcale wysokich kosztów. Duży i wiarygodny partner może zapewnić bowiem szereg ułatwień finansowych, które pozwolą z jednej strony uniknąć dużych wydatków na etapie instalacji zbiornika gazowego, a z drugiej – uchronić domowy budżet przed nadmiernym obciążeniem już w trakcie jego eksploatacji.

zbiornik podziemny po zasypaniu przypomina studzienkę kanalizacyjną

Instalacja – negocjacje – zysk

Na etapie instalacji można liczyć na wiele udogodnień finansowych. Optymalizację finansową można zacząć już na poziomie negocjowania wysokości rabatu za wykonanie instalacji zbiornikowej na gaz płynny. Na duży upust można liczyć zwłaszcza przy okazji wyboru kompleksowej usługi i zakupu od dostawcy gazu dodatkowych urządzeń, np. kotła gazowego czy kolektorów słonecznych. Dla zbicia ceny można też pytać o aktualne promocje oraz o dostępność płatności w ratach.

Nowi klienci rozpoczynają przeważnie swoją przygodę z gazem płynnym od dogodniejszych warunków finansowych. Biorąc pod uwagę fakt, że po montażu instalacji gazowej ponoszą koszty zakupu paliwa (od kilku tysięcy złotych rocznie dla 120-metrowego domu w skali roku) i wnoszą opłatę za użytkowanie zbiornika (opłata pokrywa roczną opłatę dozorową za zbiornik, przeglądy i rewizje), klienci mogą liczyć na atrakcyjne upusty ze strony dostawcy. Jakie? Albo promocyjną cenę za pierwsze tankowanie (przy rozliczeniach za dostarczony gaz), albo stałą cenę obowiązującą w sezonie grzewczym (telemetria) oraz czasowe zwolnienie z opłaty za użytkowanie zbiornika. Kolejne lata użytkowania instalacji gazowej to rabaty z tytułu wielkości zakupów paliwa oraz długości współpracy z dostawcą oraz możliwość korzystania ze sprzedaży ratalnej i sezonowych promocji.

urządzenie telemetryczne, do rozliczania ilości faktycznie zużytego gazu, montowane jest w skrzynce gazowejJak dobrze mieć sąsiada…  

Istnieje jeszcze jeden sposób obniżenia rachunków za gaz płynny. Oferta minisieci gazowych to dobre rozwiązania dla tych, którzy mają w sąsiedztwie domy, które także nie mają dostępu do gazu ziemnego. Jeśli działki graniczą ze sobą, rozwiązanie sieciowe to opcja idealna – sąsiedzi korzystają z jednego zbiornika gazowego, który zasila nawet kilka domów jednocześnie.

Minisieć działa w oparciu o rozliczenie telemetryczne. Poszczególni klienci, należący do sieci, otrzymują niezależne faktury i indywidualnie rozliczają się za wykorzystany w gospodarstwie domowym gaz. Zyskują wszyscy: niższe koszty wykonania instalacji gazowej, użytkowania zbiornika i zakupu gazu, a dodatkowo – oszczędność miejsca (montaż zbiornika u jednego z klientów lub na wydzielonej działce).

schemat działania systemu telemetrycznego, wykorzystywanego m.in. przy sieciach gazowych

Zyskanie świadomości, że gaz płynny stanowi bardzo dobrą alternatywę w przypadku braku dostępu do gazu ziemnego, pozwala zyskać dostęp do ekologicznego, bezpiecznego i atrakcyjnego finansowo paliwa dla domu. Tym atrakcyjniejszego, im bardziej zaufanego partnera-dostawcę wybierzemy. Dobry wybór to gwarancja nie tylko kompleksowej obsługi instalacji gazowej, ale też szansa zakupu dodatkowych energooszczędnych urządzeń i możliwość skorzystania z rabatów i ofert promocyjnych. I przede wszystkim – gwarancja bezpiecznego użytkowania instalacji LPG.
www.wiecejnizcieplo.gaspol.pl 

Dowiedz się więcej

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Gaspol

Polecamy Ci również

Zobacz także