Gaz płynny

Gdy okazuje się, że nie mamy dostępu do gazu z sieci, a cenimy sobie nade wszystko wygodę użytkowania, stajemy przed wyborem sposobu ogrzewania naszego domu.

Okazuje się, że doskonalą alternatywą dla gazu ziemnego jest gaz płynny LPG. To kompleksowe rozwiązanie dla ogrzewania, gotowania, podgrzewania wody i posiadające szereg zalet, które powinny zdecydować o wyborze tego źródła ciepła.

Co to właściwie jest…

Znany zapewne wszystkim skrót LPG pochodzi od Liquefied Petroleum Gas. Paliwo to powstaje w wyniku naturalnych przemian szczątków żywych w węglowodory. W rzeczywistości to mieszanina propanu i butanu (w różnych proporcjach), przechowywana w pojemnikach pod ciśnieniem jako… ciecz. Bez dwóch zdań jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych paliw na świecie, zapewnia bezobsługowe użytkowanie, jest bezpieczny, spala się niezwykle czysto i bez szkody dla środowiska. Obszarami jego wykorzystania, tak jak zaznaczono we wstępie jest: ogrzewanie i klimatyzacja, gotowanie, jak również transport.

Gaz płynny otrzymywany jest z dwóch źródeł. Albo jest on wynikiem naturalnych procesów w zachodzących w złożach gazu ziemnego i ropy naftowej, albo też jest on produktem ubocznym rafinacji.
W naszym kraju dominuje gaz płynny sztucznego pochodzenia, powstający w zakładach rafineryjnych w procesie przeróbki ropy. Gazy składające się na LPG naturalnie również występują w złożach gazu ziemnego – zatem LPG można pozyskiwać podczas wydobycia gazu ziemnego.

Dlaczego warto wybrać gaz płynny

Paliwo to dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu wyróżnia się wieloma unikalnymi parametrami. Po pierwsze zaliczane jest do niezwykle czystych gazów, a to niewątpliwie wpływa na użytkowanie. Dzięki temu, że charakteryzuje się niższą emisyjnością gazów cieplarnianych jego wykorzystywanie do wymienionych już celów nie zagraża w dużym stopniu środowisku naturalnemu. Prowadzone badania uwzględniają cały cykl LPG – od jego produkcji po spalanie. Okazuje się, że wartości związane z emisyjnością są o połowę niższe dla gazu otrzymywanego drogą naturalną.
Za stosowaniem gazu przemawia również wygoda użytkowania. Dzięki nowoczesnym kotłom, stosowanie tego paliwa zapewnia praktycznie bezproblemowe i bezobsługowe ogrzewanie.  

LPG w Polsce

Gaz płynny pochodzenia naturalnego wydobywana jest w Polsce przez Polskie Górnictwo naftowe i gazownictwo. Pozyskiwany jest on zarówno ze złóż gazu ziemnego, jak i ropy naftowej, ale jak już wspomniano, polski gaz to głównie ten produkowany. Paliwo pochodzenia naturalnego w przeważającej większości importowane jest z Rosji.

Wybierasz gaz? Zwróć uwagę na…

Przy wyborze gazy LPG należy zwrócić uwagę na zawartość siarki w mieszance. Zawartość siarki i wody w gazie to czynnik zwiększający korozję, a powstający w procesie spalania dwutlenek siarki wpływa destrukcyjnie na środowisko, a także układy katalitycznego spalania (zmniejsza zdolność redukcji zanieczyszczeń). LPG pochodzenia naturalnego ma najniższą zawartość siarki – z reguły poniżej 30mg/kg, podczas gdy norma PN-EN 589 dopuszcza zawartość siarki na maksymalnym poziomie 50 mg/kg (po wprowadzeniu substancji nawaniającej).
Jak wspomniano już wcześniej LPG oznacza wygodę i taką zapewnia, jednak wcześniej trzeba spełnić pewne warunki. Wybór tego paliwa to konieczność dostosowania się do wymogów dotyczących ulokowania zbiornika na gaz i związanych z konstrukcją kotłowni.
Zbiornik LPG musi znajdować się poza domem. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo w czasie użytkowania gazu. Dodatkowo należy go umiejscowić na właściwym podłożu i miejscu o dobrym dojeździe – zbiornik może przecież być napełniany gazem dowożonym autocysterną.
Polskie prawo nakłada na potencjalnego użytkownika LPG szereg warunków, które muszą być spełnione by instalacja została dopuszczona do użytku. Musi być ona również okresowo sprawdzana. Dzięki temu wszelkie obawy związane z bezpieczeństwem tego typu rozwiązań są rozwiane.
Również warto zwrócić uwagę na oszczędność miejsca, jaką zapewniają kotły gazowe. Są one przecież mniejsze od kotłów na olej opałowy i węgiel. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które zapewnić nam mogą wygodę, oszczędność i optymalne efekty.

Gaz płynny to bardzo łatwy i niezbyt drogi sposób na ogrzewanie własnego domu. To również ekologiczne podejście do ogrzewania przy zapewnieniu maksymalnych efektów. Oczywiście względy bezpieczeństwa wymuszają na nas pewne rozwiązania, ale gdy już przygotujemy odpowiednie zaplecze, zapewnimy sobie wygodne źródło ciepła.

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Stobiecka

Źródło: cdc24.pl

Zdjęcia: sxc.hu, cdc24.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także