Garaż - mieszkanie dla samochodu

Garaż - mieszkanie dla samochodu

garażGaraż powinien być nie tylko wygodny, funkcjonalny i bezpieczny. Równie ważne jest, aby komponował się z bryłą budynku.

Projektowanie garażu
Miejsce na garaż określa się już na etapie projektowania domu. Jego usytuowanie bowiem powinno umożliwiać łatwe manewrowanie samochodem. Ponadto garaż wkomponowany w bryłę domu powinien stanowić jego integralną  część, a wolno stojący z nią harmonizować. O tym, gdzie ma być usytuowany, decydują nie tylko upodobania inwestora, ale również wielkość i orientacja działki oraz charakter architektury domu. Budynek nawiązujący np. do stylu dworu polskiego, lepiej będzie się prezentował z garażem wolno stojącym, dyskretnie ukrytym wśród roślinności.
Wjazd do garażu zespolonego z domem najczęściej projektuje się w elewacji frontowej. Warto jednak pamiętać, że najważniejszym detalem architektonicznym frontu powinno być wejście do budynku, wyeksponowane, zapraszające do jego wnętrza. Rzadziej natomiast wjazd do garażu umieszcza się w elewacji bocznej, rozwiązanie to bowiem wymaga odpowiednio szerokiej działki.
Garaż może być usytuowany na równi z licem fasady lub też wysunięty z niej. W tym drugim przypadku łatwo jednak zaburzyć architektoniczne proporcje całego domu; bryła garażu może być nadmiernie eksponowana. Lepszym rozwiązaniem jest jego cofnięcie poza linię elewacji, dzięki czemu staje się on mniej widoczny. Ponadto uzyskuje się wówczas miejsce do parkowania dla gości.
Dobrym rozwiązaniem jest garaż z wjazdem usytuowanym w linii ogrodzenia. Dotyczy to zarówno garażu wolno stojącego, jak i wpisanego w bryłę budynku, Nie zabiera się wówczas powierzchni działki na dojazd do niego. Takie usytuowanie garażu w naszym kraju należy jednak do rzadkości ze względów bezpieczeństwa.
Ponieważ większość budowanych obecnie domów nie ma podpiwniczenia, dlatego rzadko buduje się garaże posadowione poniżej poziomu gruntu. Ponadto taki zagłębiony garaż podnosi koszty budowy ze względu na izolację ścian piwnicy.
Garaż wraz z budynkiem powinien tworzyć jednorodną stylistycznie i architektonicznie całość. Jeśli wpisany jest w bryłę domu, ważnym elementem scalającym jest dach, o takim samym lub podobnym kształcie. Również dach garażu wolno stojącego powinien kształtem i rodzajem pokrycia nawiązywać do dachu domu. Ciekawym rozwiązaniem, spotykanym najczęściej w budynkach modernistycznych, może być także takie wpisanie garażu w bryłę domu, aby jego dach wykorzystać jako taras piętra.
Do wykończenia elewacji garażu budynku powinny być użyte te same materiały. Dobrze również, jeśli bryła garażu powtarza pewne detale architektoniczne czy ozdobne domu, takie jak np. boniowanie czy pilastry.

 
dom z garażemPołączenie funkcjonalne garażu z domem
Jeśli garaż wpisany jest w bryłę budynku, trzeba przewidzieć przejście z niego do pozostałej części domu. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, zwłaszcza w czasie niepogody. Przejście z garażu do domu prowadzi najczęściej przez pomieszczenia techniczne lub gospodarcze. Jest to zazwyczaj kotłownia, pełniąca czasem też funkcję pralni z suszarnią. Dogodnym rozwiązaniem jest również połączenie garażu ze spiżarnią, w której po przyjeździe z zakupów można je tam pozostawić. Innym rodzajem łącznika może być zamykany korytarz, prowadzący do pozostałych części domu czy wiatrołap.
Pomieszczenia gospodarcze lub zamykane korytarzyki, zaprojektowane jako łączniki między domem, pełnią jeszcze inną ważną funkcję. Są mianowicie rodzajem śluzy wyłapującej spaliny i nieprzyjemne zapachy z garażu. Wprawdzie garaż, zgodnie z przepisami, powinien być tak zaprojektowany, aby była w nim wentylacja grawitacyjna, warto jeszcze dodatkowo zabezpieczyć się przed samochodowymi zapachami. Dobrze jest też przewidzieć w garażu okna czy tez montaż wentylatora mechanicznego.
Garaż wolno stojący także można połączyć z domem. Takim łącznikiem może być zadaszenie, wsparte na drewnianych kolumnach lub słupach, stanowiące przedłużenie połaci dachowej budynku. Między budynkiem a garażem powstanie wówczas rodzaj zadaszonej wiaty, pozwalającej na przejście z garażu do domu suchą stopą w czasie deszczu.
Decyzja o zespoleniu budynku z zadaszonym łącznikiem powinna być przemyślana. Dla niektórych bowiem domów może okazać się to niekorzystne. Nie jest to dobre rozwiązanie np. dla domów rozbudowanych w poziomie, które dodatkowo przedłużone garażem i łącznikiem będą sprawiały wrażenie jeszcze bardziej rozłożystych.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także