Wiele urządzeń elektrycznych i elektronicznych w naszych domach, a także miejscach pracy wyłączamy, pozostawiając w trybie czuwania (stand-by). Wyłączenie to jest jednak tylko pozorne. Czuwające urządzenia również zużywają energię elektryczną, a to kosztuje.
Na czym polega stand-by
Funkcja czuwania polega na tym, że urządzenie jest fizycznie podłączone do sieci elektrycznej (gniazdka), natomiast nie realizuje żadnych funkcji, ale jest w gotowości do uruchomienia (najczęściej pilotem). Stan czuwania sygnalizuje dioda świecąca, zazwyczaj na kolor czerwony lub niebieski, bądź też wyświetlacz z zegarem. Niewątpliwie jest to wygodna funkcja, urządzenie reaktywujemy błyskawicznie i to z reguły nie ruszając się z miejsca, np. z kanapy. W ten sposób jednak urządzenia zużywają energię elektryczną, mimo że same nie są używane.
Niepotrzebne straty energii
W każdym domu znajdują się co najmniej 4 takie urządzenia, np. telewizor wyłączony pilotem („czuwające” telewizory przynoszą najwięcej strat energii), kuchenka mikrofalowa z zegarem na wyświetlaczu, monitor komputera z mrugającą diodą, dvd, które oprócz czujnika podczerwieni zasila też wyświetlacz z zegarem. Jest to także sprzęt audio i urządzenia AGD, nawet ładowarka telefoniczna pozostawiona w gniazdku bez podłączonego telefonu pobiera energię elektryczną.
Co prawda urządzenia w trybie czuwania pobierają niewiele energii, ale pamiętajmy, że pracują one w tym trybie najczęściej 24 godziny na dobę, co w skali roku daje już spore, a zupełnie niepotrzebne zużycie energii (wartości kilkudziesięciu złotych). Więcej prądu pobierają zazwyczaj starsze, mniej zaawansowane technologicznie urządzenia.
Warto wyłączać
I chodzi tu o dosłowne znaczenie tego słowa – wyłączać głównym przyciskiem znajdującym się na obudowie lub przez wyjęcie wtyczki z kontaktu, np. telewizor, dvd, dekoder tv, komputer, modem i router sieci komputerowej, ładowarkę do telefonu, laptopa, kino domowe itp.
Warto wyrobić w sobie nawyk wyłączania urządzeń elektrycznych i elektronicznych na noc i kiedy na dłużej wychodzimy z domu. Dobrą zasadą jest wyłączanie urządzeń z kontaktu przed wyjazdem na urlop – chodzi tu nie tylko o oszczędność energii, ale również o bezpieczeństwo urządzeń – w czasie burzy mogłyby ulec uszkodzeniu.
Ekologiczniej i oszczędniej
Część nowoczesnego sprzętu spełnia kryteria oszczędnego poboru mocy i pracuje oszczędnie, także w trybie czuwania. Są to zazwyczaj urządzenia sygnowane oznaczeniami ekologicznymi, takimi jak: Energy Star, Niebieski Anioł (niem. Der Blaue Engel), Nordic Swan, TCO. Wybierając np. sprzęt komputerowy, zwracajmy uwagę na te symbole. Niektórzy producenci zapewniają, że wprowadzane przez nich urządzenia nie będą zużywać energii w trybie czuwania. Na rynku ma się np. pojawić taki monitor komputerowy. Każdy monitor w chwili wyłączenia komputera, automatycznie przechodzi w tryb czuwania. Przy włączonej funkcji stand-by zużywana jest niewielka ilość prądu, a w monitorach z certyfikatem Energy Star takie zużycie nie może przekroczyć 2 watów. Nowy monitor ma być wyposażony w przełącznik, który będzie automatycznie go wyłączać. Przełącznik włączy ponownie monitor jeśli wykryje sygnał wideo z komputera.
król-norbert12
Świetne rozwiązanie , już koniec z marnowaniem energii:)
zinobud
aby obniżyć koszty eksploatacji domy lub mieszkania warto zastanowić się nad zastosowaniem instalacji inteligentnego sterowania budynkiem
dzięki instalacji inteligentnego sterowania możemy obliżyć koszty chłodzenia domu, instalacja taka potrafi najpierw skutecznie
osłonić okran dzięki opuszczeniu np. rolet zewnętrznych od strony padajacego słońca a dopiero po podniesieniu się temperatury w pomieszczeniu właczy instalacje chłodniczą, przykłady rozwiązań są różne http://zinobud.pl/inteligentny-dom