Fotowoltaika – wybierz najlepszą firmę oferującą instalacje fotowoltaiczne

0
Fotowoltaika – wybierz najlepszą firmę oferującą instalacje fotowoltaiczne

Z racji rosnącego zapotrzebowania klientów na instalacje fotowoltaiczne rośnie również liczba firm oferujących usługi w zakresie doradztwa oraz montażu paneli słonecznych. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wybrać rzetelnych fachowców, którzy dobiorą sprzęt dobrej jakości i zaprojektują wydajną instalację fotowoltaiczną.Usługi związane z instalacjami fotowoltaicznymi cieszą się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem. Firmy zachęcają oferując niskie koszty montażu oraz  szybki zwrot z inwestycji. Warto jednak wybrać firmę fotowoltaiczną posiadającą niezbędne doświadczenie oraz wiedzę w zakresie odnawialnych źródeł energii. Najważniejsze cechy, którymi powinna charakteryzować się rzetelna firma, oferująca instalacje fotowoltaiczne to:


  • Doświadczenie–  wynikające z wieloletniej obecności na rynku energii elektrycznej i dużych zasobów ludzkich oraz technologicznych.
  • Wiedza – wiedza fachowców powinna obejmować nie tylko same ogniwa fotowoltaiczne, ale również kwestie doboru innych komponentów np. falownika czy przyłączenia instalacji do sieci energetycznej w celu odprowadzenia nadwyżek prądu do sieci energetycznej. Bez tego ciężko stworzyć najbardziej wydajną instalację fotowoltaiczną.
  • Zaplecze narzędziowe – bez względu na to, na jakim dachu trzeba będzie zamontować panele słoneczne, rzetelny fachowiec powinien być przygotowany na każdy scenariusz – od zazwyczaj prostego montażu na blachodachówce po łączenie na hakach w przypadku dachówki cementowej. Również odpowiednie wyposażenie w postaci rusztowania czy zabezpieczeń monterów jest w tej branży niezwykle istotne.Sumą wszystkich tych oczekiwanych cech są firmy, które mają wykwalifikowaną kadrę oraz wiedzę na temat aktualnie najlepszych produktów. Tak działa m.in. Energa Obrót, która ponadto oferuje bezpłatną wycenę, a na wybrane ogniwa ich producent daje aż do 25 lat gwarancji produktowej.

Jak powinna wyglądać prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna?


Właściwy montaż w przypadku instalacji fotowoltaicznej jest niezmiernie istotny. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo domowników. Panele fotowoltaiczne instalowane są zazwyczaj na dachach domów jednorodzinnych, zatem ewentualne odłączenie się panelu od stelaża czy zsunięcie się jakiegokolwiek elementu z dachu może mieć poważne skutki. Drugi aspekt to wydajność. Oprócz opracowania dokładnego planu montażu paneli trzeba zadbać o takie kwestie jak kąt nachylenia oraz ewentualne zacienienie, które decydują w dużej mierze o efektywności pracy ogniw fotowoltaicznych.


Kolejny niezwykle istotny aspekt prawidłowo zamontowanej fotowoltaiki to wybór właściwych haków, zaczepów czy śrub. Rodzaj pokrycia dachowego czy nawet typ więźby dachowej determinuje o rodzaju wykorzystywanych w danym przypadku materiałów dla ich najwyższej skuteczności. Monterzy powinni być przygotowani i mieć do dyspozycji odpowiedni sprzęt.Z perspektywy inwestora warto też zwrócić uwagę na sposób poprowadzenia przewodów. Powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli kable poprowadzone są po elewacji, dobrze kiedy są skutecznie zakamuflowane, co oprócz funkcji użytkowej wpływa też na wizualny odbiór całej instalacji. Należy też pamiętać, że w wielu przypadkach trzeba zamontować falownik na budynku. Powinno być to miejsce łatwo dostępne dla właściciela instalacji.Te pytania warto zadać pracownikom firmy fotowoltaicznej!


Dobrą cechą każdego kto rozpoczyna swoją przygodę z fotowoltaiką, jest dociekliwość. Warto pytać specjalistów o poszczególne aspekty związane z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej. Dzięki wartościowym wskazówkom można np. lepiej konserwować panele, aby zapewnić ich optymalną wydajność.

Pytanie o czyszczenie ogniw jest najczęściej zadawane pracownikom firmy fotowoltaicznej. Jeśli ogniwa montowane są na dachu, z oczywistych względów dostęp do nich jest utrudniony. Tymczasem na powierzchni paneli może gromadzić się kurz, który może blokować dostęp promieni słonecznych.

Fachowcy mogą zaproponować zastosowanie sprawdzonych sposobów na utrzymanie czystości lub polecić profesjonalne usługi w tym zakresie. Podpowiedzą również, z jaką regularnością należy czyścić ogniwa zgodnie z wskazaniami producenta paneli. Podobną kwestią jest osadzający się zimą śnieg. Odpowiednio zamontowane panele nie zatrzymują śniegu na swojej powierzchni gdyż ten łatwo się rozpuszcza, niemniej specjaliści ostrzegają przed np. używaniem szczotki i czyszczeniem paneli fotowoltaicznych przez okno połaciowe.Przedstawiciele firm fotowoltaicznych powinni mieć również szeroką wiedzę w zakresie współpracy z dostawcami energii. Warto zapytać o model prosumencki oraz porównanie korzyści oddawania nadwyżek prądu do sieci z magazynowaniem zapasów we własnym zakresie.Montaż fotowoltaiki!

Rynek firm, które oferują sprzedaż i montaż paneli fotowoltaicznych, dynamicznie się rozrasta. Z jednej strony oznacza to większą konkurencyjność i niższe ceny, ale niesie też ryzyko współpracy z niedoświadczonym zespołem, któremu będzie brakować wiedzy na temat fotowoltaiki. Dlatego też warto stawiać na firmy z wieloletnim doświadczeniem lub sprawdzoną marką, ale również samemu zebrać jak największą wiedzę na temat paneli fotowoltaicznych i ich montażu. W ten sposób można uniknąć rozczarowań i zapewnić sobie udaną inwestycję na lata.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Polecamy Ci również

Zobacz także