Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet do 90%!

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet do 90%!

Na popularność instalacji fotowoltaicznych składa się kilka czynników: drożejąca energia elektryczna, coraz wydajniejsze, objęte dłuższą gwarancją i przede wszystkim tańsze ogniwa słoneczne, działania przyjazne środowisku. Sprawdź, ile można zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej.


Dodając do argumentów na rzecz inwestycji w fotowoltaikę możliwość skorzystania z programów dofinansowania jak „Mój prąd”, które zrekompensują do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia nie więcej niż 3 tys . zł na jedno przedsięwzięcie. Okazuje się zatem, że szybko można zacząć produkować własną energię elektryczną i zwiększyć swoją  niezależność energetyczną.

Fotowoltaika – dlaczego się opłaca?

Zakup instalacji fotowoltaicznej jest ważną inwestycją. Dlatego podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie każdy, kto rozważa jej zakup, dotyczy opłacalności całego przedsięwzięcia. Osoby, które interesowały się fotowoltaiką w początkowych latach obecności paneli na polskim rynku, mogą być zaskoczone tym, jak szybko można dziś zyskać tańszą energię elektryczną. Jeszcze na początku XXI wieku panele słoneczne były bardzo drogie, a inwestycja spłacała się dopiero pod koniec pracy ogniw przy założeniu ich pełnej wydajności.

Nowoczesne technologie znacząco przesunęły granicę żywotności paneli fotowoltaicznych. Na ogniwa udziela się nawet 25-letniej gwarancji, a większa konkurencja na rynku sprawia, że koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej znacząco spadł. Panele dłużej zachowują maksymalną wydajność i jednocześnie produkują więcej prądu niż starsze generacje. Inwestor ma też więcej swobody w kwestii rozmieszczenia paneli.

Omawiając opłacalność fotowoltaiki, nie można nie wspomnieć o kwestii nasłonecznienia. Nadal panuje mylne przekonanie, że panele słoneczne opłacają się wyłącznie w regionach silnie nasłonecznionych, takich jak półwysep Iberyjski czy Afryka. Tymczasem przeprowadzone badania dowodzą, że nawet w deszczowej Wielkiej Brytanii opłaca się inwestować w instalacje fotowoltaiczne. Analizując mapę nasłonecznienia Polski , która jest podobna jak w Niemczech – lidera instalacji fotowoltaicznych w Europie, można zauważyć, że niemal w każdym zakątku kraju można z powodzeniem wykorzystać fotowoltaikę dla pozyskania energii elektrycznej ze słońca. Ponadto najnowsze modele ogniw potrzebują mniej promieni słonecznych, żeby wyprodukować odpowiednią ilość prądu.


Ile można zaoszczędzić dzięki panelom słonecznym?

Niższe rachunki za prąd to nie koniec oszczędności. Bardzo często instalacji paneli fotowoltaicznych towarzyszy montaż pompy ciepła jako źródła ogrzewania w domu. Przy odpowiednim doborze mocy paneli fotowoltaicznych do zapotrzebowania konkretnego odbiorcy można cieszyć się znacznie tańszym ogrzewaniem oraz energią elektryczną potrzebną do zasilania najważniejszych urządzeń w gospodarstwie domowym.

W przypadku energooszczędnego domu z pompą ciepła, odpowiednio dostosowaną instalacją fotowoltaiczną oraz przy sprzyjających warunkach pogodowych oszczędności w zużyciu prądu mogą sięgnąć nawet 90%. Oszczędności dotyczą nie tylko okresu letniego, kiedy ogniwa produkują najwięcej energii. Instalacja fotowoltaiczna oddaje powstałe nadwyżki prądu do sieci energetycznej, aby zimą, kiedy instalacja produkuje mniej prądu, odzyskać do 80% odprowadzonej wcześniej energii w ciągu 365 dni od wprowadzenia prądu do sieci.


Kiedy zwróci się koszt fotowoltaiki?


Z racji rosnących cen prądu każdy kilowat generowany przez panel słoneczny ma większą wartość. Ponadto należy uwzględnić wszystkie czynniki, które wpływają na szybkość zwrotu inwestycji, czyli:

  • cen energii elektrycznej,
  • żywotności ogniw fotowoltaicznych,
  • efektywność paneli,
  • właściwy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej,
  • dofinansowanie z rządowych i unijnych programów.W efekcie inwestor może zapłacić mniej za samą instalację niż jeszcze dziesięć lat temu, a ta działa efektywniej, i co najważniejsze – dłużej. Przy uwzględnieniu obecnych parametrów ogniw fotowoltaicznych można przyjąć założenie, że koszt całej instalacji fotowoltaicznej zwróci się w ciągu 7–8 lat. Zakładając jednocześnie, że panele słoneczne będą pracować przez około 30 lat, oznacza to ponad dwie dekady tańszej energii elektrycznej, która na dodatek jest pozyskiwana w przyjazny środowisku sposób. Dlatego też na zieloną energię stawiają także sprzedawcy energii elektrycznej tacy jak ENERGA-OBRÓT, który szybko stał się jednym z liderów rynku fotowoltaiki, oferując kompleksową obsługę od montażu po instalację i uruchomienie. Propozycja skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm.

Jak fotowoltaika pozwala dbać o środowisko?


Aspekt ekonomiczny jest oczywiście ważny, jednak w globalnej skali istotniejszy jest wymiar ekologiczny stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE). Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Polsce dominuje produkcja prądu z paliw stałych, czyli przede wszystkim węgla kamiennego, węgla brunatnego oraz gazu.   Dla przykładu w kwietniu 2021 roku udział tych paliw w krajowej produkcji energii elektrycznej wynosił ponad 85%. Według prognoz jeszcze w 2030 roku ponad połowa prądu w Polsce będzie pochodzić ze spalania węgla. Proporcje te mają odwrócić się dopiero w 2040 roku.
 
Na szczęście rozwój odnawialnych źródeł energii w postaci instalacji fotowoltaicznych, turbin wiatrowych oraz elektrowni wodnych dynamicznie rośnie. Przyczynia się do tego m.in. polityka Unii Europejskiej, która pozwala państwom członkowskim rozwijać inwestycje w OZE. Efektem tego są liczne ulgi podatkowe czy programy dofinansowań do zakupu OZE, jak „Mój Prąd”.

Same panele fotowoltaiczne również stają się bardziej ekologiczne. Producenci oraz naukowcy znajdują nowe sposoby na recykling zużytych ogniw i odzyskiwanie poszczególnych materiałów. Ogniwa również cechują się coraz dłuższą żywotnością, zachowując wysoką wydajność nawet przez 30 lat.

W technologii fotowoltaicznej doszło do znaczących zmian, dzięki którym każdy właściciel domu jednorodzinnego czy wolnej działki powinien rozważyć inwestycję w instalacje fotowoltaiczne. Pozwolą one w stosunkowo krótkim czasie osiągnąć korzyści poprzez zapewnienie tańszego prądu na wiele lat.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, warto zapoznać się z ofertą Energi Obrót z grupy ORLEN. Skierowana jest ona do klientów indywidualnych, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także