Etykieta energetyczna – urządzenia grzewcze i podgrzewacze wody

Etykieta energetyczna – urządzenia grzewcze i podgrzewacze wody

Już 26 września 2015 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące wymagań technicznych oraz oznakowania urządzeń grzewczych i pojemnościowych podgrzewaczy ciepłej wody.

etykieta energetyczna dla urządzeń grzewczychZgodnie z unijną dyrektywą ErP w sprawie ekoprojektu będą one musiały zostać opatrzone specjalną etykietą informującą o klasie efektywności energetycznej, a także poziomie mocy grzewczej i akustycznej. Co dokładnie zmienia dyrektywa i które urządzenia grzewcze będą podlegać nowym wymogom? Wyjaśnia to Andrzej Karpiński - ekspert firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o.

Europejska dyrektywa w sprawie ekoprojektu (ErP)

Europejska dyrektywa w sprawie ekoprojektu (ErP), która wejdzie w życie pod koniec września tego roku, to kolejny krok na drodze do zmniejszenia ilości energii niepotrzebnie zużywanej przez domowe urządzenia elektryczne oraz systemy grzewcze. Stanowi ona także ukłon w stronę konsumentów, którzy zyskają rzetelne i jasne informacje na temat zapotrzebowania energetycznego kupowanego sprzętu.
Nowe przepisy unijne określają minimalne wymagania w zakresie efektywności energetycznej urządzeń grzewczych oraz c.w.u., a także nakładają na producentów oraz sprzedawców obowiązek powiadamiania klientów o efektywności energetycznej kotła czy też podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Informacja taka musi znaleźć się na specjalnej etykiecie, umieszczonej w widocznym miejscu przedniej części urządzenia – wyjaśnia Andrzej Karpiński – Kierownik Działu Kogeneracji w firmie Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o. – Bardzo istotny jest również fakt, że w przypadku całego systemu grzewczego, np. będącego połączeniem kotła kondensacyjnego z instalacją solarną, etykietę muszą nie tylko poszczególne elementy, ale także system jako całość – dodaje ekspert.

etykieta efektywności energetycznejEtykieta efektywności energetycznej

Etykieta efektywności energetycznej i specyfikacja techniczna urządzenia nie jest nowością dla polskich konsumentów, ponieważ od lat wymagana była dla produktów z segmentu RTV, AGD czy oświetlenia. W myśl nowej dyrektywy będzie ona obowiązkowa także w przypadku systemów grzewczych o mocy do 70 kW oraz zasobników ciepłej wody użytkowej o pojemności do 500 litrów. Co więcej, wszystkie dokumenty i ulotki na temat danego sprzętu, a także oferta końcowa dla klienta indywidualnego, muszą również zawierać odniesienie do kategorii efektywności.
Jak powinno wyglądać oznaczenie?
Etykieta ErP dla kotłów jednofunkcyjnych musi zawierać informacje dotyczące poziomu mocy grzewczej i akustycznej, a przede wszystkim: kategorię efektywności w skali od A++ do G (do D dla pomp ciepła, od A do G dla zasobników ciepłej wody użytkowej). Warto wiedzieć, że od sierpnia 2019 r. skala ta będzie jeszcze bardziej rygorystyczna i obejmie zakres od A+++ do D oraz od A+ do G dla zasobników c.w.u. Konsument powinien mieć również świadomość, że etykieta dla pomp ciepła (niskotemperaturowych) musi zawierać dodatkowo informację o strefie klimatycznej, dla której osiągalne są wyszczególnione w specyfikacji parametry. Efektywność tych urządzeń uzależniona jest od klimatu i temperatury panującej na zewnątrz budynku, w zawiązku z czym inna będzie ona w strefie umiarkowanej, a inna w ciepłej lub zimnej – tłumaczy Andrzej Karpiński z firmy Wolf.

Dyrektywa ErP - których produktów dotyczy?

Przepisy unijne jasno precyzują, które urządzenia od dnia 26 września muszą spełniać nowe minimalne wymagania odnośnie zużycia energii i ochrony środowiska, a także być odpowiednio oznakowane. Należą do nich kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne, pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej, a także całe systemy obejmujące kotły jednofunkcyjne lub kotły wielofunkcyjne, regulatory temperatury i instalacje solarne. Dyrektywa ErP dotyczy również kotłów wielofunkcyjnych (typ B1) o mocy mniejszej niż 30 kW, stosowane jako zamiennik w budynku mieszkalnym. Które produkty nie zostały ujęte w nowych przepisach?
Dyrektywa nie obejmuje kotłów opalanych biomasą, systemów grzewczych zasilanych parą, gazem lub powietrzem ani też kogeneracyjnych bloków energetycznych (CHP) o maksymalnej mocy wytwórczej energii elektrycznej równej lub większej niż 50 kW. Nowe wymagania nie dotyczą również kotłów jednofunkcyjnych o mocy przekraczającej 400 kW oraz pojemnościowych podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej o pojemności przekraczającej 2000 litrów  mówi specjalista firmy Wolf. Ekspert dodaje jednak Jeżeli chodzi o urządzenia z dwóch ostatnich kategorii to producenci mogą sprzedawać je tylko w wówczas, gdy spełniają one nowe minimalne wymagania dotyczące zużycia energii i ochrony środowiska. Fakt ten musi być potwierdzony za pomocą oznaczenia CE. W praktyce oznacza to, że od 26 września 2015 roku producenci urządzeń grzewczych nie będą mogli wytwarzać większości kotłów bez kondensacji o mocy do 400 kW. Co więcej, już po 8 stycznia 2015 roku w sprzedaży nie powinno być pomp innych niż wysokosprawne, a od dnia 1 sierpnia zakaz dystrybucji obejmie także kotły wiszące bez wysokosprawnych pomp.

Zgodnie z unijną dyrektywą ErP w sprawie ekoprojektu, od dnia 26 września produkty firmy Wolf zostaną opatrzone etykietą efektywności i specyfikacją techniczną. Dodatkowo, w ciągu najbliższych miesięcy, partnerzy handlowi firmy Wolf dokonają przeglądu instalacji swoich klientów w celu naprawy lub wymiany zużytych urządzeń.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Wolf Technika Grzewcza

Polecamy Ci również

Zobacz także