EPOS - oświetlenie dla architektury

EPOS to oprawa zewnętrzna typu downlight, czyli przeznaczona do montażu w stropach budynków. Jej najważniejszą cechą jest szczelna i trwała obudowa.

Zastosowanie
Oprawa jest odporna na wnikanie do jej wnętrza ciał stałych i wilgoci. Pozwala to na zastosowanie jej do oświetlenia zewnętrznego różnego rodzaju obiektów. Nadaje się do montażu np. w podcieniach budynków, pod okapami, a także w przejściach podziemnych. Oczywiście może być także wykorzystywana we wnętrzach, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach użyteczności publicznej, np. o charakterze komunikacyjnym: wysokich korytarzach, holach, pomieszczeniach recepcyjnych, wejściach czy poczekalniach.

Wymiary i źródła światłaoprawa oświetleniowa zewnętrzna
Oprawy EPOS oferowane są w dwóch wielkościach:

  • Mniejsza oprawa EPOS 10P ma pierścień dolny o średnicy 190 mm, a wysokość całkowita wynosi 110 mm. Oprawa jest przeznaczona do pracy z jedną niezintegrowaną świetlówką kompaktową o mocy 10 W i trzonku G24d.
  • W obudowie o większym wymiarze oferowane są oprawy EPOS 22P i EPOS 20H. Średnica ich pierścienia dolnego wynosi 260 mm, a całkowita wysokość 215 mm. Oprawa typu 22P pracuje z dwoma niezintegrowanymi świetlówkami kompaktowymi o mocach 18 W każda, z trzonkami G24d. W oprawie typu 20H zastosowanie znalazła dwustronnie trzonkowana, wysokoprężna lampa metalohalogenkowa o mocy 70W z trzonkami Rx7s.

Solidna budowa
Obudowę i pierścień dolny wykonano z odlewu aluminiowego i pomalowano na kolor szary metodą proszkową. Oprawę zamknięto grubą szybą ze szkła hartowanego, matową od wewnątrz, zaś gładką od zewnątrz. Brzeg szyby obejmuje specjalnie ukształtowana, szeroka uszczelka silikonowa. Szkło z uszczelką jest układane na płaskiej powierzchni korpusu, a następnie dociskane przez dokręcenie pierścienia dolnego. Powierzchnia styku uszczelki z korpusem zapewnia, pewne, centryczne ułożenie szkła, bez możliwości przemieszczenia lub złego ułożenia. Pierścień jest skręcany z obudową przy użyciu czterech wkrętów imbusowych, których łby chowają się całkowicie – taka konstrukcja zapewnia skuteczne uszczelnienie. Na dnie korpusu oprawy umieszczono elektryczny układ zasilający. We wszystkich typach opraw użyto stateczników elektromagnetycznych, właściwych dla zastosowanego źródła światła. W obudowie oprawy typu 20H, do lampy metalohalogenkowej, umieszczono także zapłonnik elektroniczny i kondensator kompensacyjny, oba w aluminiowych obudowach. Źródła światła umieszczone są w aluminiowych odbłyśnikach.

Montaż
Oprawę mocuje się za pomocą specjalnych uchwytów montażowych. Wprowadzenie kabla zasilającego do obudowy oprawy odbywa się przez specjalne dławice, zapewniające szczelność połączenia.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Elgo

Polecamy Ci również

Zobacz także