Energooszczędne sposoby ogrzewania i wentylacji

0
energooszczędne ogrzewanie
Pompy ciepła NIBE z modulowaną mocą grzewczą.

Poszukując energooszczędnych i najtańszych w użytkowaniu systemów grzewczych, nasz wybór powinien paść na pompę ciepła. Dlaczego? Ponieważ pompa ciepła jest najtańsza w eksploatacji w porównaniu do konwencjonalnych źródeł ciepła, a ponadto jest komfortowym urządzeniem grzewczym, wyposażonym w funkcjonalny system sterowania, umożliwiający optymalną pracę, w zależności od warunków pogodowych i preferencji użytkownika (np. sterowanie ogrzewaniem zgodnie z okresami obowiązywania tańszej energii).

W trakcie użytkowania jest urządzeniem nie wymagającym obsługi, a system z pompą ciepła jest najmniej awaryjnym systemem grzewczym. Żywotność pompy ciepła szacowana jest na około 20-25 lat, a koszt inwestycji jest już porównywalny z innymi rozwiązaniami grzewczymi.
Jakie są aktualne trendy w rozwoju technologii pomp ciepła?

 • Modulowana moc grzewcza
 • Wysoki średnioroczny współczynnik SCOP
 • Najwyższa klasa energetyczna 
 • Niski poziom hałasu
 • Wysoka temperatura zasilania ze sprężarki
 • Wysoka wydajność przy niskich temp. powietrza
 • Programowanie czasowe (ogrzewanie, c.w.u i wentylacja, okresy tańszych taryf) 
 • Chłodzenie pasywne/aktywne
 • Zdalne sterowanie (Aplikacje, Internet, kompatybilność z systemami BMS)
 • Systemy hybrydowe (systemy solarne, wentylacja…)
 • Dostosowanie do inteligentnych sieci Smart Grid

To wszystko i jeszcze więcej, znajdziesz w szwedzkich urządzeniach NIBE. NIBE F1255 to nowy typoszereg gruntowych pomp ciepła z modulowaną mocą grzewczą, bijący rekordy sprawności w testach, prowadzonych przez niezależne instytuty badawcze, jak np. Szwedzka Agencja Energetyczna (sprawdź wyniki testów) i są najczęściej wybierane spośród gruntowych pomp ciepła NIBE w Szwecji, Niemczech i na wschodzie. Jest to inteligentne urządzenie, wyposażone w inwerterowo sterowaną sprężarkę i elektroniczne pompy obiegowe z płynną regulacją prędkości. Sprawność inwerterowej pompy ciepła NIBE, osiągana w rzeczywistych warunkach pracy (SCOP=5,5; zgodnie z EN 14825, przy 0/35 i mocy obliczeniowej 12 kW), co sprawia że maszyna ma najwyższą klasę energetyczną A+++, a rachunki za ogrzewanie domu pompą ciepła NIBE F1255, są najniższe z możliwych (<200zł/m-c). Zastosowanie „inwerterowych  sprężarek” oznacza nie tylko dostosowanie parametrów pracy do aktualnego zapotrzebowania na ciepło i co się z tym wiąże mniejsze zużycie energii, ale również skrócenie czasu rozruchu systemu, bezpieczny dobór urządzenia, brak konieczności stosowania zbiornika buforowego, możliwość rozbudowy domu w późniejszym czasie, dłuższą żywotność, osiągnięcie optymalnej temperatury w krótszym czasie oraz cichą pracę. Poziom ciśnienia akustycznego pompy ciepła NIBE F1255-6, waha się w granicach 21-28 dB(A) (wg EN 11203, przy B0/W35 w dol. 1 m), a poziom mocy akustycznej w granicach 37-43 dB(A) (wg EN 12102, przy B0/W35).

Porównanie pomp
Porównanie współczynnika sprawności SCOP inwerterowej pompy ciepła NIBE F1255 do standardowych pomp ciepła, w instalacjach niskotemperaturowych w klimacie zimnym.

Panel sterowania NIBE

Cechą charakterystyczną pomp ciepła NIBE jest wyjątkowy, duży, kolorowy i niezwykle intuicyjny panel sterowania. Wyświetlacz pokazuje pełne informacje o statusie pompy ciepła, czasie pracy, wszystkich temperaturach odczytywanych w urządzeniu. Prosty w obsłudze panel nawigacyjny, ułatwia poruszanie się po menu sterownika i zmianę parametrów pracy w celu dostosowania komfortu cieplnego do swoich potrzeb. Sterownik znacznie usprawnia również proces instalacji i późniejszej obsługi serwisowej pomp ciepła NIBE. Automatycznie aktywowany program konfiguracji pompy w prosty i przyjemny sposób prowadzi instalatora poprzez kolejne poziomy menu. W każdym z nich, klikając ikonkę „?” pojawi się wyjaśnienie wszystkich terminów i poszczególnych funkcji. Użytkownik może programować pracę urządzenia w trzech okresach na dobę, co między innymi umożliwia wykorzystanie taniej energii w taryfie dwustrefowej. W każdym momencie może też zaktualizować oprogramowanie sterownika, uzyskując dostęp do coraz nowszych funkcji takich jak: smart grid, plus adjust (sterowanie zewnętrzną automatyką), smart price adaption (dostosowanie pracy pompy do chwilowych cen energii). Regulator pomp ciepła NIBE posiada wbudowaną funkcję sterowania systemem kaskadowym, pracą pomp obiegowych. Instalacja karty rozszerzeń umożliwia sterowanie do 8 obiegów grzewczych o różnych temperaturach zasilania, obiegiem ogrzewania wody basenowej, systemem solarnym, wentylacją, czy chłodzeniem. Wbudowane gniazdo USB umożliwia wczytanie nastaw parametrów z innych podobnych instalacji, co znacznie skraca proces rozruchu urządzenia. Ułatwia to również serwisowanie, ponieważ użytkownik może przesłać serwisantowi historię alarmów i zapis danych dot. pracy pompy ciepła.

NIBE UPLINK-pompa ciepła pod stałą kontrolą

NIBE Uplink to wydajne narzędzie do szybkiego i prostego monitorowania i zarządzania pompą ciepła NIBE przez Internet z dowolnego miejsca na Ziemi. Poprzez system NIBE Uplink można uzyskać podgląd na aktualny status pompy ciepła oraz pobrać najnowszą aktualizację oprogramowania, zupełnie za darmo. W przypadku wystąpienia zakłóceń w pracy pompy ciepła, za pomocą e-mail lub telefonu komórkowego system wysyła ostrzeżenie, które pozwoli na szybką reakcję serwisową. System umożliwia również zdalne przeprowadzenie diagnostyki pracy pompy ciepła, a tym samym obniżenie kosztu usług serwisowych.

Inteligentne rozwiązania do domu
Zarządzanie pompą ciepła przez Internet.

 

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Wyjątkowym rozwiązaniem systemowym z gruntową pompą ciepła NIBE jest moduł wentylacyjny z odzyskiem ciepła NIBE FLM. Moduł NIBE FLM montuje się jako nadstawka na gruntową pompę ciepła NIBE. Moduł odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego i przekazuje je do dolnego źródła pompy ciepła, dzięki czemu ma system działa z wyższą sprawnością, a kolektor gruntowy szybciej się regeneruje. Drugim sposobem na kontrolowaną wentylację z pompą ciepła jest rekuperator NIBE o sprawności sięgającej 96%, sterowany z poziomu pompy ciepła. Dzięki takim rozwiązaniom oprócz ogrzewania, chłodzenia i produkcji c.w.u. możemy uzyskać czwartą funkcję systemu z pompą ciepła, jaką jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Powietrzne pompy ciepła-rewolucja technologiczna i cenowa

Powietrze jest darmowe więc warto wykorzystać zakumulowane w nim ciepło. Idealne do tego celu są powietrzne pompy ciepła, które jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne. Koszt inwestycji w powietrzną pompę ciepła, stanowi głównie koszt urządzenia, którego cena jest już porównywalna z konwencjonalnymi kotłami grzewczymi. Aktualnie najbardziej popularnym rozwiązaniem są pompy ciepła z modulowaną mocą grzewczą i wbudowaną funkcją chłodzenia NIBE SPLIT lub NIBE F2040 o mocy do 8, do 12 i do 16 kW, które cieszą inwestorów niską ceną (NIBE F2040-8kW kosztuje tylko 18 000zł netto!).
Dzięki nowej wysokowydajnej sprężarce spiralnej , pracującej w oparciu o technologię EVI, powietrzne pompy ciepła NIBE MONOBLOK zapewniają temperaturę 630ºC nawet przy temperaturze -250ºC !!!  W powietrznych pompach ciepła, NIBE uzyskało sprawność sięgającą poziomu pomp gruntowych (COP powietrznej pompy ciepła NIBE F2030-7kW wynosi aż 4,81 dla A7/W35 wg EN14511), a niski poziom hałasu (37 dB w odległości 2 m) stawia pompy ciepła NIBE na najwyższej półce, pośród najlepszych pomp ciepła dostępnych na świecie. Powietrzne inwerterowe pompy ciepłą NIBE utrzymują 100% nominalnej wydajności grzewczej nawet przy -15ºC, w związku z czym tylko w kilku najzimniejszych dniach w roku, ich pracę wspomaga wbudowany w jednostce wewnętrznej moduł elektryczny. Efektem tego jest niski koszt ogrzewania domu (<300zł/m-c).Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także