Energooszczędna pompa cyrkulacyjna

pompa cyrkulacyjnaPompa cyrkulacyjna Erga z energooszczędnym silnikiem zużywającym tylko 3 waty energii elektrycznej to nowość w ofercie firmy LFP.


Pompa zapewnia obieg ciepłej wody użytkowej w instalacjach domowych. Urządzenie obniża zużycie energii oraz oszczędza wodę. Koszty energii elektrycznej redukuje nawet o 90% w porównaniu ze standardową pompą cyrkulacyjną.
Roczne koszty eksploatacji pompy wynoszą 11 zł. Uwzględniając przeciętny okres jej eksploatacji (10 lat), możemy zaoszczędzić 830 zł. Takie korzyści są możliwe dzięki technologii ECM, wykorzystującej zasady działania silnika komutowanego elektronicznie.

Budowa pompy
Jedyną ruchomą częścią pompy jest sferycznie ukształtowany wirnik kulowy, osadzony na nieruchomym trzpieniu, zakończonym odpornym na ścieranie ceramicznym łożyskiem kulowym.

pompa cyrkulacyjna

Nie ma zagrożenia, że pompa zablokuje się:

  • niewielkie ryzyko osadzania się węglanów wapnia z wody użytkowej;
  • szeroka szczelina między wirnikiem a hermetyczną przegrodą umożliwia swobodny przepływ zanieczyszczeń;
  • możliwość przechylania się wirnika na boki, co pozwala na wymycie cząstek zanieczyszczeń;
  • niewielka powierzchnia styku między wirnikiem i łożyskiem kulowym powodującym mniejsze tarcie;

Erga jest bardziej odporna na suchobieg dzięki:

  • specjalnie dobranemu rodzajowi materiału łożyska;
  • zabezpieczeniu termicznemu przed suchobiegiem;
  • zabezpieczeniu przed przegrzaniem.

Pompa jest trwała (odporne na zużycie łożysko), pracuje cicho (brak luzu łożyskowego miedzu wałkiem a jego łożyskiem). Prędkość obrotowa regulowana jest pokrętłem umieszczonym na korpusie silnika. Nastawę ułatwia 7 punktów referencyjnych zaznaczonych na podziałce przy pokrętle obrotów. W pozycji 2 i 3 (EKO) zużycie energii jest szczególnie zoptymalizowane. Dzięki bezstopniowej regulacji prędkości obrotowej elektronicznie sterowanego silnika, parametry hydrauliczne pompy mogą zostać precyzyjnie dostosowane do aktualnych potrzeb danej instalacji.

Technologia ECM
W celu uzyskania wyższej sprawności pracy pompy Erga, a w konsekwencji ograniczenia zużycia energii elektrycznej, tradycyjny silnik zastąpiono przez silnik EC (Electronically Commutated), czyli silnik komutowany elektronicznie.
Jego konstrukcja odznacza się wbudowaniem w wirnik silnika magnesu stałego, co eliminuje potrzebę dostarczania energii do magnesowania wirnika (jest stale namagnesowany).
Wirujące pole magnetyczne stojana w silniku EC komutowane jest elektronicznie przez układ mikroprocesorowy, który przelicza wymagane parametry i steruje przetwornicą częstotliwości, zasilającą w sposób zoptymalizowany uzwojenia silnika. Pozwala to na płynną regulację prędkości obrotowej silnika pompy - dopasowaną do aktualnych wymagań hydraulicznych.
Silnik EC jest silnikiem synchronicznym, co oznacza, że napędzające pole magnetyczne porusza się dokładnie z tą samą prędkością co wirujący wirnik eliminując zjawisko poślizgu i związanych z nim strat.

Oceń artykuł
3,65 / 23 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: LFP

Polecamy Ci również

Zobacz także