Elewacje z miedzi

Elewacje z miedzi

Miedziane okładziny ścienne to dobre zabezpieczenie budynku przed wiatrem, wilgocią
i ucieczką ciepła. Przeciwdziałają zawilgoceniu izolacji cieplnej budynku. Pełnią też rolę izolacji dźwiękowej.


elewacja z miedziElewacje miedziane robi się z blachy miedzianej walcowanej, wstępnie oksydowanej bądź patynowanej. Na takiej powierzchni wytworzy się z czasem warstwa oksydacyjna, zapewniająca ochronę przed wpływem czynników atmosferycznych.

Niewielkie elementy

Elewacje miedziane mogą mieć różny kształt i formy. Najczęściej robi się je z niewielkich jednorodnych elementów o kształcie rombu, prostokąta lub kwadratu. Mogą być wykonane przez producentów lub zrobione bezpośrednio na placu budowy. Pod względem rozmiaru i faktury przypominają niewielkie dachówki, ale oczywiście mają zupełnie inną strukturę. Takie elementy najczęściej montuje się na zakładkę i zagina na brzegach, w taki sposób by pojedyncze rąbki zachodziły na siebie. Rąbki są ze sobą łączone haczykami ze wszystkich stron, a następnie mocowane żabkami. Ze względu na swoje niewielkie wymiary i rąbki na brzegach są one dość sztywne i całe pokrycie może być mocowane do ramy z listew z zachowaniem odstępów. Wszystkie pozostałe elementy mocuje się za pomocą śrub ze stali nierdzewnej.

Gotowe profile

Innym rodzajem elewacji z miedzi jest wykończenie wykonane z prefabrykowanych profilowanych arkuszy, które są podobne do płyt żłobkowanych. Montuje się je przy użyciu falistych paneli mocowanych do stałych elementów. Taki sposób umożliwia bardzo szybki montaż dużych, równych powierzchni. Wymaga jednak przygotowania wcześniej specjalnej ramy. Gotowa powierzchnia przypomina pokrycie dachowe wykonane przy użyciu łączeń na listwach.

miedziana elewacja

Co jeszcze w ofercie?

Kasety. W skład takich systemów wchodzą wyginane panele fasadowe, dobierane do danego projektu elewacji. Kasety mogą mieć bardzo różne wymiary, dzięki czemu dają duże możliwości projektowe. Mogą być montowane w sposób widoczny (są wtedy bezpośrednio przykręcone do konstrukcji) lub niewidoczny (podwiesza się je za pomocą specjalnych bolców do podkonstrukcji). Kasety trzeba przynitować lub przykręcić, by nie poprzesuwały się pod wpływem wiatru.
Panele wciskane. Można je układać na bryle budynku pionowo, poziomo lub poprzecznie. Panele wciskane produkowane są maszynami do profilowania lub giętarkami. Mocuje się je na wcisk lub zakładkę. Mogą mieć długość do 4 m, a szerokość do 5 cm.
Techniki łączenia na rąbki. Są to elewacje pokrywane długimi pasami pokryciowymi układanymi
w pionie lub poziomie. Jeśli zdecydujemy się na pokrycie poziome, trzeba pamiętać o tym, że otwarta część rąbka musi być skierowana na dół.
Arkusze profilowane. Klasyczny system pokrycia ścian z arkuszy profilowanych obejmuje następujące elementy:

  • konstrukcję mocującą,
  • jedno- lub wieloczęściowy podkład,
  • izolację termiczną,
  • obszar wentylacyjny,
  • arkusze profilowane (dowolne kształty).
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Aleksandra Kuśmierczyk

Źródło: Polskie Centrum Promocji Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także