Elementy instalacji kanalizacyjnej

Użytkowanie wody nieodłącznie wiąże się z produkcją ścieków. Odprowadzenie ścieków musi być równie niezawodne jak dostarczanie wody, a instalacja kanalizacyjna ma pracować sprawnie i bezawaryjnie. Stąd musi być wykonana starannie, z dbałością o szczegóły konstrukcyjne.

czyszczakO instalacji kanalizacyjnej
Ścieki (a co za tym idzie i kanalizację) można podzielić na sanitarne i deszczowe. Nawet jeśli odprowadzane są one do wspólnej sieci kanalizacyjnej (tzw. kanalizacja zbiorcza), na terenie nieruchomości istnieje oddzielna instalacja kanalizacji sanitarnej i oddzielna deszczowej. Ścieki sanitarne (zwane też bytowymi, pochodzące z gospodarstwa domowego) zbierane są na terenie nieruchomości (budynku) poprzez instalację kanalizacji wewnętrznej, a stamtąd odprowadzana do sieci kanalizacyjnej lub do przydomowej oczyszczalni ścieków.
W przypadku odprowadzania wody do sieci kanalizacyjnej granicą między instalacją a siecią jest tzw. czyszczak główny (rewizja) – kształtka włączana w rurę, pozwalająca na jej badanie i czyszczenie. Umowną granicą między instalacją a oczyszczalnią przydomową jest studzienka rewizyjna na terenie nieruchomości.

Podstawowe elementy instalacji kanalizacyjnej
Instalacja kanalizacji sanitarnej składa się z następujących elementów:

 • rury, których zadaniem jest transport ścieków z odpowiednią prędkością i wyprowadzenie ich z budynku. Uzupełnieniem rur są obejmy, mocujące rury do ściany i wytłumiające drgania;
 • łączki i kształtki, których zadaniem jest zmiana kierunku przewodów, łączenie odcinków, łączenie większych średnic z mniejszymi (łączki i kształtki redukcyjne) lub łączenie więcej niż dwóch rur. Podstawowymi łączkami są mufy i złączki kielichowe. Do zmiany kierunku służą kolana. Do łączenia więcej niż  dwóch rur służą trójniki i czwórniki. Do redukcji średnic służą kształtki redukcyjne – zwężki, mufy, kolana, trójniki i czwórniki.

ruramufakolano

trójnikczwórnikzwężka

 • czyszczaki (rewizje) umożliwiające badanie i czyszczenie pionowych odcinków rur;
 • armatura zabezpieczająca – zawory odcinające;
 • przybory i podejścia kanalizacyjne: wpusty podłogowe i piwniczne do odprowadzania wody z podłogi; podejścia do przyborów kanalizacyjnych (wanny, umywalki, miski ustępowe) z syfonami lub bez; odpływy podłogowe i wannowe oraz ceramika sanitarna: umywalki, wanny, zlewy i zlewozmywaki oraz miski ustępowe.

wpust podłogowy do WCpodejście    wywiewka    kominek   zawór napowietrzający

 • elementy wentylacji – rury wywiewne (wywiewki) oraz zawory odpowietrzające. Zadaniem elementów wentylacji jest zapobieganie podciśnieniu u rurach poprzez ich odpowietrzanie.
 • studzienki rewizyjne i inspekcyjne na terenie nieruchomości. Studzienki takie umożliwiają przegląd i naprawę instalacji zewnętrznej.

Elementami wspomagającymi instalację kanalizacyjną są uszczelki z elastycznego tworzywa sztucznego, które zapewniają trwałość, szczelność i niezawodność połączeń kielichowych; materiały izolujące akustycznie; nakładki oraz system mocowania rur.

Oceń artykuł
3,92 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także