Elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najlepsze dla naszego samopoczucia i zdrowia.

elektryczne ogrzewanie podłogoweW ostatnich latach obserwuje się coraz większą liczbę osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia alergiczne. Alergia, a w zasadzie jej objawy, takie jak duszności, katar, zabarwienia na skórze, wysypka i wiele innych, są wynikiem reakcji systemu immunologicznego organizmu na wniknięcie alergenu. Najpopularniejszymi alergenami są m.in. pyłki traw i drzew, zarodniki grzybów, mikroorganizmy żyjące w cząsteczkach kurzu itp.

Jeśli którykolwiek z członków naszej rodziny cierpi z powodu alergii, warto pomyśleć przy budowie domu czy zakupie mieszkania o właściwym systemie ogrzewania. Takim rodzajem ogrzewania, polecanym właśnie alergikom, jest elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Dlaczego elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Przede wszystkim dlatego, że jest to ogrzewanie płaszczyznowe. Oznacza to, że realizowane jest
na dużej powierzchni, ale niską temperaturą, co w porównaniu z grzejnikami konwekcyjnymi nie powoduje unoszenia się kurzu – istotnego czynnika alergicznego. W tym wypadku nie występuje zjawisko konwekcji – pionowego ruchu powietrza spowodowanego różnicą temperatur pomiędzy elementem grzejnym a otoczeniem. Temperatura powierzchni podłogi w wypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego nie powinna przekraczać 26-28°C, dla porównania temperatura grzejnika osiąga nawet 60°C. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż grzejniki mając mniejszą powierzchnię oddawania ciepła muszą sprostać nagrzaniu określonej ilości powietrza w pomieszczeniu.

Dowiedz się więcej o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym Elektra – zamów bezpłatne materiały informacyjne.

Niska temperatura powierzchni grzejnej będzie powodować mniejsze wysuszanie powietrza, a im jest ono wilgotniejsze, tym mniej kurzu i pyłków unosi się w naszym mieszkaniu.

Z wilgotnością powietrza związane jest jeszcze jedno zjawisko – elektryzowanie się ubrań, sprzętów, cząsteczek kurzu. Wiadomo, że im bardziej sucho, tym łatwiej o elektryzowanie. Również w tym wypadku elektryczne ogrzewanie podłogowe ma przewagę nad tradycyjnymi systemami grzejnymi.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma jeszcze jedną przewagę nad ogrzewaniem olejowym, gazowym czy kominkowym – korzysta z najczystszej energii, nie przyczyniając się do zanieczyszczania środowiska.

Poruszając temat alergii trzeba również powiedzieć o wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Może ona być doskonałym uzupełnieniem systemu ogrzewania podłogowego w walce z alergiami.

Urządzenia wentylacyjne wyposażone są w specjalne zestawy filtrów, które zapobiegają wnikaniu alergenów z zewnątrz do pomieszczeń. Utrzymywanie powietrza czystego i o odpowiedniej wilgotności pomoże nam zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii, a korzystanie z czystej ekologicznie energii elektrycznej uchroni przyszłe pokolenia przed plagą chorób o podłożu alergicznym.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe możemy wybrać między dwoma różnymi systemami montażu:

  • przewody grzejne – układane bezpośrednio na warstwie izolacji termicznej podłogi – zalewane warstwą betonu;
  • maty grzejne – układane na wylewce betonowej pod wykończeniem podłogi (np. pod terakotą).

Nowością są przewody grzejne ELEKTRA DM, które dzięki swojej małej średnicy przeznaczone są do układania w warstwie wylewki samopoziomującej oraz maty ELEKTRA WoodTecTM do montowania na sucho pod panele lub deskę warstwową.

Zalety podłogowego ogrzewanie elektrycznego:

  • niskie koszty inwestycyjne,
  • stosunkowo niskie koszty eksploatacji,
  • łatwość i dokładność regulacji temperatury, a co za tym idzie:
  • wysoki komfort cieplny,
  • oddzielna regulacja temperatury dla każdego pomieszczenia,
  • brak czynności konserwacyjnych,
  • estetyka - niewidoczna instalacja pozwalająca w pełni wykorzystać walory pomieszczeń.

 

Oceń artykuł
4,07 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także