Elektryczne ogrzewanie podłogowe dla każdego

3
Elektryczne ogrzewanie podłogowe dla każdego

ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe w wydaniu wodnym lub elektrycznym to dla wielu jedynie ciepła podłoga. Jednak z punktu widzenia potencjalnego inwestora i przyszłego użytkownika takie określenie jest bardzo niejednoznaczne.

Ciepła podłoga to efekt działania określonego systemu, a droga od podjęcia świadomej decyzji
o wyborze konkretnego rozwiązania do fazy jego realizacji jest z reguły najeżona masą pytań i wątpliwości. Z jednej strony jesteśmy przyzwyczajeni do ogrzewania wodą naszych pomieszczeń, z drugiej możemy mieć w pełni automatyczny bezobsługowy system ogrzewania, który jest w stanie zapewnić nam maksymalny komfort cieplny przy minimalnych wydatkach na jego uzyskanie.

Według pewnej obiegowej opinii ogrzewanie elektryczne jest systemem drogim, co jednak nie do końca jest zgodne z faktami.
W ogrzewaniu elektrycznym ciepło jest wytwarzane bezpośrednio w pomieszczeniach, które chcemy ogrzewać – jest to zatem ogrzewanie niecentralne. W odróżnieniu od ogrzewania wodnego:

  • wytwarzamy tylko tam ciepło, gdzie chcemy mieć ciepło,
  • wytwarzamy go tylko tyle ile dokładnie nam potrzeba,
  • nie transportujemy ciepła do często oddalonych od kotła pomieszczeń, dzięki temu nie mamy strat energii związanych z przesyłem,
  • ponieważ wytwarzamy ciepło niecentralnie możemy bardzo dokładnie czuwać nad komfortem
    w każdym pomieszczeniu.

mata grzejna WoodTec™W podłogowym ogrzewaniu elektrycznym pojęcie komfortu ma kilka wymiarów. Pierwszym z nich i chyba najważniejszym jest komfort cieplny. Uzyskuje się go nie tylko dlatego, że ciepło jest wytwarzane i dostarczane w tym samym pomieszczeniu, ale dlatego, że ogrzewanie elektryczne ma najwyższą sprawność cieplną. Stosowane są
w tym wypadku dokładne termostaty elektroniczne, których czułość to 0,1 St Celsjusza. Dla porównania nasze receptory czuciowe rejestrują zmiany temp. na poziomie 0,6 St. Celsjusza. Drugi wymiar komfortu w wypadku ogrzewania elektrycznego płaszczyznowego to komfort użytkowania. Jest ono w zasadzie bezobsługowe, należy nastawić odpowiednią temperaturę na termostacie lub zaprogramować odpowiednio regulator czasowy i włączyć zasilanie. Reszta dzieje się zupełnie automatycznie. Bezobsługowość wyraża się również w tym, że instalacja grzewcza w ogrzewaniu elektrycznym ogranicza się do wykonywanego co 5 lat przeglądu instalacji elektrycznej w budynku.


Gdzie wobec tego możemy zainstalować elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Odpowiedź jest prosta: wszędzie !!! Ogrzewanie to możemy ułożyć w pokojach, łazience, kuchni, ciągach komunikacyjnych.

Nie ma znaczenia czy nasze wylewki są gotowe czy też jeszcze nie. Do wyboru mamy wiele różnych systemów, które pozwolą dopasować ogrzewanie do indywidualnych potrzeb i warunków technicznych. W zależności od stopnia zaawansowania inwestycji klienci mogą skorzystać z wielu gotowych systemów ogrzewania podłogowego ELEKTRA.

Przewody grzejne stosuje się do ogrzewania jako zasadniczy lub wspomagający system cieplny. Układa je się bezpośrednio w warstwie wylewki betonowej, na której układany jest materiał wykończeniowy podłogi. Przewody mogą być stosowane pod różnymi materiałami takimi jak terakota, deska warstwowa, panele, parkiet, wykładzina dywanowa itp. Dedykowane są do nowo budowanych obiektów tam, gdzie wylewka nie jest jeszcze wykonana. Dobór odpowiednich przewodów powinniśmy powierzyć specjaliście, który obliczy zapotrzebowanie na moc, dobierze odpowiedni przewód i obliczy w jakich odległościach musi on zostać ułożony w podłodze.

Oceń artykuł
4,44 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także