Ogrzewanie elektryczne jest tanie w montażu, niekłopotliwe w eksploatacji i trwałe. Nieocenione okazuje się w kuchni i łazience, gdzie zapewnia ciepłą i miłą w dotyku podłogę przez cały rok.
Ogrzewanie elektryczne może pełnić funkcję ogrzewania podstawowego lub dodatkowego. Jako ogrzewanie podstawowe wybierane jest przeważnie wówczas, gdy nie ma możliwości zastosowania innej formy ogrzewania domu. Pamiętać jednak należy, że użytkowanie go w budynkach źle zaizolowanych termicznie, może narazić użytkownika na duże straty cieplne, co podniesie koszt eksploatacji. Jako element dodatkowego ogrzewania najczęściej instalowane jest w łazienkach i kuchniach.
Jak zbudowany jest system?
Składa się z elementów grzejnych, podłogowego czujnika temperatury oraz termostatu. Elementami grzejnymi mogą być przewody, maty lub folie grzejne.
Typowy przewód grzejny zbudowany jest z drutu oporowego, osłony (wewnętrznej warstwy izolacji) oplotu spełniającego funkcję przewodu ochronnego i izolacji zewnętrznej. Przewody mogą mieć jedną lub dwie żyły grzejne. Zaletą przewodów dwużyłowych jest łatwość montażu, zasilane są tylko z jednej strony. W przypadku przewodów jednożyłowych konieczne jest zasilenie obu końców przewodu. Przewody w odróżnieniu od mat dają nam dużą dowolność podczas układania i pozwalają na dopasowanie się do każdego kształtu pomieszczenia. Przewody używane do ogrzewania podłogowego mają moc od 10 do 20 W/m. Od niej zależy w jakich odstępach będą układane. Zazwyczaj odstępy między przewodami wynoszą do 20 cm. Nie powinny być jednak mniejsze niż 5 cm.
Na rynku dostępne są również inteligentne, samoregulujące przewody grzejne, które przeznaczone są do ogrzewania podłogowego. W przewodach tych elementem grzejnym jest polimer zmieniający swoją oporność pod wpływem temperatury otoczenia. Przewody te dają wyjątkową elastyczność przy montażu i mogą być cięte na dowolną długość w miejscu montażu. Dzięki efektowi samoregulacji mamy nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczeń. Meble mogą być ustawiane nawet na ogrzewanej podłodze bez ryzyka uszkodzenia przewodów, które jeśli nie mogą oddawać ciepła samoistnie ograniczają swoją moc w danym miejscu. W strefach zimniejszych przewody te dostarczają więcej ciepła, a eksploatacja takiego systemu jest tańsza.
Mata grzejna to najczęściej siatka z tworzywa sztucznego, w którą wmontowany jest przewód grzejny. Jej grubość nie przekracza 3 mm. Na rynku dostępne są maty o mocach jednostkowych 90-100 W/m² oraz 150-160 W/m². Produkowane są one w określonych wymiarach i dostępne typowo dla powierzchni od 1 do 12 m². W przypadku większych powierzchni układanych jest kilka mat. Niedopuszczalne jest skracanie mat. Układa się je bezpośrednio pod pokryciem podłogowym, w warstwie kleju do płytek. Ważne jest, aby stosowany klej przeznaczony był do posadzek ogrzewanych.
Folia grzejna składa się z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej. Jej grubość wynosi ok 2 mm. Kupuje się ją w zestawach składających się z modułów grzewczych.
Folia może być przycinana na różną długość. Pamiętać należy, by przyciętą krawędź zaizolować specjalną taśmą.
Maty i folie grzejne są rozwiązaniem droższym od przewodów grzejnych. Ich zaletą za to jest możliwość montażu bezpośrednio w warstwie kleju pod terakotą. Z powodzeniem mogą być stosowane w remontowanych obiektach.
Projektowanie ogrzewania
Projektując ogrzewanie podłogowe należy:
-
dobrać materiał, którym wykończona będzie podłoga; najlepiej do tego celu użyć posadzek kamiennych lub ceramicznych dobrze przewodzących ciepło. Decydując się na wykładziny lub podłogę drewnianą należy pamiętać, że materiały te muszą współpracować z ogrzewaniem podłogowym i być specjalnie oznakowane,
-
dokładnie zaplanować rozstawienie mebli,
-
uwzględnić wysokość podłogi grzejnej,
-
dokładnie zaizolować podłogę posadzki, jeśli wcześniej nie została wykonana izolacja.
Kubek
Trzeba pamiętać że w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego z użyciem kabli trzeba to wcześniej zaplanować. Maty można zamontować na etapie układania glazury. Więcej na ten temat na filmie: http://www.youtube.com/watch?v=dwsM_-nZ-p4
Enerbau
Cytat z artykułu : "Folia grzejna składa się z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej. Jej grubość wynosi ok 2 mm."
Najnowsze folie grzejne to paski grafitu a nie aluminium, grubość folii 0,3mm
Więcej na ten temat :
https://www.youtube.com/watch?v=Zx1xGxVj6IE&
https://www.youtube.com/watch?v=U4v6XStbnyM&
Nie po to izolujemy, by robić centralne
annfrycz
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularne. Sama teraz przy okazji remontu zdecydowałam się na takie rozwiązanie- ciekawy artykuł poglądowy na ten temat: http://www.kreocen.pl/poradnik/Elektryc ... 2_123.html
Enerbau
Wszystko co tam pokazano, to przestarzałe elektryczne ogrzewania podłogowe odpowiedzialne za mit,
iż ogrzewanie elektryczne jest drogie. Nowoczesne to są systemy grzewcze OPP. Szukaj w Google pod tą nazwą
Bartik
Jeżeli chodzi o kwestie montażu takiej folii grzewczej, to znalazłem inny ciekawy film:
http://www.youtube.com/watch?v=NGa-YDNVxUA
Również się może komuś przyda.
8katarzynka
Mam pytanie ponieważ chce kupić matę do łazienki około 2m2 i nie wiem co wybrać. Znalazłam maty o powierzchni 2m2 tutaj: http://grzejemy.pl/pl/c/z-matami-2%2C0-m2/187 tylko że są jedno i dwu stronnie zasilane i nie wiem co to oznacza. Czy może te dwu stronne są lepsze ?? Pisałam na wielu forach ale jeszcze nie dostałam żadnych odpowiedzi.
Enerbau
To, jaką matę się stosuje, zależy od sposobu jej montażu. Czy będzie ona zalana betonem w posadzce, czy też kładziona w kleju razem z płytkami.
Przy wyborze radzę kierować się nie ceną, a tym, kto te maty wyprodukował. Są na rynku doskonałej jakości maty polskiego producenta, które nie odbiegają jakością od mat produkcji niemieckiej.
Wybór należy do Pani. Proszę wziąść tylko pod uwagę, że w przypadku problemów z produktem, należy zrobić cały remont posadzki w łazience. Ci co to przechodzili wiedzą o czym piszę. O kosztach nawet nie wspomnę.
Spednet
Może tak na samym początku generalnie warto byłoby poznać szereg ciekawych i praktycznych informacji odnośnie ogrzewania podłogowego,znajdziecie je tutaj
http://www.spednet.pl/Ogrzewaniepod%C5% ... owego.aspx
Enerbau
Może tak na samym początku generalnie warto byłoby poznać szereg ciekawych i praktycznych informacji odnośnie ogrzewania podłogowego,znajdziecie je tutaj
http://www.spednet.pl/Ogrzewaniepod%C5% ... owego.aspx
Wszystkie te informacje są niezwykle interesujące, tylko jak ma się to do elektrycznego ogrzewania podłogowego pozostanie zapewne tajemnicą "Spednet"
hydraul
Problem się pojawia jak potrzebujemy coś zrobić pod posadzką (np wystąpi przeciek) rurki od podłogówki można przynajmniej delikatnie odkuć i przesunąć z matą już nic nie da się zrobić.
Tomasz_Brzeczkowski
Problem się pojawia jak potrzebujemy coś zrobić pod posadzką (np wystąpi przeciek) rurki od podłogówki można przynajmniej delikatnie odkuć i przesunąć z matą już nic nie da się zrobić.
Z matą można mniej delikatnie! Bo:
- sztukuje się i "łata" bez najmniejszego problemu
-można też wymienić całość. Nie jest to droga rzecz
Bolas
Oczywiście każdy z nas na taką okoliczność zostawia kilka kafelek w zapasie Poza tym czy można jakoś 100% sprawdzić w którym miejscu przewód został przerwany? - nie pytam o oczywiste "przewiercenie".
Enerbau
Z foliami, praktycznie nie występują takie problemy (brak przewodów grzejnych). Miejscowe uszkodzenie folii karbonowych nie wpływa na dalsze funkcjonowanie systemu grzewczego i jego efektywność.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Kondite
niedługo będę na etapie układanie podłogówki elektrycznej, wciąż nie mam pewności którą technologią: folia czy przewód. Nie ma jeszcze wylewek, tak więc może być i to i to....
Najgorsze jest to że jeszcze nie wiem jaki będzie układ mebli w pomieszczeniach, gdzie szafa, gdzie łóżka, gdzie wyspa kuchenna. Podłogówki przewodem raczej nie powinno się zastawiać, a folie można?
Enerbau
Można, jeżeli meble będą na nóżkach.
Enerbau
Zaplanowane, zaprojektowane, montaż folii w połowie stycznia 2014 r
http://static.urzadzone.pl/gallery/3939/0_221fb4c11c26fa6d476300ea034b75d504a2bd7e.jpg
Szafy najczęściej pod ścianą, wiec nie ma problemu, łózko na nóżkach, wyspę kuchenna trzeba zaplanować - nie da rady inaczej.
Łazienka i hall, maty grzewcze TWIN w betonie dekoracyjnym, pozostałe pomieszczenia folie karbonowe.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
PieceMans
Moim zdaniem folia jest dużo lepszym rozwiązaniem,nawet w przypadku jej uszkodzenia w żadnym stopniu nie będzie miało to wpływu na samą instalację grzewczą,natomiast przewody są bardziej "delikatne" i łatwo można je uszkodzić.
Tomasz_Brzeczkowski
W folii zatopione są też przewody. Tyle, ze płaskie - a ciągłość tak samo musi być zachowane, tyle naprawa nie jest możliwa. Wymienia się.
Enerbau
W folii zatopione są też przewody. Tyle, ze płaskie - a ciągłość tak samo musi być zachowane, tyle naprawa nie jest możliwa. Wymienia się.
Panie Tomaszu, podane przez Pana w/w informacje nie dotyczą naszych folii karbonowych. W nich nie ma zatopionych przewodów.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Tomasz_Brzeczkowski
To nie są folie elektryczne? Nie przewodzą prądu?
Enerbau
http://static.urzadzone.pl/gallery/3939/0_1279bbd1945453723621103d6e75fc705c761092.jpg
Nośnikiem prądu jest cieńka warstwa grafitu, która przekształca energię elektryczną w promieniowanie podczerwone. Grubość folii wynosi 0,3 mm.
Tomasz_Brzeczkowski
To przecież przewód - Dokładnie jest tak w foliach ESWA... nie ma znaczenia, dla uszkodzenia, czy przewód jest płaski czy okrągły, natomiast w przypadku naprawy - łatwiej z drucikiem okrągłym .
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_5343b2976966dba8fe40c53cecab66fe39649248.jpg
Enerbau
Panie Tomaszu, To nie jest przewód. Paski grafitowe są powierzchnią przekształcającą energię elektryczną w promieniowanie podczerwone. Zasilane są one obustronnie przez dwie taśmy miedziane, pokryte srebrem.
http://static.urzadzone.pl/gallery/3939/0_8d270ce5cae7f5a5d9202580a7b9324038a5c2e7.jpg
Przewody zasilające folię grzewczą, są podłączone za pomocą konektorków z tymi paskami.
Kondite
a jaka jest różnica w doznaniach pomiędzy kablem a folią? To ciepło jakoś się różni? A jak wygląda to cenowo ???
Tomasz_Brzeczkowski
Kable są w betonie - lub w kleju pod płytkami - folia jest pod panelem czy dechami. Folie najczęściej stosuje się jako ogrzewanie podczerwienią podłogi
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_b8514ea23f0805105fe9498d7c124d2576619f9a.jpg
Kable są najtańsze.
Enerbau
Czy kable zatopione w betonie, to nie przypadkiem ogrzewanie akumulacyjne?
Tomasz_Brzeczkowski
Czy kable zatopione w betonie, to nie przypadkiem ogrzewanie akumulacyjne? :wink:
Nie - by była akumulacja, podłoga musiałaby być cieplejsza od temperatury ustawionej - a to przy takiej automatyce ( 0.1st.) nie ma miejsca.
wilku
W jaki sposób folię można wykorzystać przy wyborze podłogi z płytke ceramicznych. Powiem szczerze że wprost nigdzie nie jest napisane, czy promieniowanie nie przechodzi przez te płytki, czy też jest to bez sensu ponieważ owszem przejdzie ale nie podgrzeje samych płytek (czyli ciepło w głowę a zimno w nogi). Ktoś to może wyłożyć ? dziękuję.
Enerbau
Przy ogrzewaniu sufitowym foliami na podczerwień, promieniowanie podczerwone nagrzewa podłogę, ściany, sprzęty i ludzi w ogrzewanym pomieszczeniu. Dlatego też nie ma uczucia zimnej podłogi.
Folii grzewczych nie stosuje się pod materiały ceramiczne. Od tego są maty grzejne. Najlepiej jednostronnie zasilane typu Twin, układane bezpośrednio pod płytkami.
Tomasz_Brzeczkowski
czy też jest to bez sensu ponieważ owszem przejdzie ale nie podgrzeje samych płytek (czyli ciepło w głowę a zimno w nogi). Ktoś to może wyłożyć ? dziękuję.
Powietrze ogrzewa podłoga, więc najcieplejsze jest przy podłodze. Podłogę ogrzewa podczerwień.
Słońce grzeje zienie nie powietrze, im wyżej tym powietrze jest chłodniejsze!
Co do grzania głowy... promieniowanie podczerwone ogrzewać może to co jest chłodniejsze od źródła, a sufit ma 27-30st.C głowa - trochę więcej, więc raczej głowa podczerwienią ogrzewa sufit.
wilku
Powietrze ogrzewa podłoga, więc najcieplejsze jest przy podłodze. Podłogę ogrzewa podczerwień.
Słońce grzeje zienie nie powietrze, im wyżej tym powietrze jest chłodniejsze!
Tak rozumiem, ale ciągle trudno uwierzyć, że w zimie w pomieszczeniu z płytkami, bez podgrzewanej podłogi, z folią w suficie jest ciepło w bose nogi.... ? a jest ? nigdy nie miałem okazji sprawdzić.
Folii grzewczych nie stosuje się pod materiały ceramiczne. Od tego są maty grzejne. Najlepiej jednostronnie zasilane typu Twin, układane bezpośrednio pod płytkami.
Właśnie to mnie interesuje dlaczego. Po godzinnym poszukiwaniu w necie, znalazłem tylko jednego producenta, która pokazuje że można na tym podłogę na mokro położyć (ładne przekroje http://naoseurope.eu/en/floor-composition-heatflow), mają też film instruktażowy z położenia folii w kościele a następnie zalania go wylewką.
Mnie zastanawia czy to, że nie robi się folii po ceramiką to jest kwestia tylko "babrania" się z zabezpieczeniem tej folii przed zalaniem wylewką ? czy jednak ryzykiem że nie wytrzyma tyle co np kabel ? Czy ktoś kto jednak się uparł i robi folię pod ceramiką, robi to bo to jest lepsze/efektywniejsze niż kable, czy dlatego, że np na suficie się nie da.. (podejrzewam, że w przypadku tego kościoła mogło o to chodzić - sufit i ściany miały pozostać w "naturalnym" drewnie...) ?
8katarzynka
Ok dzięki za informacje właśnie zaczynamy remont po świętach i wcześniej chciałam się dopytać co i jak. Ale mam jeszcze jedno pytanie czy matę mogę położyć na całej powierzchni podłogi tak aby np. brodzik stał na niej centralnie ??? Chodzi mi czy podczas grzania matą temu brodzikowi nic się nie stanie ??
Tomasz_Brzeczkowski
Tak rozumiem, ale ciągle trudno uwierzyć, że w zimie w pomieszczeniu z płytkami, bez podgrzewanej podłogi, z folią w suficie jest ciepło w bose nogi.... ? a jest ? nigdy nie miałem okazji sprawdzić Doprawdy? Nigdy nie był Pan na plaży czy nie widział Pan gorącego asfaltu?
Podczerwień nie ogrzewa powietrza a ciała stałe, dopiero od nich nagrzewa się powietrze
ekspert.adam
Każdy kto jest na etapie montowania w swoim mieszkaniu systemu ogrzewania powinien zapoznać się również z zaletami posiadania w swoim mieszkaniu urządzenia jakim jest termostat. Osobiście posiadam termostat WiFi od firmy Ferguson (https://sklep.ferguson.pl/pl/p/Termosta ... rtHome/187) i sprawdza się on rewelacyjnie. Mogę regulować temperaturą w swoim mieszkaniu za pomocą aplikacji w telefonie. Oprócz tego urządzenie jest bardzo funkcjonalne i co najważniejsze pomaga w zaoszczędzeniu na rachunkach za ogrzewanie. Bardzo polecam ten produkt!
Tomasz_Brzeczkowski
Każdy kto jest na etapie montowania w swoim mieszkaniu systemu ogrzewania powinien zapoznać się również z zaletami posiadania w swoim mieszkaniu urządzenia jakim jest termostat. Osobiście posiadam termostat WiFi od firmy Ferguson (https://sklep.ferguson.pl/pl/p/Termosta ... rtHome/187) i sprawdza się on rewelacyjnie. Mogę regulować temperaturą w swoim mieszkaniu za pomocą aplikacji w telefonie. Oprócz tego urządzenie jest bardzo funkcjonalne i co najważniejsze pomaga w zaoszczędzeniu na rachunkach za ogrzewanie. Bardzo polecam ten produkt
Po co WiFi w termostacie i jak to pomaga w obniżeniu rachunków?
Współczesne instalacje HVAC zużywają więcej kWh, gdy się moduluje temperaturę.
bachus
Współczesne instalacje HVAC zużywają więcej kWh, gdy się moduluje temperaturę.
Instalacja zużywa a świstaki zawijają Brzęcze w sreberka.