Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie elektryczne jest tanie w montażu, niekłopotliwe w eksploatacji i trwałe. Nieocenione okazuje się w kuchni i łazience, gdzie zapewnia ciepłą i miłą w dotyku podłogę przez cały rok.

Ogrzewanie elektryczne może pełnić funkcję ogrzewania podstawowego lub dodatkowego. Jako ogrzewanie podstawowe wybierane jest przeważnie wówczas, gdy nie ma możliwości zastosowania innej formy ogrzewania domu. Pamiętać jednak należy, że użytkowanie go w budynkach źle zaizolowanych termicznie, może narazić użytkownika na duże straty cieplne, co podniesie koszt eksploatacji. Jako element dodatkowego ogrzewania najczęściej instalowane jest w łazienkach i kuchniach.

Jak zbudowany jest system?

Składa się z elementów grzejnych, podłogowego czujnika temperatury oraz termostatu. Elementami grzejnymi mogą być przewody, maty lub folie grzejne.

przewód grzejnyTypowy przewód grzejny zbudowany jest z drutu oporowego, osłony (wewnętrznej warstwy izolacji) oplotu spełniającego funkcję przewodu ochronnego i izolacji zewnętrznej. Przewody mogą mieć jedną lub dwie żyły grzejne. Zaletą przewodów dwużyłowych jest łatwość montażu, zasilane są tylko z jednej strony. W przypadku przewodów jednożyłowych konieczne jest zasilenie obu końców przewodu. Przewody w odróżnieniu od mat dają nam dużą dowolność podczas układania i pozwalają na dopasowanie się do każdego kształtu pomieszczenia. Przewody używane do ogrzewania podłogowego mają moc od 10 do 20 W/m. Od niej zależy w jakich odstępach będą układane. Zazwyczaj odstępy między przewodami wynoszą do 20 cm. Nie powinny być jednak mniejsze niż 5 cm.

Na rynku dostępne są również inteligentne, samoregulujące przewody grzejne, które przeznaczone są do ogrzewania podłogowego. W przewodach tych elementem grzejnym jest polimer zmieniający swoją oporność pod wpływem temperatury otoczenia. Przewody te dają wyjątkową elastyczność przy montażu i mogą być cięte na dowolną długość w miejscu montażu. Dzięki efektowi samoregulacji mamy nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczeń. Meble mogą być ustawiane nawet na ogrzewanej podłodze bez ryzyka uszkodzenia przewodów, które jeśli nie mogą oddawać ciepła samoistnie ograniczają swoją moc w danym miejscu. W strefach zimniejszych przewody te dostarczają więcej ciepła, a eksploatacja takiego systemu jest tańsza.

mata grzejnaMata grzejna to najczęściej siatka z tworzywa sztucznego, w którą wmontowany jest przewód grzejny. Jej grubość nie przekracza 3 mm. Na rynku dostępne są maty o mocach jednostkowych 90-100 W/m² oraz 150-160 W/m². Produkowane są one w określonych wymiarach i dostępne typowo dla powierzchni od 1 do 12 m². W przypadku większych powierzchni układanych jest kilka mat. Niedopuszczalne jest skracanie mat. Układa się je bezpośrednio pod pokryciem podłogowym, w warstwie kleju do płytek. Ważne jest, aby stosowany klej przeznaczony był do posadzek ogrzewanych.

Folia grzejna składa się z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej. Jej grubość wynosi ok 2 mm. Kupuje się ją w zestawach składających się z modułów grzewczych.
Folia może być przycinana na różną długość. Pamiętać należy, by przyciętą krawędź zaizolować specjalną taśmą.
Maty i folie grzejne są rozwiązaniem droższym od przewodów grzejnych. Ich zaletą za to jest możliwość montażu bezpośrednio w warstwie kleju pod terakotą. Z powodzeniem mogą być stosowane w remontowanych obiektach.

Projektowanie ogrzewania
Projektując ogrzewanie podłogowe należy:

  • dobrać materiał, którym wykończona będzie podłoga; najlepiej do tego celu użyć posadzek kamiennych lub ceramicznych dobrze przewodzących ciepło. Decydując się na wykładziny lub podłogę drewnianą należy pamiętać, że materiały te muszą współpracować z ogrzewaniem podłogowym i być specjalnie oznakowane,
  • dokładnie zaplanować rozstawienie mebli,
  • uwzględnić wysokość podłogi grzejnej,
  • dokładnie zaizolować podłogę posadzki, jeśli wcześniej nie została wykonana izolacja.

 

Oceń artykuł
3,94 / 18 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także