Elektrownia wiatrowa - dofinansowanie

0
Elektrownia wiatrowa - dofinansowanie

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii stale rośnie. Niestety lata zasobnej unijnej kieszeni dobiegają końca. Czy zatem mamy jeszcze szanse na jakiekolwiek dotacje?

Mówiąc o inwestowaniu w odnawialne źródła energii, największym zainteresowaniem cieszą się aktualnie elektrownie wiatrowe. Wszystko wskazuje na to, że najbliższe lata utrzymają tę tendencję. Instytucje takie jak banki dostrzegając potencjał w inwestowaniu w OZE coraz częściej oferują nam kredyty
z dopłatą. Konkurują przy tym między sobą, dzięki czemu możemy liczyć na to, że oferowane przez nie warunki okażą się atrakcyjne. Pełną listę banków współpracujących z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej możemy znaleźć na jego stronie internetowej. Przykładowo BOŚ Bank W 2010 r. udzielił ponad 81 mln zł pożyczek na ekologiczne inwestycje. Na budowę elektrowni wiatrowej można wziąć pożyczkę jeśli będzie ona wytwarzała moc powyżej 500 kW. Udział kredytu wynosi do 80% kosztu netto inwestycji. Jeżeli jednym ze źródeł finansowania są dotacje UE, udział ten może osiągnąć nawet 90%. Oczywiście inny jest okres kredytowania dla klientów indywidualnych i wspólnot mieszkaniowych. To samo dotyczy okresu karencji w spłacie kapitału.
Jeśli chodzi o dofinansowanie małych indywidualnych projektów OZE dla osób fizycznych, warto zasięgnąć informacji w urzędach gmin bądź w jednym z szesnastu niezależnych od siebie funduszy wojewódzkich.
NFOŚiGW finansuje budowę nowych przyłączy energetycznych do elektrowni wiatrowych. W ramach tzw. systemu zielonych inwestycji GIS w drugim kwartale 2012 roku odbędą się nabory wniosków dotyczących „Budowy, rozbudowy i przebudowy sieci elektroenergetycznych
w celu umożliwienia przyłączenia źródeł wytwórczych energetyki wiatrowej (OZE)”. W tym przypadku dotacje są adresowane do producentów energii elektrycznej, operatorów sieci i inwestorów w farmy wiatrowe,
a całkowita pula pieniężna zaplanowana na lata 2012-2015 ma osiągnąć kwotę 55 mln zł. Środki pochodzą ze sprzedaży przez Polskę nadwyżek praw do emisji gazów cieplarnianych (zgodnie z protokołem z Kioto)
i przeznaczane są również  na poprawę zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej, budowę biogazowni rolniczych, elektrociepłowni i ciepłowni na biomasę. Warunkiem otrzymania dotacji jest osiągnięcie minimalnej wartości inwestycji, tj. 8 mln zł. Ci którzy spełnią kryteria i otrzymają wsparcie, mogą liczyć na kwotę 200 zł za każdy kW przyłączonej mocy elektrycznej ze źródeł wytwórczych energetyki wiatrowej (OZE), lecz nie więcej niż 40% kosztów kwalifikowanych. Według  NFOŚiGW  w połowie roku można się też spodziewać uruchomienia nowej perspektywy finansowej tzw. funduszy norweskich. Wraz z tym przedsięwzięciem mają pojawić się kolejne okoliczności sprzyjające uzyskaniu dotacji na OZE.

Oceń artykuł
3,69 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Krawczyk

Polecamy Ci również

Zobacz także