Ekopiece

To wydajne, bezpieczne i ekologiczne urządzenia grzewcze na pellety – paliwo otrzymane ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drewna. Ogrzewanie pomieszczeń przy ich użyciu to obecnie jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów uzyskiwania energii cieplnej. Ponadto tego rodzaju piece są prawdziwą ozdobą wnętrza.

ekopiecPellety
Inaczej granulat lub śrut drewniany, bardzo popularny w wielu rozwiniętych krajach, w których sprawy ekologii i kwestie związane z poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii traktowane są priorytetowo.

Pellety są najbardziej przetworzonym biopaliwem stałym. Powstają z drewna lub jego odpadów, po ich wcześniejszym rozdrobnieniu. Drewno, poddane wysokiemu ciśnieniu, jest sprasowywane w matrycach z otworami. W wyniku tego procesu trociny rozgrzewają się do tego stopnia, że zaczynają wytwarzać naturalne spoiwo. W ten sposób pellety nabierają charakterystycznej formy, bez potrzeby używania innych substancji klejących.Tak właśnie z niepotrzebnych drewnianych resztek powstaje pełnowartościowy materiał opałowy. Jest to paliwo czyste w spalaniu, którego główną zaletą jest ograniczona emisja CO2.

Gęstość tego materiału zależy oczywiście od gatunku drewna, ale najczęściej przekracza 1,5 do 2 razy gęstość drewna naturalnego. Jego masa wynosi około 650 kg/m³. Pellety cechuje wysoka kaloryczność, ponieważ mają bardzo niską zawartość wody (8-10%). Nie zawierają też żadnych chemicznych dodatków typu kleje, lakiery, itp.

Pellety to elementy o kształcie cylindrycznym, średnicy rzędu 6-12 mm i długości nieprzekraczającej 40 mm. Trzeba pamiętać, że jakość pelletów ma znaczący wpływ na sprawność urządzeń grzewczych. Ich producenci często zalecają stosowanie granulatu określonej jakości.

piec na pelletyPellety są bardzo wygodne w użyciu. W przeciwieństwie na przykład do węgla nie brudzą, spalają się niemalże w całości, dając jednocześnie dużo ciepła, a powstający z nich popiół może być wykorzystany jako nawóz. Jest to paliwo także bezpieczne - nie ma tendencji do samozapalenia.

Jego wartość opałowa porównywalna jest z sezonowanym drewnem lub średniej jakości węglem kamiennym. Jest też korzystny cenowo. Przykładowo realny koszt energii grzewczej uzyskanej z jego spalania jest o połowę niższy od kosztów spalania oleju opałowego. Paliwo to jest bardzo oszczędne, gdyż na ogrzanie domu jednorodzinnego w ciągu roku potrzeba około 5 ton granulatu. W porównaniu z olejem opałowym daje to oszczędność około 2 tysięcy złotych rocznie.

Pellety powinny być przewożone i magazynowane w suchym miejscu. W kontakcie z wilgocią pęcznieją, a takie nie nadają się już do użytku. Dlatego też trzeba je chronić przed wilgocią.

Ekopiece i ekokasety – ekonomiczne i ekologiczne grzanie
Ekopiece (inaczej też kozy na pellety) to praktyczne urządzenia o wysokiej sprawności grzewczej. Zapewniają jednocześnie kontakt z prawdziwym ogniem, wprowadzają do wnętrza nastrój. Ekokasety to natomiast odpowiedniki popularnych wkładów i kaset kominkowych, skonstruowanych specjalnie pod kątem spalania pelletów. Korpus tych urządzeń jest przeważnie wykonany ze stali, z paleniskiem stalowym lub wykonanym z płyt z wermikulitu. Oferta rynkowa pieców i kaset na pellety jest bardzo zróżnicowana, zarówno pod względem gabarytów, mocy, jak i wzornictwa.

Zakres mocy cieplnej urządzeń na pellety dostępnych na rynku wynosi od 2,5 kW do 22 kW. Warto jednak podkreślić, że ich moc może być precyzyjnie regulowana (w przeciwieństwie do pieców i wkładów na drewno), a ich sprawność wynosi ponad 80%.

nowoczesny piecEkopiece pracują w pełni automatycznie: rozpalanie, wyłączanie, programowanie cyklów pracy na cały tydzień. Standardowo wyposażone są w termostat elektroniczny, który dodatkowo kontroluje proces spalania. Mogą współpracować również z termostatem pokojowym (tak jak kotły c.o.). Większość dostępnych na polskim rynku pieców i kaset jest wyposażona w pilot zdalnego sterowania. Piece i kasety na pellety gwarantują pełne bezpieczeństwo obsługi. W przypadku jakichkolwiek problemów z podawaniem paliwa, odprowadzeniem dymu lub przegrzaniem urządzenia następuje natychmiastowe jego wyłączenie.

ekologiczny piecInstalacja
Instalacja tego typu urządzeń grzewczych jest wyjątkowo prosta. Praktycznie nie wymagają one podłączenia do tradycyjnego przewodu kominowego. W obudowie ekopieców jest bowiem zintegrowany mechaniczny wyciąg dymu, który wymusza ciąg i reguluje go w zależności od trybu pracy urządzenia. Najczęściej króciec wylotu dymu z pieców na pellety ma bardzo małą średnicę, przez co nie wymagają one kominów o dużych przekrojach i wysokościach.
Bardzo ważne jest natomiast, żeby system wylotu gazów był hermetycznie zamknięty za pomocą specjalnych przewodów uszczelnionych silikonem. Najlepszym rozwiązaniem dla wylotu dymu jest wykonanie stalowego, pionowego przewodu o długości co najmniej 1,5 m, połączonego z tylnym króćcem wylotu spalin w układzie “T”, prowadzonym wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia.
Powierzchnia rury spalinowej bardzo się nagrzewa. Powinno się ją zabezpieczyć, aby uchronić domowników, a zwłaszcza dzieci przed ewentualnym oparzeniem. Do tego celu wykorzystuje się specjalną kratkę wykonaną z materiałów niepalnych.
Piec ustawia się na podłodze (jako zabezpieczenie podłóg drewnianych można ewentualnie zastosować dekoracyjną płytę szklaną lub z blachy). Podłączenie do komina wykonuje się  przewodem sztywnym lub giętkim.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także