Ekologia w instalacjach

Niejeden inwestor chciałby, aby jego dom był przyjazny nie tylko mieszkańcom i gościom, ale też środowisku. W zakresie instalacji możemy zrobić wiele. Z jednej strony można zastosować rozwiązania przyjazne środowisku. Z drugiej nasze instalacje mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska.

Instalacje ''proekologiczne''
Nasze instalacje mogą sprzyjać środowisku naturalnemu, jeśli:

  • ich produkcja jest ''zdrowa'' i nie obciąża środowiska;
  • umożliwią oszczędne zużycie mediów (przede wszystkim wody);
  • ograniczą emisję szkodliwych substancji do środowiska;
  • nie będą uciążliwymi odpadami, a najlepiej – możliwy jest ich recykling (ponowne wykorzystanie).

Systemy Zarządzania Środowiskowego
Zgodnie z zasadą ekorozwoju, wszystkie produkty - w tym oczywiście elementy instalacji - powinny być wykonane wg. zasady BAT - Best Available Technology (czyli wykorzystanie najlepszej dostępnej technologii). Podejście takie gwarantuje jakość materiału, ale też brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Jak ocenić, czy produkcja materiału jest ''ekologiczna''? Miernikiem tego jest System Zarządzania Środowiskowego spełniający wymagania normy z serii ISO 14000.  Coraz częściej spotykane ''ISO'' to w rzeczywistości skrót od International Organization for Standarization (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna). Organizacja ta zajmuje się ustalaniem standardów handlowych i technologicznych. Chodzi o to, by uzyskiwać standardy uniwersalne – ich spełnienie będzie gwarantowało zgodność z powszechnie uznanymi normami krajowymi (niemiecka DIN, merykańska ANSI). Zgodność z normą ISO to dla wielu firm znak jakości i przepustka do kontaktów międzynarodowych.

System Zarządzania Środowiskowego jest określony przez normy ISO 14001: 1996 oraz ISO 14004:1998. System Zarządzania Środowiskowego obejmuje wszystko, co firma robi w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego:

  • planowanie działań przyjaznych dla środowiska naturalnego;
  • wprowadzanie technologii, które będą zapobiegać obciążeniu środowiska;
  • ciągłe doskonalenie technologii;
  • dokumentowanie osiągnięć – możliwe jest wiarygodne sprawdzenie, czy firma rzeczywiście działa zgodnie z prawem ochrony środowiska i zadeklarowanymi założeniami; a także czy spełnione są normy oddziaływania na środowisko.

Certyfikaty z serii ISO 14000 są nadawane po spełnieniu przez firmę określonych wymogów i są odnawiane zależnie od tego, czy firma  realizuje założenia Systemu Zarządzania Środowiskowego.
Jeśli chcemy sprawdzić firmę od strony zdrowej produkcji, powinniśmy dowiedzieć się, jakimi certyfikatami z serii ISO 14000 może się pochwalić. Oprócz norm ISO 14001: 1996 i ISO 14004:1998, firma może spełniać (przykładowo) normy z serii:

  • seria ISO 14004 - ocena cyklu życia - informuje, jak oddziałuje produkt na środowisko na wszystkich etapach (produkcja, eksploatacja, wycofanie z użytku);
  • seria ISO 14060 - projektowanie środowiskowe - informuje o poprawie własności środowiskowych produktu (czy na etapie projektowania uwzględnione są kwestie środowiskowe).


Tabela 1. Przykładowe firmy związane z branżą instalacyjną, które mają aktualny certyfikat ISO 14000.

producent oferta
Geberit urządzenia wodne i kanalizacyjne z tworzyw sztucznych (głównie HDPE)
Helukabel kable i przewody o szerokim zastosowaniu (instalacje elektryczne,
telekomunikacyjne, specjalne)
Hutmen rury  i inne wyroby z miedzi
Wavin Metalplast-Buk rury i urządzenia wodne i kanalizacyjne z tworzyw sztucznych (PVC, PE, PP)
VBW Clima
Engineering
urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne – wentylatory, nagrzewnice, filtry
Viessmann kotły i urządzenia grzewcze olejowe i gazowe
Zakłady Azotowe 
Tarnów S.A.
tworzywa sztuczne, także na potrzeby branży instalacyjnej

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także