Ekologia i ekonomia w budownictwie, czyli Eko²

Ekologia i ekonomia w budownictwie, czyli Eko²

Na rynku inwestycji budowlanych obserwuje się wyraźny i wciąż wzrostowy nacisk na ekologię w budownictwie. Jednocześnie osoby budujące dom, już go posiadające lub prowadzące działalność gospodarczą, poszukują nowinek ekologicznych i technologicznych możliwych do zastosowania w różnego typu instalacjach, które pomogą zmniejszyć koszty rachunków za energię, wodę, ogrzewanie

Niestety większość z nich kojarzy się powszechnie z luksusem i nie należy do najtańszych. To utrudnia podjęcie decyzji inwestycyjnej, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi modernizacja istniejącego już budynku. W ten sposób proekologiczne i przyszłościowe nastawienie ulega zderzeniu z koniecznością gospodarowania, często niewystarczającym, budżetem.    

Instalacje ekologiczne

Z pomocą inwestorom przychodzi firma Onninen, która pokusiła się o przełamanie stereotypu, że na ekologię i ochronę środowiska stać tylko bogaczy. W tym celu przygotowany został „Eko Katalog” prezentujący szereg rozwiązań łączących w sobie zarówno ekonomiczność w użytkowaniu, jak również proekologiczne podejście do otaczającej nas natury. Wszystkie prezentowane systemy instalacyjne mogą mieć zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym oraz w innych budynkach małej kubatury. „Eko katalog” stanowi przegląd rozwiązań do wszystkich instalacji: wodnych, olejowych, gazowych, grzewczych, wentylacji i klimatyzacji, oświetleniowych oraz zasilanych energią.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Świetnym przykładem wyżej wymienionych systemów instalacyjnych jest przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym firmy Sotralentz.
Epoka tradycyjnego, bardzo często nieszczelnego szamba, przemija nieodwracalnie. Budownictwo jednorodzinne realizowane na terenach nieskanalizowanych wymaga nowoczesnych, ekologicznych i ekonomicznych systemów rozwiązywania problemu odprowadzania ścieków.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym SOTRALENTZ to najwyższa jakość urządzeń (produkowanych zgodnie z normą EN 12566-I/AI) potwierdzana znakiem CE.

Każda instalacja składa się z dwóch grup urządzeń:

  • do podczyszczania beztlenowego: osadnik Epurbloc + ewentualny separator tłuszczu;
  • do właściwego doczyszczania tlenowego: drenaż rozsączający (a w trudniejszych warunkach filtr piaskowy, kopiec filtracyjny lub złoże biologiczne z recyrkulacją ścieków).

 preparaty biologiczne Bio7

Niezawodność doczyszczania tlenowego zależy w dużej mierze od jakości i formy zastosowanego osadnika. Epurbloc firmy Sotralentz wykonany z polietylenu wysokiej gęstości (PEHD) metodą wytłaczania z rozdmuchem, posiada: wydłużony kształt, częściowy podział na komory, zintegrowany filtr doczyszczający, co gwarantuje bezawaryjne i długowieczne użytkowanie całej instalacji. Konstrukcja osadnika i materiał zapewniają odporność na napór gruntu, korozje i zamarzanie.

Montaż każdej przydomowej oczyszczalni ścieków  z drenażem rozsączającym powinien być poprzedzony:

  • rozpoznaniem warunków wodno-gruntowych na działce
  • wykonaniem operatu wodno-prawnego w przypadku w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej lub odprowadzania uzdatnionych ścieków do zbiornika powierzchniowego;
  • zgłoszeniem zamiaru wykonania instalacji właściwemu organowi terenowemu (starostwo powiatowe lub urząd miasta)

warunki wodno-gruntowe, które musi spełniać działka w celu montażu przydomowej oczyszczalni ścieków

Uniwersalne rozwiązania

W dobie Internetu magiczne „GOOGLE” może odpowiedzieć na każde nasze pytanie. Jednak podejmując decyzje inwestycyjne, potrzebujemy informacji indywidualnych, sprawdzonych i potwierdzonych. Chcemy mieszkać w domu lub administrować budynkiem „uszytym na miarę”, który dostosowany jest do naszych osobistych potrzeb i uwarunkowań. Dlatego rozwiązania proponowane przez firmę Onninen są uniwersalne i możliwe do zastosowania w rozmaitych budynkach. Bazują na sprawdzonych produktach renomowanych dostawców (m.in. Sotralentz, Wavin, Kludi, Osram, Philips, Midea, Siemens, Wilo, Danfoss), a doświadczeni pracownicy działu zakupów osobiście gwarantują poprawność wyliczeniowych oszczędności. Publikacja skierowana jest nie tylko do osób, które budują dom. Każdy właściciel domu, mieszkania, hotelu czy biura może odnaleźć coś dla siebie, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania budynku i wspomóc ochronę środowiska. Centralne Biuro Obsługi Klienta firmy Onninen - ogólnopolskiej sieć hurtowni artykułów elektrotechnicznych, instalacyjno-grzewczych, klimatyzacji i wentylacji - oferuje klientom indywidualnym fachową wiedzę na temat prezentowanych w „Eko katalogu” rozwiązań, a co najważniejsze może zarekomendować rzetelnych, współpracujących z firmą instalatorów, którzy obsłużą inwestycję.


Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Onninen

Polecamy Ci również

Zobacz także