Efektywność energetyczna – czy warto inwestować w termoizolację budynku?

0
Efektywność energetyczna – czy warto inwestować w termoizolację budynku?

Wiele osób zastanawia się, czy inwestowanie obecnie w odpowiednią termoizolację, wykorzystując przy tym materiały wysokiej jakości, ma sens – często ma to miejsce zwłaszcza w przypadku, gdy budżet na budowę jest ograniczony. Z czym jednak wiąże się poniesienie powyższej inwestycji, a z czym oszczędności, które uzyskamy na spadku jakości termoizolacji?

Czy warto inwestować w termoizolację?

Zdecydowanie tak. Jest to bowiem znakomity sposób na to, by później oszczędzać. Zresztą, nie bez powodu tak wiele osób decyduje się na badanie kamerą termowizyjną domu czy budynku, których chcą kupić – wynika to z tego, że słaba lub wadliwa termoizolacja to proszenie się o pogorszenie komfortu naszego życia, w połączeniu z wyższymi rachunkami za ogrzewanie.

Chociaż na początku odpowiednia termoizolacja budynku może być kosztowną inwestycją, będzie ona zwracać się każdego roku. Obecny, 2021 rok jest idealnym przykładem tego, że naszego kraju nie opuściła ani prawdziwa zima, ani naprawdę niskie temperatury. W przypadku kiepskiej izolacji domu, w takim przypadku musimy albo ponosić wysokie koszty ogrzewania, albo borykać się z niską temperaturą w budynku.

Kliknij i dowiedz się więcej o badaniu szczelności powietrznej budynku https://termocent.com/badanie-szczelnosci-powietrznej-budynkow/

Czym jest efektywność energetyczna budynku?

Kiedy oceniamy efektywność energetyczną budynku, oceniamy tak naprawdę właściwości tego domu, które wpływają na to, ile energii zużywa dany dom, aby funkcjonować. Wpływ na efektywność energetyczną mają nie tylko kwestie termoizolacji, ale również jakość i sprawność urządzeń i instalacji funkcjonujących w danym budynku.

Widać więc, że im wyższa jest efektywność energetyczna budynku, tym mniejsze koszty będą ponosić jego właściciele.

Termoizolacja – jak potrafi pomóc w oszczędzaniu?

Termoizolacja sprawia, że w naszym domu będzie po prostu cieplej, a nagrzanie całego budynku i utrzymanie w nim wymaganej przez nas temperatury, będzie naczynie prostsze i jednocześnie mniej kosztowe. Dzięki temu koszty ogrzewania potrafią zostać zredukowane znacznie, a różnica może wynosić nawet kilkadziesiąt proc. kosztów, w stosunku do sytuacji danego budynku jeszcze przed jego termomodernizacją.

Sama termoizolacja budynku powinna zostać odpowiednio wykonana już na etapie jego budowy, ale powinni zainteresować się nią nie tylko budujący dom metodą gospodarczą. W praktyce jakość termoizolacji sprawdzany jest nie tylko podczas odbierania domu od firmy budowlanej czy dewelopera, ale również w momencie, gdzie klienci decydują się na zakup domu z rynku wtórnego. Dodatkowo wielu klientów decyduje się na takie usługi w momencie, gdy dokucza im dyskomfort funkcjonowania w danym domu.

Kliknij i dowiedz się więcej o termowizyjnej kontroli jakości wykonanych prac ociepleniowych https://termocent.com/termowizyjna-kontrola-jakosci-wykonania-prac-ociepleniowych/

Mostki ciepła – czym są?

Mostki ciepła są właściwym problemem, z którym borykamy się w przypadku problematycznej termoizolacji. Są to miejsca, w których ciepłe powietrze ucieka z domu. To właśnie mostków ciepła poszukuje się na termogramach, podczas badań termowizyjnych. Jeżeli decydujemy się na badanie kamerą termowizyjną we wnętrzu budynku, mostki ciepła zostaną oznaczone ciemnymi planami, natomiast w przypadku badania kamerą termowizyjną na zewnątrz, mostki ciepła będą oznaczone jaśniejszymi plamami.

Do czego prowadzi obecność mostków ciepła?

Przede wszystkim, potrafią one spowodować znacznie podniesienie kosztów ogrzewania, w końcu ciepłe powietrze będzie z budynku uciekać. Często jest to jednak najmniejszy problem, zdarza się bowiem, że nagrzanie danego budynku po prostu jest bardzo trudne lub niemożliwe, przez co zawsze jest w nim zimno. Taka sytuacja może dotyczyć również tylko niektórych pomieszczeń, przez co część domu będzie ciepła i komfortowa, inna natomiast, zimna i nieprzyjemna, i to przy takim samym ogrzewaniu. Wtedy ciężko jest znaleźć odpowiedni kompromis, komuś zawsze będzie za ciepło lub komuś innemu za zimno.

Zimno, ale również wiatr, który potrafi niemal poruszać się po pokojach, to również powód obecnych mostków ciepła. Również one mogą prowadzić do tego, że do domu znacznie przechodzić wilgoć, a ona również może prowadzić do pojawienia się różnorodnych grzybów, co staje się kolejnym istotnym problemem.

Kliknij i dowiedz się więcej o audytach energetycznych https://termocent.com/audyt-energetyczny-krakow-warszawa/ 

Jak sprawdzić termoizolację?

Niezależnie od momentu, w którym posiadamy dom – czy mieszkamy w nim od lat, lecz chłód lub rachunki za ogrzewanie zaczynają nam doskwierać, czy chcemy kupić go z rynku wtórnego, czy odbieramy go od dewelopera, warto sprawdzić termoizolację i jej wykonanie. W przypadku nowych domów może okazać się, że została wykonana z błędami, przez co mostki ciepła i tak występują. Sprawdzenie termoizolacji jest możliwe dzięki wykorzystaniu badania termowizyjnego, do którego służy kamera termowizyjna. Efektem pracy będzie termogram, który pokaże nam, czy, a jeśli tak, to gdzie, mamy do czynienia właśnie z mostkami ciepła.


Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także