Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna

Stale rosnące ceny surowców oraz kurczące się ich zasoby powodują, iż coraz częściej interesujemy się nowatorskimi rozwiązaniami dla budownictwa energooszczędnego. Znaczący udział w opracowywaniu i wdrażaniu przyszłościowych rozwiązań dla budownictwa ma również firma Rehau.

To, co jeszcze niedawno wydawało się być poza zasięgiem naszych możliwości, powoli staje się codziennością. Produkty i systemy firmy Rehau spełniają zarówno wymagania, jak i zadania stawiane nowoczesnej gospodarce zasobami wodnymi, metodom efektywnego wykorzystania zasobów energetycznych wraz z zagospodarowaniem odnawialnych źródeł energii. Dotyczy to również nowoczesnych koncepcji dotyczących zaopatrzenia w media oraz odprowadzania ścieków, czy też wykorzystania energii pozyskiwanej z biomasy. Oprócz wprowadzania na rynek gotowych rozwiązań, firma Rehau ukierunkowana jest od lat na prowadzenie systematycznych prac naukowo-badawczych, mających na celu nieustanny rozwój palety systemów i produktów przyczyniających się do zwiększenia oszczędności i tym samym ochrony zasobów naturalnych.

Schemat działania GWC latemSchemat działania GWC zimą

I. EFEKTYWNE WYTWARZANIE ENERGII
Odnawialne, przyjazne środowisku oraz klimatowi – takie właśnie cechy posiadają alternatywne źródła energii. Ponadto są one zabezpieczeniem energetycznym na przyszłość.
Aby sprostać wyzwaniom energetycznym, już dziś istnieje konieczność celowego wpierania regionalnych rozwiązań pozwalających na pozyskanie energii alternatywnej oraz jednoczesne zmniejszenie zapotrzebowania na energię pozyskiwaną z tradycyjnych nośników. Wymienniki powietrza oraz pompy ciepła, dzięki kolektorom ziemnym czy sondom geotermalnym, wykorzystują energię cieplną zmagazynowaną w ziemi.

Znacznym osiągnięciem w tej dziedzinie jest gruntowy wymiennik ciepła Awadukt Thermo w połączeniu z urządzeniem do odzysku ciepła i rekuperacji, który nie tylko wpływa na podwyższenie komfortu mieszkania, lecz również pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii.
W ten sposób można zaoszczędzić z jednej strony koszty ogrzewania, a z drugiej, w przypadku większych obiektów, obniżyć koszty inwestycyjne związane z systemem klimatyzacji. W przypadku energii słonecznej, dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów możliwe jest wykorzystanie tejże energii do podgrzewania wody użytkowej, a tym samym zmniejszenia kosztów przypadających na tę pozycję w ogólnym, kosztowym udziale energetycznym budynku.

ogrzewanie podłogowe - płyta Varionovasonda geotermalna Raugeo

ogrzewanie ścienneII. EFEKTYWNE WYKORZYSTANIE ENERGII
Problem niekontrolowanych strat cieplnych może być również czynnikiem, który sprawi, iż ważna dla nas stanie się optymalizacja dotychczasowego rozprowadzenia energii cieplnej w budynku. Tutaj swoje zastosowanie mogą znaleźć systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, które charakteryzują się nie tylko niższym zapotrzebowaniem energetycznym, co pozwoli na znaczne obniżenie kosztów, ale również znacznie podniosą one komfort cieplny pomieszczeń.
Uwzględniając powyższe czynniki należy zauważyć, iż systemy Rehau z rurą Rautherm S w tych właśnie aspektach charakteryzują się szczególną elastycznością. Umożliwiają one bowiem łączenie z alternatywnymi źródłami energii, jak np. energia geotermalna czy energia słoneczna. Systemy ogrzewania oraz chłodzenia płaszczyznowego nadają się zarówno do zabudowy mokrej, jak i suchej i mogą być montowane zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku renowacji domów już istniejących.

III. ZMNIEJSZENIE STRAT ENERGII
Dokładne docieplenie budynków oraz odpowiedni dobór i prawidłowy montaż stolarki otworowej,
to podstawowe czynniki pozwalające na zmniejszenie strat energetycznych, wynikających z powstawania tzw. mostków cieplnych. Poprzez zastosowanie nowoczesnych okien, drzwi i fasad jesteśmy w stanie znacznie obniżyć zapotrzebowanie energetyczne zarówno w budynkach już istniejących, jak i nowym budownictwie.
Dzięki technicznie sprawdzonym konstrukcjom profili oraz systemom uszczelek, które przykładowo zostały zastosowane w systemach Rehau Brillant-Design (Uf 1,3 W/(m²·K)) lub rozwiązaniu dla domów pasywnych Rehau Clima-Design (Uf 0,7 W/(m²·K)) możliwe jest utrzymanie ciepła wewnątrz budynku, bez utraty jego oddychających właściwości.
Dobór odpowiedniego systemu okiennego i drzwiowego wyeliminuje również powstawanie wody kondensacyjnej oraz zminimalizuje ryzyko pojawienia się grzybów pleśniowych. Wszystko to podniesie komfort mieszkania i pozytywnie wpłynie na jego klimat.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Rehau

Polecamy Ci również

Zobacz także