Efektywne osuszanie posesji poprzez odwodnienie liniowe

Odwodnienia liniowe
Rozwiązaniem do zbyt intensywnego gromadzenia się wody są odwodnienia liniowe.

Prowadząc nowe inwestycje czy modernizując istniejące budynki, staramy się zapewnić jak największy stopień komfortu podczas ich przyszłego użytkowania. Jednym z problemów, na jaki często napotykamy, jest nadmiar wody zbierający się na powierzchni gruntu, zwłaszcza po intensywnych opadach podczas ciepłej pory roku. Rozwiązaniem jest odwodnienie liniowe, które możemy zastosować niemalże na każdym terenie.

Dla wygody oraz estetyki

Zaleganie wody na powierzchni działki może mieć związek z występowaniem gruntów nieprzepuszczalnych lub słabo przepuszczalnych. Należą do nich gliny, iły czy lessy. Niejednokrotnie na takim podłożu sytuujemy budynki mieszkalne czy przemysłowe, dlatego też powstał szereg systemów, pozwalających na efektywne odprowadzanie wody. Jednym z nich jest dobrze zainstalowane odwodnienie liniowe, które w przeciwieństwie do drenażu opaskowego, służy przede wszystkim pozbyciu się wody opadowej z powierzchni terenu oraz przestrzeni utwardzonych. Wszędzie tam gdzie deszczówka bardzo powoli wsiąka w grunt, wygodnym jest odprowadzić ją przez system korytek, zamiast czekać na wyparowanie kałuż.
Odwodnienie liniowe przydaje się również wszędzie tam, gdzie zależy nam na estetyce i bezpieczeństwie podłoża, po którym się poruszamy. Szczególne znaczenie ma to na niewielkich działkach, na przykład należących do zabudowy szeregowej. Nawet wtedy, gdy użytkowany przez nas grunt stosunkowo dobrze wchłania wodę, warto pomyśleć o odwodnieniu liniowym przy wjeździe do garażu czy też w miejscu czerpania wody do pielęgnacji ogrodu. Szczególnie latem jesteśmy także narażeni na nadmiar wody po intensywnych opadach. Wtedy bez względu na przepuszczalność gruntu doskonale sprawdzi się odwodnienie liniowe, które w sprawny sposób pozwoli osuszyć podjazdy i ścieżki na działce.

Elementy systemu odwodnienia liniowego

Aby odprowadzić wodę liniowo, niezbędne są korytka wkopywane w teren przekryte rusztami. Kanały, jakie możemy zastosować, charakteryzują się różną wielkością przekroju, którą należy dobrać ze względu na rozległość powierzchni, z jakiej będą zbierać wodę. Warto wybrać korytka wykonane z materiałów odpornych na działanie niskich temperatur, do których należą betony z domieszką polimerów, żywicy czy włókna szklanego. Ponadto należy zwrócić uwagę na wykończenie krawędzi, które zazwyczaj występuje pod postacią trwałego metalu. Ruszty mocowane na powierzchni kanałów można dobrać dowolnie pod względem kolorystyki czy wzoru. Są to elementy widoczne na powierzchni terenu, dlatego też producenci systemów odwodnienia liniowego starają się zapewnić jak największą różnorodność opowiadającą gustom i potrzebom klientów. Na końcu systemu kanałów zbierających wodę montuje się skrzynkę odpływową, przez którą zebrana woda przedostaje się do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej.
Odmiennym rozwiązaniem jest rozprowadzanie deszczówki po terenie nieutwardzonym za pomocą sieci rurek drenarskich. W ten sposób zyskujemy dodatkową korzyść w postaci nawodnienia przyległych do posesji terenów zielonych.
Artykuł powstał we współpracy z firmą http://www.bielbet.pl/

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Bielbet

Polecamy Ci również

Zobacz także