26 września 2015 roku wejdzie w życie dyrektywa ErP, wprowadzająca nowe wymagania odnośnie efektywności energetycznej źródeł ciepła i zasobników c.w.u. ErP nakłada nowe obowiązki nie tylko na producentów i dystrybutorów, ale także na instalatorów tych urządzeń.
Czym jest ErP
Dyrektywa ErP (Energy related Products) jest wynikiem zobowiązania się państw członkowskich UE do realizacji programu 20/20/20 mającego na celu przeciwdziałanie tzw. efektowi cieplarnianemu. Oznacza to działania ukierunkowane na 20% redukcję emisji gazów cieplarnianych; poprawę efektywności wykorzystania energii o 20% i zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu do 20% w terminie do 2020 roku (w stosunku do roku 1990). Dyrektywa określa minimalne wymagania dotyczące właściwości produktów zużywających energię i mających wpływ na środowisko. Jej zapisy odnoszą się m.in. do kotłów grzewczych (gazowych, olejowych i elektrycznych), pomp ciepła, urządzeń kogeneracyjnych i zasobników c.w.u.
Zmiana sposobu obliczania sprawności urządzeń grzewczych i wycofanie
mniej sprawnych kotłów
Nowe przepisy określają wymagania dotyczące efektywności energetycznej urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej, hałasu (w przypadku pomp ciepła – również poziomu hałasu jednostki zewnętrznej) i izolacji cieplnej (dla zasobników). Dotychczasowa metoda oceny efektywności opierała się na ocenie sprawności urządzenia wyliczanego w odniesieniu do wartości opałowej paliwa. Kotły kondensacyjne wykorzystujące ciepło skroplonej pary wodnej ze spalin, przy tej metodzie obliczeń osiągały wartości sprawności powyżej 100%.
Nowa metoda będzie się odnosić do ciepła spalania paliwa, a dodatkowo będzie uwzględniała zużytą energię np. na straty postojowe lub energię elektryczną zużytą przez kocioł. Liczona w ten sposób sprawność kotłów kondensacyjnych nie przekroczy 100%. Minimalne wymogi dyrektywy ErP dotyczące efektywności energetycznej kotłów odpowiadają poziomowi, który spełnią tylko kotły kondensacyjne i oznaczają praktycznie wycofanie ze sprzedaży konwencjonalnych kotłów gazowych i olejowych. Jedynym wyjątkiem będą kotły z otwartą komorą spalania 1-funkcyjne o mocy maksymalnej do 10 kW i 2-funkcyjne o mocy maksymalnej do 30 kW.
Etykieta produktowa - do mocy 70 kW
Kolejna zmiana wynikająca z dyrektywy ErP to konieczność oznakowania źródeł ciepła o mocy do 70 kW i zasobników do 500 l etykietą efektywności energetycznej. Etykieta, analogiczna do oznaczenia znanego z urządzeń gospodarstwa domowego, ma ułatwić konsumentom ocenę poszczególnych urządzeń pod kątem ich efektywności energetycznej.
Aby dane urządzenie można było oznaczyć klasą sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, musi zostać przebadane w laboratorium badawczym, w celu określenia osiąganej sprawności sezonowej (ɳs). W zależności od tego, jaką sprawność sezonową osiąga urządzenie, przypisywana mu jest określona klasa efektywności energetycznej. Dostępnych jest 9 klas – od A++ do G. W 2019 roku wprowadzona zostanie klasa A+++, a znikną trzy najniższe klasy E, F i G. Jednak dla zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, klasa A+++ pojawi się na etykiecie już we wrześniu 2015 roku.
Etykieta zestawu urządzeń – obowiązek instalatora
Oznakowanie etykietą efektywności energetycznej będzie obowiązywało także
w stosunku do zestawów urządzeń grzewczych. Instalator, montując kompleksowe rozwiązanie grzewcze składające się z więcej niż jednego urządzenia, będzie musiał określić efektywność energetyczną całego systemu. Będzie więc zobowiązany do samodzielnego przygotowania tzw. etykiety zestawu. W przypadku zestawów zdefiniowanych przez producenta – cały pakiet będzie już etykietowany i instalator nie będzie zobowiązany do żadnych dodatkowych czynności w tym zakresie.
mirkon9
ErP to ciekawy projekt, sporo urządzeń już jest oznakowywana w ten sposób, ja kilka ciekawych faktów na ten temat znalałem pod adresem http://www.erp-dedietrich.pl/
Rafał Cichocki
Witam,
Dyrektywa w sprawie projektu (ErP) od dnia 26 września 2015 roku, określa wymogi dla wszystkich źródeł ciepła i zasobników w zakresie efektywności energetycznej produktów i systemów. Wszystkie informacje o dyrektywie ErP zostały zamieszczone na stronie internetowej marki Junkers:
http://www.junkers.pl/informacje/dyrektywa-erp
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers
Konsultant Viessmann
Tak, etykiety efektywności energetycznej obowiązują, to wiemy, ale co to daje inwestorom? projektantom?
Jest kilka rzeczy, na które wypadałoby zwrócić uwagę!
Na przykład ciemną stroną etykietowania jest to, że klasy efektywności posiadają duże widełki obowiązywania, np. klasa A+ posiada zakres sezonowej efektywności ogrzewania pomieszczeń o 98% do 124%. Oznacza to, że użytkownik porównując dwa produkty tej samej o klasie efektywności energetycznej A+, nie zauważa, że mogą się one różnić między sobą nawet o 25%. W praktyce oznacza to ogromną różnicę w zakresie wykorzystania energii, która ma znaczenie zarówno na ekonomię jak i ekologię pracy.
Określenie klas od G do A++ może również wprowadzać kupującego w błąd, wskazując że kocioł kondensacyjny o klasie efektywności energetycznej A jest urządzeniem o wysokiej efektywności. Nie skłania do szukania rozwiązań klasy A+ oraz A++.
Rafał Cichocki
Dzień dobry,
Według dyrektywy ErP najwyższą efektywność energetyczną, czyli powyżej 125% posiadają jedynie pompy ciepła, oznaczone klasą A++. Marka Junkers posiada w ofercie zarówno geotermalne jak i powietrzne pompy ciepła do celów grzewczych lub jedynie do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Więcej informacji o pompach ciepła marki Junkers można znaleźć na stronie: http://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers
Konsultant Viessmann
To, że w ofercie mamy urządzenia z etykietami to nie jest nic szczególnego, bo po prostu musimy je mieć..... chociaż rozporządzenie dopuszczające sprzedaż urządzeń o niskiej efektywności, a więc nie spełniających określonych wymogów, pomimo dokładnego obwarowania, daje podstawę producentom do utrzymania tych produktów w ofercie i niestety nierzadko sprzedaż niezgodną z przepisami. Stanowi to złamanie przepisów i podlega karze. Stanowi to także o całkowitym braku świadomości ekologicznej i krótkowzroczności, tym bardziej, że to właśnie od producentów urządzeń techniki grzewczej wymaga się stania na straży przepisów.
Co jednak obowiązek etykietowania oznacza dla instalatorów? Ważne jest np to, kto wystawia etykietę! Etykietę energetyczną produktu wystawia producent. Etykieta energetyczna zestawu jest z kolei generowana przez sprzedawcę ponieważ to on dokonuje kompletacji całej instalacji.
Warto też wiedzieć, co jest zestawem a co nie!
ludwikko
Wydaje mi się jednak, że dyrektywa wprowadza naprawdę istotne regulacje i wnosi wiele pożytku. Oczywiście, są firmy prowadzące sprzedaż niezgodną z przepisami, ale warto trzymać się zaufanych producentów, na przykład De Dietrich- są jednymi z liderów w branży technologii grzewczej na całą Europę i sami starają się rozpowszechniać wiedzę o dyrektywach w sprawie etykiet energetycznych i ekoprojektu. Wszystko jest klarownie przedstawione na ich stronie: erp-dedietrich.pl
mikk
A ja polecam lekturę artykułu, w którym autor pisze o dyrektywie ErP z punktu widzenia konsumentów.
http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/zm ... ektywa-erp
ErP by konsumenci wiedzieli, co kupują
Konsultant Viessmann
Wydaje mi się jednak, że dyrektywa wprowadza naprawdę istotne regulacje i wnosi wiele pożytku.
Oczywiście, że tak, nie neguję, że dyrektywa jest niepotrzebna, czy zła.
Chcę tylko uczulić, jakie mogą być problemy przy nieświadomym analizowaniu etykiet.
Etykieta promuje efektywność energetyczną, więc może też zostać wydawana na zestaw.
Nie każdy zestaw może otrzymać etykietę, albo każdy element zestawu dostanie indywidualnie etykietę: W świetle Rozporządzeń zestawem jest ogrzewacz pomieszczenia uzupełniony o:
- kolektor słoneczny
- regulator temperatury
- dodatkową wytwornicę ciepła
Uzupełnienie systemu grzewczego o wymienione wyżej urządzenia może prowadzić do zwiększenia efektywności wykorzystania energii. Kolektor słoneczny nie może być etykietowany samodzielnie lecz tylko w zestawie, ponieważ jak mówi Rozporządzenie, w połączeniu z ogrzewaczem (np. kotłem) powoduje obniżenie zapotrzebowania na energię nieodnawialną np. dla procesu ogrzewania wody użytkowej. Mają zatem wpływ na podniesienie efektywności ogrzewania wody użytkowej.
Łączenie urządzeń w zestawy może skutkować podniesieniem klasy efektywności energetycznej z np. A dla samego kotła, do A+ dla zestawu kotła z regulatorem temperatury w pomieszczeniu, lub instalacją solarną.
Tym samym tokiem rozumowania, kupując kocioł z regulatorem otrzymamy etykietę zestawu, ponieważ regulator zwiększa efektywność układu.
Gdybyśmy chcieli kupić zestaw: kocioł i zasobnik CWU otrzymamy dwie etykiety energetyczne produktów dla poszczególnych urządzeń. W myśl Rozporządzenia kocioł i zbiornik CWU nie stanowi zestawu, ponieważ zasobnik nie przyczynia się do efektywniejszego wykorzystania energii. Sam zbiornik magazynuje jednak energię i dlatego producent wystawia etykietę produktu z informacjami m.in. o skuteczności izolacji termicznej.
Bolas
na przykład De Dietrich- są jednymi z liderów w branży technologii grzewczej na całą Europę i sami starają się rozpowszechniać wiedzę o dyrektywach w sprawie etykiet
A BROTJE nie ma już w ofercie kotłów TURBO pozostałe kotły standardowo od 2lat mają montowane pogodówki z pełnym sterowaniem układów grzewczych.