Dylatacje w ogrzewaniu podłogowym

0
Dylatacje w ogrzewaniu podłogowym

Uwzględnienie przestrzeni dylatacyjnych w trakcie instalacji ogrzewania podłogowego jest warunkiem jego prawidłowego i bezawaryjnego działania. Warto zatem wiedzieć, w których miejscach najlepiej zastosować dylatacje i z czego je wykonać.

Dlaczego należy stosować dylatacje?
Beton na skutek zmian termicznych zmienia swoją objętość. W przypadku ogrzewania podłogowego ma to miejsce w czasie rozgrzewania lub ochładzania się płyty grzewczej (jastrychu). Zależnie od wymiarów, zmiana długości jest większa na dłuższym boku, a mniejsza na krótszym. Zmiany objętości płyt grzewczych spotykanych w budownictwie powodują kilkumilimetrowe zmiany długości lub szerokości grzejnika podłogowego. Jest to tylko i aż kilka milimetrów. Schemat przedstawiony poniżej obrazuje możliwe następstwa takich zmian.

Niestety zjawisko takie można spotkać w praktyce. Płyta grzewcza, zgodnie z zasadami fizyki, rozszerza się na skutek ogrzewania. Ściany ograniczające pomieszczenie najczęściej stanowią na tyle solidną przeszkodę, że naprężenia powstające w płycie powodują jej wypiętrzenie (przeważnie w środkowej części). Wypiętrzenie objawia się pękaniem jastrychu, a także materiału wykończeniowego podłogi, np. kamienia czy płytek ceramicznych.
Jeśli na podłodze zostanie położona wykładzina dywanowa lub drewno, pęknięcia będą oczywiście niewidoczne. Trzeba jednak pamiętać, że w jastrychu są zatopione rury ogrzewania podłogowego. W momencie pękania jastrychu one również narażone są na pękanie i rozerwanie. Dzieje się tak dlatego, że rura jest bardzo szczelnie otoczona betonem – możemy powiedzieć, że jest ona w silnym uchwycie jastrychu. Jastrych w pewnym momencie zaczyna rozciągać rurę z dużą siłą. Zmiany długości są niewielkie, ale wystarczające do rozerwania rury, nawet najbardziej renomowanego producenta. Zatem, aby uniknąć sytuacji opisanych powyżej należy uwzględnić (w rozsądny sposób) dylatacje, które po wykonaniu wylewek stworzą niezbędną dla ruchu płyt grzewczych przestrzeń.

W których miejscach umieszczać dylatacje?
Jest kilka podstawowych wytycznych, które mówią o tym, kiedy i w jakiej sytuacji zastosować dylatację. Wyróżnia się:
  • dylatacje brzegowe, wykonywane na obrzeżu grzejnika podłogowego – dylatacje stanowi polietylenowa taśma dylatacyjna (grubość 8 mm, wysokość 150 mm),
  • dylatacje wykonywane w miejscach łączenia się niezależnych płyt grzewczych (w progach sąsiadujących pomieszczeń) – wykonanie z listwy dylatacyjnej (grubość 10 mm, wysokość 100 mm),
  • dylatacje dzielące duże pola grzewcze – wykonane z listwy dylatacyjnej (grubość 10 mm, wysokość 100 mm), w przypadku gdy: pole powierzchni grzejnika > 40 m²; dłuższy bok grzejnika > 8 m;.stosunek boków grzejnika > 1:2,
  • dylatacje dzielące pola grzewcze o skomplikowanym, nieregularnym kształcie np. w postaci litery L, U itp. – wykonane z listwy dylatacyjnej (grubość 10 mm, wysokość 100 mm).

Przykładowe podziały dużych płyt grzewczych i płyt o nieregularnych kształtach:


Z czego wykonuje się dylatację?
Warunkiem prawidłowego funkcjonowania dylatacji jest to, aby wszystkie przebiegały od warstwy izolacji termicznej do warstwy wykończeniowej podłogi. W przypadku pokryć ceramicznych czy kamiennych kontynuacją dylatacji musi być fuga. Ważne jest, aby fuga była elastyczna. Położenie płytki na dylatacji (przykrycie dylatacji płytką) spowoduje jej pęknięcie przy pracy ogrzewania podłogowego.
Dylatację brzegową wykonuje się z taśmy brzegowej dylatacyjnej. Taśma może być wyposażona
w tzw. „śliniak”, wykładany na izolację termiczną, w celu zabezpieczenia szczelin (między ścianą
a izolacją termiczną) przed przedostaniem się zaprawy w trakcie wykonywania wylewek.
Dylatację dzielącą powierzchnie grzejne wykonujemy z listwy dylatacyjnej, umieszczonej
w specjalnym profilu mocującym, przyklejanym do izolacji termicznej. W przypadku zastosowania izolacyjnej płyty systemowej do ogrzewania podłogowego wystarczy umieścić listwę między wypustami paneli izolacyjnych.

Oceń artykuł
3,06 / 32 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także