Drabinka łazienkowa – klasyk nowoczesnej łazienki

Drabinka łazienkowa – klasyk nowoczesnej łazienki

Drabinka łazienkowa, czyli grzejnik centralnego ogrzewania zaprojektowany z myślą
o umieszczeniu go w łazience, jest we współczesnych czasach produktem powszechnym.

Zazwyczaj jest planowany do każdej łazienki w nowobudowanym domu albo budynku wielorodzinnym. Także przy okazji remontów zazwyczaj stare rozwiązania grzejnikowe zostają zastąpione nowoczesną drabinką.

Mimo tego, że drabinka łazienkowa zazwyczaj jest grzejnikiem kosztownym, przynajmniej
w porównaniu z najpowszechniejszymi grzejnikami płytowymi, to okazuje się nie jest to przeszkodą
w jego zastosowaniu. Dzieje się tak dlatego, że drabinka łazienkowa nie tylko ładnie wygląda, ale też jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym.

Na takiej drabince łazienkowej można powiesić ręcznik, który dzięki temu będzie zawsze suchy
i ciepły przed kolejnym użyciem. Wielu użytkowników wykorzystuje grzejnik do wysuszenia drobnych elementów odzieży, a nawet na dosuszenie niewielkiego prania.

Bardzo ważną cechą drabinek jest możliwość zamontowania w niej grzałki elektrycznej. Dzięki dodatkowemu źródłu ciepła grzejnik może być użytkowany także poza sezonem grzewczym.
W okresie wiosny i jesieni zdarzają się chłodniejsze dni, kiedy system grzewczy pozostaje nie załączony i wtedy właśnie można użyć grzałkę, aby ocieplić łazienkę i przyśpieszyć schnięcie ręczników.

W dawniejszych czasach w łazience stosowano te same grzejniki, co w innych pomieszczeniach
i były to zazwyczaj żebrowe grzejniki żeliwne. Gdy w Polsce socjalistycznych niedoborów lat 60-tych
i 70-tych budowano bloki z małymi mieszkaniami i mikroskopijnymi łazienkami zdarzało się, że taki żeliwny grzejnik był, z braku miejsca, umieszczony pod sufitem. Takie rozwiązanie było niefunkcjonalne i nieestetyczne. Stąd, gdy w latach 90-tych zaczęły się w Polsce pojawiać nowoczesne rozwiązania dla urządzania wnętrz, drabinki łazienkowe pojawiły się bardzo szybko. Tempo wzrostu ich popularności, może nie dorównuje tempu upowszechnienia smartfonów, ale i tak w branży budowlanej, grzejniki drabinkowe mogą być przykładem produktu, który zrobił błyskawiczną karierę i w krótkim czasie na dobre zadomowił się w nowoczesnych łazienkach.

ogrzewanie w łazience

Grzejnik w łazience.

Vasco
biała drabinka łazienkowa

Stylowa łazienka z grzejnikiem.

Vasco
nowoczesny grzejnik

Drabinka łazienkowa.

Vasco
łazienka z grzejnikiem

Ogrzewanie w łazience.

Vasco
aranżacja łazienki z grzejnikiem

Grzejnik w łazience jest niezbędny.

Vasco

Dekadę wcześniej podobny wzrost popularności drabinek łazienkowych miał miejsce również
w krajach Zachodniej Europy. Znacząco przyczyniła się do tego działalność belgijskiej firmy VASCO, która na początku lat 80-tych postawiła na najwyższą estetykę drabinek łazienkowych. Decydującą dla wzrostu popularności drabinek innowacją technologiczną opracowaną przez VASCO było wyprodukowanie drabinki łazienkowej, w której rurki stalowe stanowiące jej konstrukcję miały całkowicie niewidoczne spawy. Obecnie uważane jest to za standard, że grzejniki dekoracyjne nie noszą śladów spawania.

Oceniając estetykę tak praktycznego produktu jakim są drabinki warto też, oprócz niewidocznych spawów, wziąć pod uwagę jakość designu. Klasyczne drabinki łazienkowe VASCO zachwycają lekkimi proporcjami i dopracowaniem detali, są one perfekcyjnie zaprojektowane i wyprodukowane. Projektanci zadbali o idealne proporcje i unikalne formy kolektorów. Wszystkie detale (korki, chromowana półka do każdego grzejnika, dyskretne przyłącza i zawory) są dopracowane,
a produkcja przy użyciu laserowych robotów gwarantuje absolutną perfekcję w każdym szczególe. 

Jak dobierać moc drabinki do łazienki? Ta kwestia jest zależna od obliczeń zapotrzebowania na ciepło. Czyli moc grzejnika do łazienki będzie pochodną energooszczędności domu w ogóle,
a przede wszystkim tego czy łazienka jest pomieszczeniem wewnętrznym (nie sąsiaduje z  żadnymi ścianami  zewnętrznymi), czy ma okno i jak duże, oraz czy dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

grzejnik dekoracyjny

Z ilości czynników, które należy wziąć pod uwagę wynika, że rozpiętość zapotrzebowania na ciepło dla łazienki jest bardzo duża, co za tym idzie również grzejnik do łazienki może być dobrany
w dużym zakresie rozmiarów.

Zapewnienie wymaganego ciepła jest wymogiem bezwzględnym – nie można dobrać mniejszego grzejnika. Ale akurat w przypadku takiego pomieszczenia jak łazienka, dobranie za dużego grzejnika może przynieść dodatkowe korzyści. Większa od obliczonej moc grzewcza oznacza na przykład, szybsze ogrzewanie przed kąpielą, lepsze suszenie ręczników i więcej miejsca na pranie.


Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Vasco

Polecamy Ci również

Zobacz także