Dotacje na kolektory słoneczne na półmetku

Dotacje na kolektory słoneczne na półmetku

kolektory słoneczneTrwa akcja dopłat do kolektorów słonecznych – wnioskodawcy ciągle mogą ubiegać się o 45% dopłatę na zakup i instalację kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności w wydatkach na ogrzewanie ciepłej wody. W zależności od ceny stosowanego do tej pory paliwa i zużycia wody, inwestycja w kolektory zwraca się nawet po czterech-pięciu latach (w przypadku stosowania energii elektrycznej). Instalacja kolektorów słonecznych Braas o powierzchni 1,5 m² na osobę, pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania ciepłej wody o ponad 60% w skali roku, a latem, wysokowydajne kolektory mogą podgrzać nawet 100% ciepłej wody, potrzebnej w gospodarstwie domowym. Inwestycja w kolektory słoneczne jest tym bardziej opłacalna, że można na nią uzyskać dopłatę w wysokości do 45% wartości inwestycji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na ten cel 300 mln zł – do rozdysponowania w latach 2010-2014. Dotychczas przyznano ponad 116 mln zł dopłat, a najwięcej kolektorów zainstalowano w województwie małopolskim i śląskim. Wnioski o dofinansowanie można składać do końca 2013 r. W akcji mogą wziąć udział gospodarstwa domowe i wspólnoty mieszkaniowe, z wyjątkiem budynków korzystających z sieci miejskiej ciepłej wody.

kolektory słoneczne na domu jednorodzinnymkolektory słoneczne na dachu

liczba instalacji solarnychAby ubiegać się o dotację należy w odpowiednim banku złożyć m.in. wniosek o dotację wraz z wnioskiem o kredyt, a także dokumentację dotyczącą projektowanej instalacji. Po zawarciu umowy kredytowej z dotacją oraz pisemnej umowy z wykonawcą instalacji, można przedłożyć faktury w banku. Po zakończeniu montażu należy sporządzić protokół końcowego odbioru i przekazania instalacji do eksploatacji. Protokół, wraz z fakturami i dokumentami wymaganymi przez bank trzeba do niego złożyć w terminie do 30 dni od zakończenia realizacji. Następnie Fundusz ma do dwóch miesięcy (od terminu otrzymania wszystkich dokumentów) na wypłacenie dotacji, która trafia na rachunek bankowy. Dotacja może wynosić do 45% kosztów inwestycji (średnio dotychczas była to suma 6 570 zł), jednak należy pamiętać, że trzeba od niej odprowadzić podatek.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Braas

Zdjęcia: Braas, nfosigw.gov.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także