Domek letniskowy - jak go zabezpieczyć przed zalaniem?

Wraz z nadejściem wiosny chętniej powracamy na nasze działki i odwiedzamy posiadane domki letniskowe. Tymczasem do awarii niezabezpieczonych odpowiednio instalacji wodnych najczęściej dochodzi w zimie, czyli podczas naszej nieobecności na działce.

Pierwsza, wiosenna wizyta w domku może okazać się prawdziwym koszmarem, kiedy odkryjemy, ze budynek jest kompletnie zalany i zniszczony. Przed wystąpieniem strat i niepotrzebnymi nerwami można się jednak zabezpieczyć.

O konieczności odcięcia dopływu wody na czas naszej nieobecności w domku letniskowym wiemy wszyscy, ale też i większości zdarzyło się pewnie zwyczajnie zapomnieć o tej nieskomplikowanej czynności. Ponadto, zalania zdarzają się nie tylko na skutek pękniętej rury. Mogą być bowiem także wynikiem nieszczelności instalacji wodnej lub awarii przyłączonej do niej armatury, czy sprzętu AGD. Następstwem są przeważnie poważne straty, do których rekompensaty firmy ubezpieczeniowe podchodzą na ogół bardzo niechętnie. Rozwiązaniem tego rodzaju problemów może być montaż sytemu przeciwzalaniowego w posiadanym domku.

Systemy przeciwzalaniowe

Systemy przeciwzalaniowe to zespoły kilku elementów mających na celu wykrycie wycieku, jego zasygnalizowanie i odcięcie dopływu wody do domu. W Polsce są to w dalszym ciągu rozwiązania mało popularne i dość kosztowne. Jednak ich skuteczność została doceniona już dawno w innych miejscach na świecie. Pierwsze systemy przeciwzalaniowe, jakie pojawiły się na naszym rynku były przeznaczone do zastosowania w firmach. Aktualnie dostępne są także w wersji skierowanej do użytkowników domów jednorodzinnych, domków letniskowych oraz właścicieli mieszkań, usytuowanych w budynkach wielorodzinnych. Rozróżnia się dwa zasadnicze rodzaje systemów przeciwzalaniowych. Pierwsza ich grupa, to systemy alarmowe, które jedynie informują o istniejącym zagrożeniu, np. poprzez uruchomienie dźwięku. Nie są to jednak systemy, o których skuteczności można mówić w przypadku ich instalacji w domku letniskowym, w którym nie przebywamy na stałe. W takich przypadkach dużo większą skuteczność wykazuje druga grupa systemów przeciwzalaniowych, tj. zintegrowane zespoły systemu sterowania z czujnikami oraz z elementami wykonawczymi, głównie automatycznymi zaworami, zasuwami, itp. urządzeniami odcinającymi samodzielnie dopływ wody. To właśnie zastosowanie owych automatycznych zaworów wpływa w największym stopniu na skuteczność działania innowacyjnych systemów. W instalacjach domowych wystarczy zastosować zawór w wersji standardowej. Producenci systemów oferują jednak także droższy, ale i bardziej profesjonalny osprzęt.

Montaż elektrozaworów

Montażem elektrozaworów powinna zająć się osoba posiadająca wiedzę i uprawnienia hydrauliczne. Większość firm zajmujących się sprzedażą systemów – oferuje również ich montaż w miejscu użytkowania. Elektrozawory mające funkcję przeciwzalaniową nie mogą być traktowane jako zawory główne. Montuje się je zawsze za głównym zaworem odcinającym dopływ wody do domu. W domkach letniskowych najlepiej jest zastosować jeden elektrozawór na pionie wodnym i przeprowadzić przewody z czujnikami do pomieszczeń, które chcemy zabezpieczyć przed zalaniem, np. do kuchni, czy do łazienki. Najlepszym miejscem na przeprowadzenie okablowania czujników są kanały wentylacyjne. Trzeba jednak pamiętać o konieczności zabezpieczenia przewodów przed ich przetarciem się lub zerwaniem. Aby tego uniknąć przewody należy umieszczać w specjalnych rurkach, korytach kablowych lub elastycznym peszlu. Jeśli w domku nie ma możliwości rozprowadzenia kabli – stosuje się po jednym zaworze w każdym zagrożonym zalaniem pomieszczeniu.

Praktyka i zastosowanie

W praktyce systemy przeciwzalaniowe są wręcz nieocenione. Ich rola jest szczególnie ważna w budynkach, w których nie przebywamy stale, w tym właśnie w domkach letniskowych. O tym, jak wielkie straty może spowodować lejąca się przez dłuższy czas woda – nie trzeba chyba nikomu przypominać. Czujniki montowane w pomieszczeniach, w których znajduje się instalacja wodna, zawory, które automatycznie odcinają dopływ wody oraz połączenie sytemu z wybraną sygnalizacją jest w stanie ochronić nasze domy przed ich zniszczeniem spowodowanym długotrwałym działaniem wody na określone elementy budowlane. System przeciwzalaniowy można podłączyć do monitoringu, jeśli jest centrala alarmowa. Może też zostać przyłączony do alarmu dźwiękowego, świetlnego lub nawet możemy o zaistniałej awarii zostać powiadomieni telefonicznie. Chociaż nabycie i montaż sytemu stanowi pewne koszty, to zalanie spowodowane awarią instalacji wodnej zostaje skutecznie udaremnione zanim osobiście pojawimy się na miejscu zdarzenia i sami zakręcimy zawór odcinający wodę.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: christinetrang.blogspot.com

Polecamy Ci również

Zobacz także