Dom inteligenty – trzy popularne mity o smart house

2
Dom inteligentny
Dom inteligentny to nie tylko komfort, ale też zdrowe i bezpieczne warunki życia.

Inteligentne rozwiązania są coraz bardziej obecne w naszym życiu. A jednak idea domu inteligentnego ciągle boryka się z pewnymi stereotypami i mitami. Warto się z nimi zmierzyć.

Czy domy inteligentne są dla leniwych?

Stwierdzenie, że domy inteligentne są dla leniwych to jeden z głównych stereotypów. Niestety świadczy on o tym, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z korzyści, jakie dają rozwiązania stosowane w domach inteligentnych.

– „Nie potrzebuję inteligentnego domu by zgasić światło” – takie oraz podobne argumenty wielokrotnie padały z ust ludzi, którzy uważają, że głównym celem życia w zautomatyzowanych domach jest używanie pilota do obsługiwania ich podstawowych czynności. Jednakże, takie wypowiedzi ukazują bardzo wąskie zrozumienie kwestii związanych z celem zautomatyzowania naszych domów i ich funkcji – tłumaczy Adam Horbacz, przedstawiciel firmy Jung w Polsce.
Automatyzacja domu i zastosowanie rozwiązań inteligentnych oznacza przede wszystkim synchronizację różnych funkcji, a także – optymalne wykorzystanie energii (na potrzeby oświetlenia, czy ogrzewania domu). Przykładowo system ogrzewania w domu inteligentnym „wie, co robi” oświetlenie i czy dane pomieszczenie jest użytkowane, ma też informacje kiedy drzwi lub okna są otwarte, a temperatura w domu się obniża. Gdybyśmy mieli „ręcznie” uwzględniać wszystkie parametry i dostosowywać do nich „działania” domu, nie zajmowalibyśmy się niczym innym.
– Głównym zadaniem inteligentnego domu jest dostarczenie maksimum komfortu, jak również, zdrowych i bezpiecznych warunków życia. Aby to osiągnąć, potrzebne jest o wiele więcej, niż tylko włączanie i wyłączanie światła lub  ściszanie muzyki – zaznacza A. Horbacz. – Jeśli poprosimy jedną osobę o wykonanie wszystkich czynności, które zachodzą w inteligentnym domu automatycznie, myślę, że musiałaby ona pracować dzień i noc, aby mieć wszystko pod kontrolą.

Sterowanie domem inteligentnym jest uciążliwe?

– Czasem zdarza się, że funkcje zautomatyzowanych budynków są przedstawiane niczym sceny z filmów science-fiction. Jednakże, chociaż to prawda, że dom może być sterowany za pomocą klaśnięcia w dłonie, głosu czy pstrykania palcami, nie jest to bardzo popularne, a nawet niezbyt wygodne – wyjaśnia Adam Horbacz – jak wiele kombinacji uderzeń w dłonie trzeba byłoby zapamiętać, aby kontrolować zaledwie kilka funkcji w domu? Co więcej, z wszystkimi kombinacjami musiałaby poradzić sobie również dzieci, osoby starsze, a nawet nasi goście.
Za pomocą głosu lub klaskania, można obsługiwać tylko kilka z wielu funkcji domu inteligentnego. W USA bardzo popularna jest kontrola głosem systemów audio i video, w tym przypadku staje się to także częścią rozrywki.
W rzeczywistości domem inteligentnym zarządza się za pomocą panelu sterowania, a dokładniej – programując różne tzw. scenariusze – na określone dni tygodnia, wyjazdy itp. uwzględniając nasze preferencje i potrzeby. Można zaprogramować także rozpoznawanie takich czynników, jak zapadający zmrok, czy utrzymanie określonej temperatury.

Technologia domu inteligentnego szybko przestarzeje się

Wiadomo, że tempo rozwoju nowoczesnych technologii jest imponujące – rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu nas zachwycały, dziś są zupełnie archaiczne i niekompatybilne z nowszymi osiągnięciami. Obawa, że tak się stanie również w przypadku domu inteligentnego, mogłaby się wydawać uzasadniona. Jednak dużo zależy od wybranego systemu. Na świecie, a szczególnie w Europie od lat działa tzw. standard KNX. W jego obrębie są dostępne rozwiązania różnych producentów, którzy przestrzegają właśnie wspólnego, określonego standardu. Producenci i instalatorzy, którzy pracują zgodnie ze standardem KNX, są w stanie zharmonizować wcześniejsze i nowo powstałe funkcje inteligentnych domów.
Oznacza to, że funkcje, które zostały zaprojektowane później, mogą być bez problemu wprowadzone do budynku, który już jest zautomatyzowany. Na całym świecie jest blisko 400 producentów produkujących komponenty do inteligentnych instalacji w standardzie KNX, co więcej, ta liczba wzrasta każdego roku. Zautomatyzowane budownictwo to inwestycja i ogromny dodatek do funkcjonalności domu. Dlatego też, jednym ze skutków ubocznych takiego rozwiązania jest cena nieruchomości, która pozostaje niezmienna od wielu lat. – A. Horbacz z firmy Jung.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: JUNG

Polecamy Ci również

Zobacz także