Na ogrzanie domu wydajesz astronomiczne sumy? Chcesz, by dom zużywał mniej energii? Jest kilka rozwiązań, dzięki którym obniżysz swoje rachunki. Wystarczy, że zmodernizujesz go zgodnie z założeniami budownictwa energooszczędnego. Przy okazji zadbasz o środowisko naturalne.
Domy energooszczędne, by można je było
w taki sposób określać, muszą spełniać kilka kryteriów. Podstawowe i najważniejsze to zapotrzebowanie na ciepło wykorzystywane do ogrzania budynku. Powinno wynieść około 70 kWh, przy czym w zwykłym domu zużywa się prawie dwa razy więcej energii. Jak zrobić, by osiągnąć aż taki pułap? Sprawa nie jest prosta, ale też nie jest przesądzona. Szczególnie w czasie większego remontu można zastosować kilka rozwiązań, które zmniejszą zużycie energii. Jeśli jednak chce się zamienić zwykły dom na energooszczędny, trzeba pomyśleć o kompleksowej modernizacji, nie można ograniczyć się tylko do ocieplenia ścian, czy jedynie do wymiany okien. Bo takie działania i tak nie przyniosą zamierzonego efektu. Co prawda
w domu będzie cieplej, ale spora część energii nadal ucieknie, np. przez dach. Oczywiście nie wszystko w starym domu da się wymienić na takie, by spełniało normy energooszczędności. Nie zmienimy kształtu budynku, formy dachu, usytuowania okien czy rozmieszczenia wybranych pomieszczeń.
O ile da się zamienić sypialnię na gabinet, o tyle o wiele trudniej byłoby zrobić wejście z innej strony niż dotychczas. To wiązałoby się z całkowitą przebudową, a może nawet rozbiórką. Takie przedsięwzięcie z kolei może być po prostu nieopłacalne. Jeśli nie stać nas na wykonanie wszystkich prac jednocześnie, modernizację domu i próbę zamienienia go na energooszczędny warto wykonywać etapami. Można zacząć od wymiany tego, co powoduje najwyższe straty ciepła. Ale tylko zastosowanie kilku rozwiązań, przyniesie skutek w postaci niższych rachunków.
Rozwiązanie pierwsze – zmodernizuj wentylację
Najczęściej w starych domach stosuje się wentylację grawitacyjną. W ten sposób może uciekać nawet do 30-40% energii. Tymczasem użycie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem redukuje te straty nawet o 80%.
Rozwiązanie drugie – wymień stolarkę
Tą drogą ucieka z domu około jednej czwartej ciepła. Oczywiście dużo zależy od tego, w jakim stanie są okna i drzwi. Wybierając nową stolarkę, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który określa się symbolem U. Może on dotyczyć całych okien i drzwi lub wybranych fragmentów, np. tylko szyb (wtedy jest nawet o 30% niższy). Im niższy, tym lepszy, ale musi dotyczyć całych okien. Aby z domu uciekało mało ciepła, okna powinny być solidnie zamontowane, najlepiej za pomocą specjalnych uchwytów w warstwie izolacji, a nie w murze.
Rozwiązanie trzecie – przeprowadź termomodernizację
Sprawa dotyczy ścian, dachu i posadzki, jeśli dom znajduje się bezpośrednio na gruncie. Przez ściany ucieka do 20% ciepła, przez dach 10-15%, najmniej przez posadzkę, bo 5-10%. Najczęściej ociepla się styropianem lub wełną. Standardowo warstwa izolacyjna ma 10-12 cm. To nie wystarczy, jeśli chcemy by dom był zbliżony do wymogów zarezerwowanych dla budownictwa energooszczędnego. Ściany zewnętrzne, podobnie jak podłoga na gruncie, powinny być zabezpieczone co najmniej 20 cm warstwą izolacji. Dach i stropodach musi mieć jeszcze więcej – najlepiej 30 cm.
Rozwiązanie czwarte –
nowe centralne ogrzewanie
Warto wymienić stary piec centralnego ogrzewanie. Najlepiej kupić kocioł z zamkniętą komorą spalania, turbo lub kondensacyjny, a do tego zainstalować kominek o niewielkiej mocy (około 10 kW).
Rozwiązanie piąte – nowe urządzenia
Szczególnie cenne mogą okazać się te urządzenia, dzięki którym będzie można wykorzystać energię ze źródeł odnawialnych, słońca lub gruntu. Mówiąc inaczej, w czasie kompleksowej modernizacji domu warto rozważyć zakup kolektora, pompy ciepła lub gruntowego wymiennika ciepła.
mallwin
Nie wyobrażam sobie stosowania termoizolacji na podłodze w wybudowanym domu, jest to bardzo kosztowne i czasochłonne. Ściąganie całej podłogi i stosowanie izolacji trochę mija się z celem...
Enerbau
Nie wyobrażam sobie stosowania termoizolacji na podłodze w wybudowanym domu, jest to bardzo kosztowne i czasochłonne. Ściąganie całej podłogi i stosowanie izolacji trochę mija się z celem...
Cel jest jeden, obniżyć straty ciepła. Kosztowne to jest, jak nie ma izolacji, wtedy płacz i płać.
Nie po to izolujemy, by robić centralne
Dolphin
Termomodernizacja ma swoje ograniczenia. Szczególnie ekonomiczne.
Można z budynku 'wypruć" wszystko, ale wtedy koszty - licząc koszty prac rozbiórkowych - zrównaja się z kosztem zbudowania nowego domu. Tak mniej, więcej.
Sciany fundamentowe, ściany zewnętrzne, stolarka okienna i ostatni strop lub poddasze - to są najważniejsze elementy do ingerencji, bo nie wymagaja kosztownych prac "dewastacyjnych" w budynku.
No i ewentualnie zmiana urządzenia grzewczego na bardziej ekonomiczne.
Rekuperację też można zastosować.
Tylko, co będzie sie opłacało, tak ostatecznie, zrobić należy przeliczyć.
Jeżeli zwrot inwestycji, w zakresie służącym tylko uzyskaniu oszczędności, ma trwać ponad 15 lat, jest to raczej nieopłacalne.
Chyba, że chcemy "kupić" coś tak niepoliczalnego, jak komfort życia.
A ogrzewanie niecentralne to chyba batdziej w domu pasywnym, tak myślę.
Tylko, że trudno zrobić - w rozsądnych pieniądzach - dom pasywny z budynku istniejącego.
Pozdrawiam:
Bartek
Tomek W.
To zależy jak się analizuje później taki obiekt. Przykład takiej analizy tutaj:
http://www.press.toolbox.com.pl/pr/2163 ... c-hipoteke
Enerbau
[quote="Dolphin"A ogrzewanie niecentralne to chyba batdziej w domu pasywnym, tak myślę.
Bartek
Nie koniecznie. Na naszej stronie mamy przykład domu wzorcowego, dom energooszczędny, w którym świetnie sprawdza się system niecentralny.
Nie po to izolujemy, by robić centralne
Tomasz_Brzeczkowski
To zależy jak się analizuje później taki obiekt. Przykład takiej analizy tutaj:
http://www.press.toolbox.com.pl/pr/2163 ... c-hipoteke
Przecież to jakieś NIEPOROZUMIENIE! Test sugeruje, że skuteczniejsza izolacja temiczna podraża koszt całej inwestycji!!!!
DLACZEGO ? JAKI, PISZĄCY MA W TYM CEL, BY ZNIECHĘCAĆ LUDZI DO IZOLOWANIA.
Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania, a ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
W domach izolowanych ( zużycie poniżej 30kWh/m2 rocznie) nie da się zastosować pośrednich ( centralnych ) systemów ogrzewania - tak więc kasa zaoszczędzona na systemie ogrzewania z naddatkiem pokryje koszty skuteczniejszej izolacji.
Jaki interes ma firma rockwool, w chronieniu interesów firm z wiązanych ze starymi, pośrednimi systemami ogrzewania????
Tomasz_Brzeczkowski
Nie po to izolujemy, by robić centralne
Szkoda, że firmie rockwool hasło Pani Aleksandry jest OBCE!
Enerbau
Zdecydowanie zgadzam się z Panem Tomaszem: W domach dobrze izolowanych drogie inwestycyjnie ogrzewanie centralne się zupełnie nie sprawdza. Grubsza i sensownie zrobiona izolacja termiczna jest droższa, ale NIE O TYLE, ILE OSZCZĘDZAMY NA INWESTYCJI W OGRZEWANIE!!!
Może firma Rockwool Polska zrozumiałaby o co chodzi w haśle
NIE PO TO IZOLUJEMY, BY ROBIĆ CENTRALNE - przecież to dla nich interes!
No chyba, że jest inne dno?
Nie po to izolujemy, by robić centralne
Tomek W.
W artykule przedstawionym powyżej pokazano jak dołożenie kilku centrymetrów izolacji zwraca się w czasie przy wuzglednieniu kredytowania. Nie jest to budynek o zapotrzebowaniu < 30kWh/m2rok.
Oczywiście zastosowanie dużo większych grubości izolacji pozwala zmniejszyć straty przez przenikanie do minimum. Tak wiec izolować jak najbardziej, ale z uzassadnieniem ekonomicznym. Moim zdaniem z czasem dojdziemy do większych grubości izolacji, ale jak mawiali - Nie od razu Rzym zbudowano... .
Tomasz_Brzeczkowski
Tylko, że Panie Tomaszu 10 cm wełny z paroizolacją daje znacznie większy efekt niż 20 cm bez paroizolacji. 2 -3 cm z paroizolacją przed murem dają więcej niż 20 cm za murem na fundamencie.
Izolacja to nie tylko grubość! Ruchome powietrze, czy mostek termiczny to już nie jest izolacja.
Kolejna sprawa to wentylacja termo renowacja bez usprawnienia wentylacji przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Indiana
Jak Pan to "zbadał", że 2cm izolacji przed murem jest lepsze niż 20cm za murem? Nie widzi Pan, że tu inteligentni ludzie dyskutują, po co Pan się włącza w dyskusje, o których nie ma pojęcia?
Co do niestosowania systemów centralnych - wiadomo już, że Gazprom obniży ceny gazu dla Polski, a jednocześnie musimy spodziewać się wysokiej podwyżki energii elektrycznej. W sytuacji, gdy 1 kWh z gazu jest już teraz ponaddwukrotnie tańsza niż z prądu (oczywiście prądu w II taryfie, bo ten z I to już absurd), należy się mocno zastanawiać nad ogrzewaniem elektrycznym. Nowoczesne ogrzewania podłogowe z kotłem gazowym są niewiele droższe od instalacji elektrycznej, a nawet przy zużyciu 30 kWh/m2 i 150m2 domu mamy różnicę w kosztach ogrzewania już teraz rzędu 2000zł rocznie, przy koszcie inwestycji zwiększonym (przy gazie) o 10-15 tysięcy. Więc już teraz czas zwrotu to 7 lat, a co będzie przy podwojeniu ceny prądu?
Brednie TB o wyższych stratach systemów centralnych w stosunku do niecentralnych są częściową prawdą tylko wtedy, gdy instalację centralną wykona nieuk i partacz - np. rozłoży rury CO pod warstwą styropianu.
bajbaga
Jak Pan to "zbadał", że 2cm izolacji przed murem jest lepsze niż 20cm za murem? Nie widzi Pan, że tu inteligentni ludzie dyskutują, po co Pan się włącza w dyskusje, o których nie ma pojęcia?
.
Nie widzisz, że dałeś się wciągnąć w pułapkę ofsajdową ?
Wyraźnie napisał z paroizolacją i bez paroizolacji .
A dotyczy wełny.
Dolphin
Prąd nie podrożeje dwukrotnie, bo nie zgodzi sie na to URE.
Gaz nie potanieje dla odbiorcy indywidualnego, bo ja nie znam takiej firmy - a na pewno nie jest nią PGNiG - żeby pomniejszała sobie zysk będąc przy tym jedynym graczem na rynku, ą rząd pomniejszał przychody z tytułu akcyzy i Vat.
Gaz potanieje dla Polski, a nie dla "Kowalskiego".
Enerbau
Pozdrawiam Suchedniów!
Nie po to izolujemy, by robić centralne
Tomasz_Brzeczkowski
I jeszcze jedno... Izolujemy domy coraz lepiej, budujemy je coraz mniejsze ( grożąca katastra i koszty utrzymania) Przewymiarowana kotłownia to większe opłaty, - ILE kWh DOSTANIEMY Z m3 GAZU Z KOTŁOWNI o mocy 2-3kW ?
wioslarz
Jestem w trakcie wyboru instalacji i szukamy alternatywy dla pieców olejowych. Czy ktoś korzysta z systemu Pellety ?
romuald
Sam zainwestowałem w kondensację i koszta spadły zdecydowanie. A i solarki będą ładnie z piecem współgrać jak się za parę lat na nie zdecyduję.
Bolas
Po pierwsze ruszasz post sprzed 3lat to muszę ci przyznać że nieźle planujesz. Dziś założyć dość starą technologię a planujesz ją rozbudować o jeszcze starszą za kilka lat - dobre.
Ja dziś kupiłem malucha żeby bardziej zaoszczędzić za 3lata kupię bicykl.
Bolas
niewiele mnie kosztuje
Cyfry panie kolego a nie nic nie znaczące ogólniki i reklamy za 6gr.
Tomasz_Brzeczkowski
ja mam w domu zainstalowaną pompę ciepła od firmy http://www.biawar.com.pl. Chwali się, że polska firma.
Dom ogrzewam energooszczędnie, nie tracąc przy tym ciepła, Czyli do 15kWh/m2 , A za traty ciepła to odpowiada izolacja i odzysk ciepła z wentylacji, a tego Biawar nie oferuje, więc proszę nie mijać się z prawdą nie zanieczyszczając środowiska. Pompa ciepła zasilana jest z ogniw PV? Wszystko zorbie z naturą Osobiście wolę wiedzę i doświadczenie . Nie musze się martwic nad zakupem opału. Ogrzewanie paliwami stałymi, płynnymi czy gazem, jest najdroższe, dlatego jak ktoś się decyduje na węgiel czy gaz to znaczy, że lubi się martwić i za to chce dopłacić przy budowie domu i potem przy eksploatacji. Nie powinien Pan krytykować kogoś kto ma kasę i odchyłki od norny. Walczyliśmy o wolność.
To ogrzewanie niewiele mnie kosztuje Cyfry panie kolego a nie nic nie znaczące ogólniki Panie Bolesławie, jeżeli nie zanieczyszcza środowiska, to ma do pompy ogniwa PV - więc nic nie płaci. Można dyskutować czy "nic" można podciągnąć pod "niewiele"
bachus
Panie Bolesławie, jeżeli nie zanieczyszcza środowiska, to ma do pompy ogniwa PV - więc nic nie płaci. Można dyskutować czy "nic" można podciągnąć pod "niewiele"
Ja bym to raczej podciągnął pod "nic"
Badałem te "15%"... od nowości miały około 1%. Z 0,3 m2 przy prostopadłym nastawieniu miałem chwilowo najwiwecej 3.2W
To narazie dobre do ładowania komórki...
Ale to w takim aspekcie, że przecież według badań "nic" tez nie uzyskujemy.
Enerbau
ktoś coś doradzi?
Oczywiście, że doradzimy. Przestań spamować!
NC