Do czego ta rura?

Każda miedziana rura instalacyjna ma swoje przeznaczenie - zależnie od tego wybieramy rurę o określonych parametrach. Jak  uchronić się przed sytuacją, że "dana rura jest do niczego"? Otóż informacje w zakresie wymiarów, stanu,  zgodności rur z normą oraz daty produkcji stanowią tzw. cechę rury. Cechowanie rur jest obowiązkiem producenta.

Cechowanie rur miedzianych polega na ich trwałym oznaczaniu na obwodzie wzdłuż długości przez podanie co najmniej następujących danych :

 • numer normy, którym odpowiada rura (w Polsce obowiązuje norma PN-EN 1057);
 • oznaczenie stanu utwardzenia:
  Do czego ta rura? - zdjęcie 1 - stan półtwardy (R 250)
  R 290 - stan twardy
  R 220 - stan rekrystalizowany (miękki);
 • wymiar nominalny przekroju poprzecznego wg. wzoru: średnica zewnętrzna x grubość ścianki;
 • identyfikacja producenta;
 • data produkcji: rok i kwartał (I-IV) lub rok i miesiąc (1-12).

Można też spotkać identyfikator gatunku miedzi oraz  oznaczenia certyfikatów, w tym zgodności z polską normą oraz jakościowe przyznawane przez stowarzyszenia krajowe - niemieckie (DVGW i RAL) oraz angielski BSI.

"Lektura" oznakowania rur pozwala na stwierdzenie, czy kupujemy produkt zgodny z normą i pochodzący od producenta godnego zaufania. Można też stwierdzić, czy nadaje się do określonego celu.

Przykład 1
Potrzebna jest rura do instalacji gazowej o średnicy 10 mm. Zaproponowano rurę o następującym oznakowaniu: PN-EN 1057Do czego ta rura? - zdjęcie 1 10x0.8 MojaMiedź 00 IV.
Jest to rura zgodna z normą PN-EN 1057, w stanie półtwardym o średnicy 10 mm i grubości ścianki 0,8 mm wyprodukowana przez firmę MojaMiedź w czwartym kwartale roku 2000.
Na podstawie takiego oznaczenia można stwierdzić, że rura ta nie nadaje się do instalacji gazowej - jest w stanie półtwardym (dla instalacji gazowych wymagany jest stan półtwardy), a także grubość ścianki jest zbyt mała (wymagana jest 0,8 mm).

Przykład 2
Potrzebna jest rura do instalacji wodociągowej o średnicy 28 mm. Zaproponowano rurę o następującym oznakowaniu: PN-EN 1057 R290 28x1.2 CuWorld 03 11.
Jest to rura zgodna z normą PN-EN 1057, w stanie twardym o średnicy 28 mm i grubości ścianki 1,2 mm wyprodukowana przez firmę CuWorld w listopadzie 2003 r.
Na podstawie takiego oznaczenia można stwierdzić, że rura nadaje się do instalacji wodociągowej  - średnica i grubość ścianki zaliczają się do dopuszczonych przez normę do instalacji wodociągowej.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Polskie Centrum Promocji Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także