Dlaczego GHP?

członek New Markets Commission Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego

Andrzej Olechowski, członek New Markets Commission Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (AEGPL)

Tradycyjne urządzenia klimatyzacyjne zasilane energią elektryczną są powszechnie stosowane. Korzystanie z nich wiąże się jednak z wysokimi kosztami eksploatacji, a przede wszystkim zwiększoną emisją szkodliwych gazów. Dlatego w wielu krajach coraz częściej stosuje dziś urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne napędzane gazem płynnym oraz ziemnym (Gas Heating Pumps, GHP).

Zastosowanie urządzeń GHP jest bardzo szerokie. Szczególnie korzystne jest ono dla dużych powierzchni biurowych, użytkowych bądź usługowych oraz dla średnich budowli rekreacyjnych czy gastronomicznych. Rozwiązanie to oprócz korzyści ekologicznych niesie ze sobą też walory ekonomiczne – jest bardziej oszczędne m.in. dzięki wykorzystaniu tańszego niż elektryczność gazu płynnego oraz niższym kosztom eksploatacji.

W naszym kraju tkwi ogromny potencjał w zakresie wykorzystania urządzeń klimatyzacyjno-wentylacyjnych napędzanych gazem płynnym. Szacuje się, że obecne zapotrzebowanie w kraju na tego typu systemy wynosi minimum 100 instalacji rocznie. Każda taka instalacja na przestrzeni lat przyczynia się nie tylko do redukcji emisji gazów do atmosfery, ale przynosi znaczące oszczędności.

GHP to system klimatyzacyjno-wentylacyjny napędzany gazem płynnym, który może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać – oba procesy zachowują maksimum swoich parametrów nawet przy -20ºC. Urządzenie wykorzystuje nie tylko ekologiczny gaz płynny, ale i ciepło odpadowe z silnika spalinowego, którym jest napędzane. W ten sposób wyeliminowane są straty energii, a praca systemu staje się bardziej efektywna. Urządzenie może stanowić podstawowy system grzewczy w zimie w polskich warunkach oraz spełniać rolę tradycyjnej klimatyzacji latem. Zdolność urządzenia do uzyskania i utrzymania temperatury nawet rzędu -12ºC, umożliwia zastosowanie go również w chłodnictwie.

System GHP ma najniższą emisję tlenków azotu na rynku – 66% mniej niż standardowe urządzenia. Przyczynia się też do redukcji emisji CO2 do atmosfery i jest bardziej oszczędny w porównaniu do konwencjonalnych układów dzięki odzyskiwaniu ciepła z powietrza, z wody chłodzącej silnik, ze spalin oraz z sąsiednich pomieszczeń poprzez wykorzystanie różnicy temperatur.

Urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne z powodzeniem już od kilku lat stosowane są w Japonii – gdzie stanowią przeszło 53% rynku – oraz krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Włoszech, Anglii, Rumunii, Francji i Holandii. Jednym z powodów, dla których instalacje te w krótkim czasie stały się tak popularne, jest systematycznie rosnące zapotrzebowanie krajów na energię elektryczną oraz zobowiązania państw do redukcji emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

W dobie dynamicznie rozwijającej się światowej gospodarki i postępu technologicznego systematycznie rośnie liczba urządzeń elektrycznych, co powoduje częste przeciążenia sieci energetycznej oraz negatywnie wpływa na środowisko, przyczyniając się m.in. do ocieplenia klimatu. Ekolodzy alarmują, że w ciągu najbliższych lat emisja CO2 do atmosfery musi zostać znacznie ograniczona. Potrzebę tę dostrzega także wiele państw, które zdecydowały się zmniejszyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery – zobowiązuje je do tego protokół z Kioto, którego sygnatariuszem jest również Polska.

Korzystanie z urządzeń napędzanych gazem płynnym to szansa dla wielu krajów na zmniejszenie problemów wywołanych przeciążeniami sieci elektrycznej oraz szansa na zdecydowanie większą ochronę środowiska. Warto zatem by proekologiczne rozwiązania energetyczne stały się ważnym elementem inwestycji również w Polsce.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Gaspol

Polecamy Ci również

Zobacz także