Dezynfekcja powierzchni - przeprowadź ją profesjonalnie z urządzeniami Kärcher

0
Dezynfekcja powierzchni - przeprowadź ją profesjonalnie z urządzeniami Kärcher

Rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 w okresie jesiennym i zimowym skłania zarządców nieruchomości do jeszcze bardziej uważnego dbania o kwestie higienizacji wnętrz i powierzchni w budynkach. Warto pamiętać między innymi o dezynfekcji największej powierzchni każdego wnętrza - podłodze. Jak przeprowadzać ją szybko i skutecznie?

Dezynfekcja podłóg i posadzek - dlaczego to takie ważne?

Posadzki z uwagi na intensywną eksploatację i duże natężenie ruchu pieszych są najbardziej zanieczyszczonymi powierzchniami w budynkach. Z podłogi korzysta każdy, kto przebywa w pomieszczeniu. Na posadzce znajduje się więc najwięcej brudu, ale także chorobotwórczych drobnoustrojów. Poza tym dla bakterii, wirusów czy grzybów doskonałą pożywką są właśnie zanieczyszczenia.

W celu zapewnienia wysokiego standardu higieny szczególnie ważne jest kompleksowe czyszczenie i dezynfekcja powierzchni oraz podłóg. Regularne i prawidłowe odkażanie zwalcza groźne dla zdrowia patogeny, w tym wirusa SARS-CoV-2, przez co zapobiega przenoszeniu i rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19.

Trzeba pamiętać, że o skuteczności dezynfekcji decyduje kilka czynników. Bardzo ważne jest wcześniejsze umycie podłogi, bowiem tylko na czystej powierzchni środek dezynfekujący zadziała prawidłowo. Poza tym istotne jest przestrzeganie prawidłowego dozowania roztworu dezynfekującego o właściwym stężeniu oraz czasu działania (ekspozycji).

Dezynfekcja powierzchni przy pomocy szorowarki automatycznej

Rekomendowanym urządzeniem do dezynfekcji podłóg jest profesjonalna szorowarka. Maszyny Kärcher w jednym przejściu roboczym wykonują 3 operacje jednocześnie:

  1. nanoszą roztwór wody i środka czyszczącego lub dezynfekującego na powierzchnię posadzki
  2. rozbiją zanieczyszczenia za pomocą szczotki tarczowej lub walcowej, spełniając jeden z warunków skutecznej dezynfekcji
  3. dokładnie zbierają brudną wodę wraz z drobnoustrojami za pomocą belki zasysającej, pozostawiając higienicznie czystą i suchą podłogę.

Czyszczenie posadzek na mokro z użyciem profesjonalnych szorowarek Kärcher jest najlepszą alternatywą dla sprzątania ręcznego. Maszyny gwarantują niezawodną skuteczność usuwania zabrudzeń i patogenów, przy minimalnym nakładzie pracy operatora oraz zachowaniu najwyższych standardów higieny. Poprawiają także wydajność i dokładność czyszczenia. Maszyny szorujące wywierają bowiem znacznie większy nacisk na powierzchnię niż mopy ręczne.

Szorowarki minimalizują ryzyko ponownego skażenia powierzchni i rozprzestrzeniania się drobnoustrojów, dzięki trwałemu ich usuwaniu poprzez odsysanie brudnej wody. Poza tym drobnoustroje nie gromadzą się w ściereczce jak w przypadku czyszczenia ręcznego. Mycie odbywa się bezkontaktowo, co oznacza, że ręce operatora nie mają styczności z zanieczyszczeniami i patogenami.  

Mechaniczne czyszczenie oraz dezynfekcja są wysoce skuteczne i wydajne, nawet w przypadku posadzek strukturalnych. Zwykły mop nie dociera do każdej szczeliny, przez co brud i resztki środków czyszczących pozostają na powierzchni, tworząc doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów. Szorowarki, a zwłaszcza maszyny z głowicą wyposażoną w szczotkę walcową dogłębnie usuwają zabrudzenia, rozluźniając brud, a następnie go zasysając.

Maszyny szorujące można stosować również do właściwej dezynfekcji podłóg. Procedura rozpoczyna się od przygotowania roztworu o odpowiednim stężeniu i wlaniu go do zbiornika świeżej wody. Aby dezynfekcja była skuteczna, na powierzchni podłogi musi zadziałać wystarczająca ilość preparatu. W tym celu należy ustawić odpowiedni poziom dozowania w zależności od rodzaju posadzki. Równomierne zwilżanie podłogi ułatwia zaś zastosowanie padów z mikrofibry. Dezynfekcja za pomocą szorowarki wymaga pracy w trybie jednoetapowym, bez odsysania. Dzięki temu zachowany zostanie wymagany czas ekspozycji roztworu dezynfekującego na podłodze.

Możliwości wykorzystania profesjonalnych szorowarek Kärcher w procesie dezynfekcji dodatkowo zwiększa akcesoryjny zestaw do dezynfekcji natryskowej. Dzięki temu czyszczenie i odkażanie można wykonywać za pomocą jednej maszyny, co gwarantuje najlepsze efekty jeśli chodzi o zabijania wirusów, bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów. Szorowarka w połączeniu z zestawem do dezynfekcji natryskowej to doskonałe rozwiązanie do utrzymania czystości i wysokiego standardu higieny w obiektach o dużej powierzchni.

Warto także podkreślić, że możliwość modernizacji posiadanej już szorowarki jest ekonomicznie opłacalna i wiąże się z niskimi nakładami finansowymi. Zakup dodatkowego wyposażenie poszerza zakres zastosowania maszyny. Szorowarki mogą być bowiem stosowane zarówno do czyszczenia, jak i do dezynfekcji posadzek, ale także powierzchni pionowych i mebli, bez żadnych dodatkowych urządzeń.

 

Zestaw do dezynfekcji natryskowej - akcesorium do szorowarki Kärcher

Zestaw do dezynfekcji natryskowej Kärcher przeznaczony do profesjonalnych szorowarek pozwala skutecznie zredukować ilość drobnoustrojów na posadzkach, a także na powierzchniach pionowych i meblach. Dzięki temu do codziennego czyszczenia można z łatwością włączyć efektywne działania dezynfekcyjne. Zestaw umożliwia równomierne i wydajne natryskiwanie posadzek oraz powierzchni pionowych, co znacząco zwiększa ogólny poziom higieny w obiekcie.

Zestaw do dezynfekcji natryskowej składa się z:

  •  belki spryskującej do podłóg, która nanosi roztwór dezynfekujący na uprzednio wyczyszczoną powierzchnię
  •  dyszy ręcznej do spryskiwania powierzchni ponadpodłogowych i wszelkiego rodzaju przedmiotów, takich jak: kosze na śmieci, klamki drzwi, poręcze, ławki, bankomaty, itp., ale również przychodzących towarów na paletach oraz urządzeń przenośnych.

Zestaw do dezynfekcji natryskowej jest przeznaczony do szorowarek z fotelem dla  operatora - obecnie są to modele B 150 R i B 200 R. Akcesoria montuje się z tyłu maszyny w dowolnym momencie, w łatwy sposób, bez użycia narzędzi. Szorowarki po wyposażeniu w akcesorium mogą być wykorzystywane do czyszczenia, do dezynfekcji lub do obu tych czynności w tym samym czasie.

Szorowarka z zestawem do dezynfekcji natryskowej ma szerokie zastosowanie do dezynfekcji hal produkcyjnych, dworców, lotnisk, biurowców, obiektów przemysłowych, domów spokojnej starości, domów opieki, przedszkoli, szkół, basenów czy obiektów sportowych.

Dezynfekcja poprzez spryskiwanie powierzchni środkami biobójczymi

Procedura dezynfekcji posadzki za pomocą szorowarki Kärcher B 150 R lub B 200 R i zestawu do odkażania wymaga zamontowania belki spryskującej z tyłu maszyny nad listwą ssącą. Środek do dezynfekcji o odpowiednim stężeniu wlewa się natomiast do zbiornika na czystą wodę. Podczas czyszczenia i dezynfekcji w zależności od potrzeb przełącza się tryb pracy z belki spryskującej na dyszę ręczną, bez jakichkolwiek przestojów urządzenia.

Belka spryskująca dokładnie i równomiernie rozprowadza preparat do dezynfekcji powierzchni na całej szerokości roboczej maszyny, zapewniając tym samym wystarczającą jego ilość, aby doszło do efektywnego ograniczenia liczby patogenów na podłodze. Przy tym natryskiwanie może odbywać się równolegle z czyszczeniem lub może być zabiegiem samodzielnym.

W celu zwiększenia skuteczności działania środka dezynfekującego, należy przestrzegać zarówno prawidłowego dozowania środka chemicznego, jak i dokładnego czasu aplikacji oraz dostosować prędkość jazdy szorowarki.

Dezynfekcja przedmiotów oraz obiektów dyszą ręczną Kärcher

Zakażenie koronawirusem i innymi patogenami następuje w większości wypadków drogą kropelkową, czyli bezpośrednio od zakażonej osoby. Może również dochodzić do infekcji w przypadku dotknięcia powierzchni, na której znajduje się wirus, a następnie kontaktu z błonami śluzowymi ust, oczu czy nosa. Każda zarażona osoba nieświadomie przenosi wirusa, zostawiając go w pomieszczeniach, w których przebywa i na dotykanych powierzchniach. Aby ograniczyć ten rodzaj transmisji, szczególnie w miejscach publicznych, należy regularnie dokonywać dezynfekcji najczęściej dotykanych przedmiotów, takich jak: klamki, poręcze, włączniki świateł, ławki, krzesła, wnętrza pojazdów komunikacji zbiorowej, automatów vendingowych lub biletowych, bramek w metrze oraz koszy na śmieci.

Do dezynfekcji powierzchni poziomych i innych często dotykanych przedmiotów doskonale sprawdzi się szorowarka z dyszą ręczną. To rozwiązanie umożliwia wygodne i równomierne natryskiwanie środkiem dezynfekującym w razie potrzeby. Trzeba mieć też świadomość, że podczas rozpylania preparatu powstają drobne krople. Z tego względu należy zastosować środki ochrony indywidualnej. Konieczna jest odzież ochronna, w tym: okulary, rękawice, maska na twarz.

Szorowarka wyposażona w zestaw do natryskowej dezynfekcji umożliwia równomierne nanoszenie środków na powierzchnie, co znacznie ogranicza rozwój bakterii i podnosi ogólny poziom higieny.

 

Materiał informacyjny Karcher

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także