Detektory gazu

Detektory gazu

Wszędzie, gdzie istnieje możliwość ulatniania się gazu lub powstania tlenku węgla, warto pomyśleć o zakupie czujnika gazowego lub dymowego. O ile większość nowych urządzeń gazowych wyposażona jest w zabezpieczenia nie dopuszczające do wydostania się gazu, to od ulatniania tlenku węgla nic nie jest w stanie nas uchronić.

czujnik gazu

Detektory gazowe to urządzenia służące do wykrywania i sygnalizowania przekroczenia niebezpiecznego stężenia tlenku węgla lub gazów wybuchowych. Urządzenie to stosuje się przede wszystkim w kotłowniach, kuchniach i łazienkach. Jeśli system współpracuje jednocześnie z zaworem elektromagnetycznym, wówczas gdy gaz się ulatnia, zawór automatycznie odcina dopływ gazu do budynku.

Jak działa detektor?
Detektor mierzy stężenia gazu w powietrzu (ziemnego, płynnego, oparów benzyny). Gdy nasycenie trujących substancji jest niebezpieczne, system alarmujący o zagrożeniu włącza się. Na tej samej zasadzie działa urządzenie wykrywające czad. Z chwilą przekroczenia stężenia CO ok. 0.01% objętościowo w powietrzu, włączona zostaje optyczna i akustyczna sygnalizacja alarmowa. Przekroczenie stężenia 0,005% sygnalizowane jest włączeniem tylko sygnalizacji optycznej. Detektory współpracujące z zaworami gazowymi odcinają dopływ gazu automatycznie, a podłączony wentylator usprawnia wymianę powietrza.
Miejsce zamontowania czujnika lub detektora uzależnione jest od rodzaju szkodliwej substancji, który może zagrozić życiu. W pomieszczeniach narażonych na wypełnienie metanem - gaz jest lżejszy od powietrza, unosi się do góry, czujnik powinien być umieszczony 30 cm pod sufitem powyżej górnej krawędzi drzwi lub okien z dala od otworów wentylacyjnych i okien.
Gazy ciężkie (takie jak płynny) są cięższe od powietrza i opadają na ziemię. W tym przypadku detektory powinny zostać umieszczone wówczas ok. 30 cm nad ziemią z dala od drzwi, zagłębień, progów i innych przeszkód.
Gazy mające ciężar podobny do ciężaru powietrza (tlenek węgla) wymagają zamieszczenie detektora na wysokości ok. 180 cm nad podłogą. Gaz ten miesza się z powietrzem wypełniając całą powierzchnię pomieszczenia.

W jakich pomieszczeniach zamontować detektor?

  • w pomieszczeniach z kominkiem, kotłowni opalanej drewnem, koksem lub węglem, w kuchni i łazience z gazowym podgrzewaczem wody, pomieszczeniu gdzie znajduje się przenośny piecyk gazowy, w garażu - detektor dwutlenku węgla;
  • w kotłowni opalanej gazem, pomieszczeniach gdzie zamontowane są gazowe podgrzewacze wody, kuchni z kuchenką gazową, pomieszczeniu grze znajdują się urządzenia gazowe, przewody, liczniki, zbiorniki - detektor gazu.

Elementy systemu wykrywania gazu

  • centralka,
  • detektory podłączone do centralki,
  • zawór elektromagnetyczny zamontowany na instalacji gazowej - zamyka dopływ gazu,
  • wentylator.

Gdy czujnik wykryje w pomieszczeniczujnik dymuu gaz, automatycznie włączany jest alarm oraz odcinany dopływ gazu za pomocą zaworu elektromagnetycznego.

Czujniki dymu
Służą do monitorowania pomieszczeń pod kątem obecności dymu lub ognia. W przypadku wykrycia pożaru, automatycznie uruchamiany jest pulsacyjny alarm dźwiękowy. Zasilanie na baterie gwarantuje szybki i prosty montaż urządzenia oraz gwarantuje prawidłowe działanie alarmu niezależnie od napięcia w sieci. Alarm instaluje się w pomieszczeniach takich jak kuchnia, pokój dzienny, salon, jadalnia, pomieszczenia w których używane są urządzenia elektryczne mogące być zarzewiem ognia.

Koszt zainstalowania pojedynczego detektora lub czujnika to kwota około 200 złotych. Zważając na ilość śmiertelnych wypadków związanych z użytkowaniem nieszczelnych pieców, zatkanych lub niedrożnych przewodów kominowych, braku wentylacji czy wadliwie podłączonej instalacji odprowadzającej spaliny, warto zainwestować te pieniądze, aby czuć się bezpiecznie.

Kiedy wybucha gaz?
Gaz wybucha, gdy jego stężenie w powietrzu osiągnie przedział od 5 do 15% objętości powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Wówczas wystarczy iskra by nastąpił wybuch. Gdy stężenie gazu jest wysokie i jest za mało powietrza by nastąpił wybuch , człowiek może przestać oddychać.

Czad to tlenek węgla, bezwonny i bezbarwny gaz, lżejszy od powietrza, trudno rozpuszczalny w wodzie, rozpuszczalny w alkoholu. Powstaje w wyniku spalania gazu, węgla, drewna lub oleju. Jeżeli podczas spalania jest zbyt mało dostarczonego tlenu powstaje tlenek węgla - czad.

Wdychanie tlenku węgla nawet przez krótki okres może wywołać uszkodzenie mózgu, a nawet doprowadzić do śmierci. Trudno go wykryć, bo podobnie jak gaz ziemny nie ma zapachu. Tlenek węgla ma większe powinowactwo do hemoglobiny niż tlen, z tego względu przy zatruciu gazem we krwi powstaje karboksyhemoglobina, co w efekcie prowadzi do niedotlenienia tkanek.
Główne objawy zatrucia to duszność, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, przyspieszenie pracy serca i oddychania. Przy ciężkim zatruciu występuje utrata przytomności, śpiączka, drgawki, porażenie układu oddechowego a nawet śmierć. Powikłaniem zatruć tlenkiem węgla są zmiany zwyrodnieniowe ośrodkowego układu nerwowego, zapalenie płuc, zatrucia przewlekłe, pogorszenie pamięci, zdolności koncentracji, bezsenność.

Oceń artykuł
3,15 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Aneta Karwowska

Zdjęcia: Satel

Polecamy Ci również

Zobacz także