Dachy miedziane - jaki podkład?

Pokrycie dachowe z miedzi
Pod pokrycie dachowe trzeba zastosować odpowiedni podkład.

Miedziane pokrycia dachowe muszą mieć dobrze wykonany podkład – trwały, równy i gładki, a także odpowiednią wentylację.

Aby miedziane pokrycia dachowe było gładkie i równe, dach robi się na sztywnym deskowaniu bezspoinowym, odpowiednio zabezpieczonym i oddzielonym.

Warstwa oddzielająca pokrycie od deskowania

Istnieje kilka rodzajów warstw oddzielających, ale ważne jest, by każda była trwała i zapewniała dyfuzję pary wodnej. Tradycyjnie stosuje się powłoki bitumiczne, ale ze względu na niebezpieczeństwo korozji bitumicznej zastosowanie warstw tego typu, nie jest zalecane. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie filcu przemysłowego, ponieważ materiał ten zapewnia bardzo dobrą barierę dźwiękochłonną i wykazuje własności dyfuzyjne w stosunku do pary wodnej. Spełnia też rolę izolacji akustycznej – skutecznie tłumi dźwięki wywoływane przez wiatr lub deszcz.

Wentylacja podkładu

Blacha z miedzi, podobnie jak z innych metali, zupełnie nie przepuszcza pary wodnej. Dlatego konieczna jest odpowiednia wentylacja podkładu. Przenikanie pary wodnej oraz wymianę ciepła wywołuje nagrzane powietrze, tzn. powietrze i para wodna pochodząca z ogrzanego pomieszczenia przedostaje się na zewnątrz w kierunku zimnego powietrza.
Warstwy muszą być układane jedna na drugiej w kierunku zewnętrznym, aby umożliwić przenikanie pary. Jeśli pod dachem są pomieszczenia nieocieplane – niezależnie od tego się je wykorzystuje – blacha także musi być oddzielona od podkładu.
Pomimo tego, że pokrycie z metalu – teoretycznie – jest nieprzepuszczalne dla pary (a w praktyce
w niewielkim stopniu), jest ono stosowane, jako warstwa zewnętrzna, która uszczelnia cała budowlę, uniemożliwia przenikanie wilgoci i powoduje kondensację wilgoci pomiędzy warstwami. Wilgoć, która nie wydostanie się na zewnątrz może powodować uszkodzenie pokrycia dachu, konstrukcji wspierającej, izolacji cieplnej, a nawet warstw wykończenia od wewnątrz.

Zobacz: Rynny miedziane

Co zrobić z wilgocią?

Istnieją dwa rozwiązania tego problemu. Pierwsze to zastosowanie dachu o konstrukcji wentylowanej. Główną cechą tego rozwiązania jest to, że wilgotne powietrze przenika do konstrukcji, ale jest wypychane poprzez przewody powietrzne umieszczone pomiędzy pokryciem, a warstwą izolacyjną oraz kalenicą z pokrywą wentylacyjną. Taka przestrzeń działa w oparciu o zasady wentylacji grawitacyjnej, tzn. wykorzystując różnicę w położeniu wlotów i wylotów powietrza. Jeśli nachylenie dachu jest większe niż 10 st., tradycyjne rozwiązanie, w którym wloty powietrza usytuowane się w okapie, a wyloty w kalenicy, się nie sprawdzi. W przypadku dachów płaskich (nachylenie poniżej 10 st.), wietrzenie musi zachodzić w poprzek, z wykorzystaniem ruchów wiatru.
Drugim rozwiązaniem jest montaż dachu wielowarstwowego niewentylowanego. W takim przypadku deskowanie umożliwia pewien poziom dyfuzji przez łączenia. To rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, gdy poddasze jest nieużywane. Jeśli jest przestrzenią ogrzewaną, dach musi być zabezpieczony przed działaniem nadmiernej pary. Jest to rozwiązanie dość proste: folię paroizolacyjną układa się po wewnętrznej stronie dachu, aby zapobiegać przenikaniu pary do konstrukcji.
Obydwa rozwiązania są skuteczne pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zaprojektowane i precyzyjnie wykonane. Obydwa mają zalety i wady. Zatem wybór jest uzależniony od charakterystyki danego dachu.
Podsumowując, systemy dachowe wentylowane sprawdzą się w przypadku dachów prostych (niełamanych) lub dachów o większym nachyleniu. Systemy niewentylowane warto zastosować na dachach o bardziej skomplikowanym kształcie. Nie jest wykluczone stosowanie obu tych rozwiązań na jednym dachu: można zaprojektować jedną część z wentylacją, a inną bez, ale w takim przypadku należy szczelnie oddzielić od siebie obie części.

Dowiedz się więcej

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Aleksandra Kuśmierczyk

Źródło: Europejski Instytut Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także